Obrazy ze života M.

Literatura / 5.10.2016

Četli jste v poslední době knihu od slovenského autora? A četli jste ji vůbec někdy? My ne, a proto jsme se rozhodli to napravit!

Román či spíše novela Obrazy ze života M. slovenské autorky Svetlany Žuchové vypráví příběh mladé ženy Marisie, která je zároveň vypravěčkou příběhu. Marisia, která pracuje jako zdravotní sestra, čtenáře např. seznamuje s náročností nočních směn, které dopodrobna líčí, ale především se snaží čtenáři předat jakési poselství.

Svetlana Žuchová je slovenská spisovatelka narozená v roce 1976. Studovala v Bratislavě, ale i ve Vídni. Nyní pracuje na psychiatrické klinice v Praze. Co se její spisovatelské kariéry týče, je nositelkou Evropské literární ceny, a to právě za knihu Obrazy ze života M. Publikuje také povídky v časopisech či se věnuje překladu z angličtiny a němčiny.

Když se máma přestěhovala do Bratislavy, bydlela jsem sedmdesát kilometrů od jejího domu. Našla si to na mapě, prý sedmdesát čtyři kilometrů od vchodu jejího ke vchodu do toho mého. Tak proč nepřijedu, aspoň jednou za měsíc, ptala se mě máma. Když jsem jí občas volala z telefonní budky a tvrdila, že nemáme doma telefon.

Životní strasti i slasti

Marisia se totiž vyrovnává s umíráním a následně i smrtí své matky. Zvyká si na fakt, že musí každý víkend jezdit do nemocnice a vidět matku umírat. V jejím životě se toho děje však mnohem víc. Postupně se totiž dozvídáme, že se Marisia rozešla se svým přítelem, se kterým bydlela ve Vídni a plánovali společnou budoucnost.

do-clanku

„Až když událost převyprávím, jako by zapadl zámek, událost se uskuteční.“

Rodina především

Po formální stránce je kniha rozdělena na deset kapitol, které skáčou v čase a čtenář si tak postupně vytváří jakýsi „obraz“ života hlavní hrdinky. Prolínají se totiž kapitoly z minulosti s těmi současnými, kdy se např. Marisia snaží sžít s rodinou svého nového partnera. Vše je podáváno formou, která se podobá deníkovému záznamu.

Události jako by se opravdu staly až potom, co je někomu povím. Ivo, který je prý můj nevlastní bratr, neexistuje, dokud o něm někomu nepovím. Až když událost převyprávím, jako by zapadl zámek, událost se uskuteční.

A jaké je naše hodnocení? I když není kniha po dějové stránce příliš složitá či objemná, dle mého názoru její přednost tkví v promluvách a zamyšleních hlavní hrdinky. Autorka si totiž pohrála s psychologií postav takovým způsobem, že i když se čtenář během četby dozví mnoho informací z Marisiina života, nakonec zjistí, že o samotné postavě neví skoro nic. Avšak to jen nabádá k dalšímu přemýšlení o příběhu a nakonec možná i o vlastním životě.

Obrazy ze života M.fe4dd456b1fdb8a10df2c458a49342d6

Autor: Svetlana Žuchová

Počet stran: 152

Rok vydání: 2016

Nakladatelství: Motto

Více informací naleznete na stránkách nakladatelství.

Autor všech fotografií: Anna Straková, Generace 21

0 70 100 1
70%
Average Rating

Největší klad knihy spatřujeme v samotném vyznění celé knihy, kdy autorka bez sentimentu čtenáři předává podněty k zamyšlení. Knihu tedy nehodnotíme ani jako literární počin roku, ale spíše jako čtení, které vás určitě obohatí. Na závěr bychom už snad jen pochvalili vhodně zvolený název knihy. Protože právě ten, tedy Obrazy ze života M., je dokonalou charakteristikou této zajímavé knihy.

  • 70%

Anna Straková

Zanechte komentář