Jak (pře)žít se spolubydlícími

Osobní rozvoj Vztahy / 17.3.2013

Ať už si zvolíte kolej nebo privát, jedno je jasné, budete se muset naučit se svými spolubydlícími vycházet, což mnohdy není úplně snadné..

Vysoká škola s sebou obvykle přináší i nutnost najít si ubytování, ať už je to kdekoliv. Nejlepší variantou samozřejmě je, když máte možnost vybrat si, s kým budete bydlet. Realita je ale většinou taková, že po střední se každý rozprchne na jinou školu a vy se novým prostředím musíte prokousat sami. Volba pak většinou padne na kolej, kde nikdy nevíte, na koho narazíte. A ne s každým si padnete do noty, i to se může stát. Ale když obýváte společný prostor, měli byste se naučit spolu vycházet, pokud se z toho nechcete zbláznit.

Zvířátka na pokoji

Pro zvířecí mazlíčky není na koleji místo. Některým jejich majitelům je však líto nechat svého kamaráda doma, a tak ho propašují do bytu pečlivě ukrytého v tašce. Volně pobíhající potkan, který prošmejdí každé místečko ve vašem pokoji a překouše, co se mu zlíbí, vaše spolubydlící nejspíš nenadchne. Pokud tedy chcete předejít nedorozumění a vyhoštění vašeho mazlíčka z bytu, měli byste se spolubydlících nejdříve zeptat, zda s tím nemají žádný problém.

Rozdělte si povinnosti

Uklízet se musí. A ani na koleji vás tato činnost, ať už chcete nebo ne, nemine. Občas zkrátka musíte vzít do ruky vysavač nebo hadr a trochu uklidit. A co teprve, když bydlíte s bordelářem. Koš přetéká, dřez je plný nádobí, na pracovní ploše je zaschlá omáčka ještě z minulého týdne a jeho to absolutně nezajímá? Zapojte do úklidu i jeho! Sepište rozvrh a rozdělte si uklízení rovnoměrně mezi všechny spolubydlící. Přece to všechno neoddřete sami.

A tohle je čí? Zdroj: foter.com

Společná lednička

Ačkoliv vás na bytě bydlí patnáct, máte k dispozici jednu malou ledničku. Prozíravě jste si ji proto se spolubydlícími rozdělili. Problém však nastane ve chvíli, kdy se i přesto z ledničky začne vytrácet vaše jídlo, aniž byste ho sami snědli. Buď si můžete jídlo označit vašim jménem, což ale nezabrání dalším ztrátám, nebo si nakupte jenom to, co ten den sníte. Studenti mají hluboko do kapsy, není tedy divu, že s chutí sáhnou po lákavé potravině, ať už je kohokoliv.

Noční sova vs. ranní ptáče

Půlnoc už dávno odbila, ale vy stále ještě sedíte před obrazovkou svého monitoru a zuřivě dopisujete seminární práci, kterou máte zítra odevzdat. Chatujete s kamarády a brouzdáte po netu, zatímco spolubydlící šli spát už v deset. Nejvíc aktivní jste v noci, ráno si zato rádi přispíte, což se ovšem neslučuje s brzkým vstáváním vašich spolubydlících. Můžete se buď přizpůsobit jejich tempu a chodit spát dřív, nebo se dospat v klidu domova.

učení

Nenechávejte své povinnosti až na poslední chvíli. Zdroj: foter.com

Jde se pít!

Po náročném vyučovacím dni, kdy si připadáte vyždímaní jako houba, nemáte absolutně chuť se po návratu na kolej hned vrhnout na plnění školních povinností. Radši proto napíšete svým kamarádům s tím, že večer někam vyrazíte. Koho by taky bavilo pořád vysedávat na pokoji jako pecka? Původní plán brzkého návratu však vezme za své po pár panácích a několika pivech, kdy se vám nechce odejít už vůbec. Buďte při svém pozdním návratu ohleduplní na spící spolubydlící a snažte se nevytvářet moc hluku. Každý není noční tvor jako vy.

Domácí party

Ohleduplnost vůči spolubydlícím by měla být jakousi samozřejmostí. Ne vždycky tomu tak však je. Někdy máte pocit, že se vám z toho rozskočí hlava: spolubydlící si v bytě uspořádali, podle jejich slov, menší party, potkáváte lidi, které jste nikdy předtím neviděli a hudba hraje na plné pecky. Ve vás se v tu chvíli vaří krev, protože se marně snažíte v tomhle randálu šprtat. Naučte se navzájem respektovat! Až vy budete potřebovat klid na učení, oceníte to.

Popíjení se někdy může protáhnout až do brzkých ranních hodin. Zdroj: foter.com

Rozvrhněte si čas

Obýváte se spolubydlícími jeden malý pokoj, který vám poskytuje veškeré zázemí a taky špetku soukromí. O to menší, když si na byt pozvete svou kamarádku, s kterou si chcete v klidu pokecat. A co teprve přítele, s kterým byste se tak ráda přivítala, ale před očima spolubydlících je vám to hloupé. Udělejte to tak, aby tam spolubydlící zrovna nebyli, nebo si najděte jiné tiché místo, kde budete mít soukromí a možnost věnovat se vaší drahé polovičce.

Komunikujte

Jsme individuality, co člověk, to jiná povaha. Spolubydlící, která v jednom kuse něco vykládá a vy se v duchu modlíte, aby už konečně zavřela pusu, nebo naopak puťka, která s vámi neprohodí ani slůvko a jediná činnost, kterou se ve svém volném zabývá, je opět škola. I takovou spolubydlící můžete mít. Pokud jste na stejné vlně a nevíte, kdy přestat mluvit, budete si dobře rozumět. S tichou společnicí sice moc slov neprohodíte, ale alespoň se budete moct věnovat restům do školy.

Bydlení se spolubydlícími má své výhody i nevýhody. Jednak ušetříte za nájem a v tom lepším případě se z vaší spolubydlící může stát i nejlepší kamarádka. V horším případě se může stát, že vám spolubydlící neskutečně poleze na nervy, v tu chvíli bude asi nejlepší najít si za ni nějakou vhodnou náhradu.

 

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Martina Kalousová

Martina Kalousová

"Nepřestávej se usmívat, nikdy nevíš, kdo se do tvého úsměvu zamiluje."

Zanechte komentář