Kráva s teletem

To nejlepší z Vysočiny najdete u Němců

Na talíři / 12.3.2013

Němcovi – farmáři srdcem, tělem i duší. Nabízejí to nejlepší z českého venkova a možná i něco navíc.

Kde farmu najdete?

Netín 78

594 44 Radostín nad Oslavou

Jezdíte-li často po dálnici D1, jistě jste si stačili všimnou billboardu v polích, který vás láká do Netína, malé vesničky na Vysočině. Právě zde byla roku 1990 založena farma rodiny Němcových, která byla majitelům navrácena v restituci po pádu komunismu.

Němcovi začali hospodařit na 20ha půdy s pouhými 12 kusy dobytka. Měsíční splátky hypotéky byly šibeniční, přesto je rodina zvládla splácet a ještě dávat stranou peníze určené k rozvoji farmy. Už další rok tak stál na pozemcích nový kravín a počet dobytka narůstal. Cílem rodiny však nebylo jen prodávat mléko velkoodběratelům. Chtěli víc. Jakmile se České republika připojila k Evropské unii, František Němec starší neváhal ani vteřinu a začal objíždět farmy našich zahraničních sousedů, aby co nejrychleji vstřebal všechny novinky ve svém oboru.

Tele - Farma rodiny Němcovi

Farmáři z Němcovy farmy dbají na kvalitu života svých hospodářských zvířat stejně tak jako na kvalitu vyráběných produktů

V roce 2005 už rodina farmařila na 150ha půdy a starala se o 100 kusů dobytka. Jejich roční produkce mléka se vyšplhala na úctyhodných 400 000l mléka ročně, naprostá většina však byla dodávána do mlékárny v Hlinsku. Němcovi proto neusnuli na vavřínech a v přízemí rodinného domu vybudovali minimlékárnu, pořídili chladírenská auta a začali prodávat mléko a další produkty své vlastní značky.

Prodejny

Sortiment prodejen se neomezuje pouze na mléčné výrobky. Najít můžete zeleninu, ovoce, masné výrobky, maso, marmelády, pečivo či teplé produkty dle nabídky.

Obě prodejny můžete navštívit v Praze.  První se nachází ve Vodičkově ulici č. 18 , v přízemní pasáže  budovy Městského úřadu Prahy 1. Otevřeno je každý všední den od 8:00 do 18:00.

Na druhou narazíte na Vinohradské ulici č. 15, naproti budově Českého rozhlasu. I tady je otevírací doba velmi přívětivá, nakoupit můžete od 7:00 do 19:00.

Dnes Němcovi provozují nejen velmi úspěšný e-shop, ale také 2 kamenné prodejny. Setkat se s nimi můžete také na farmářských trzích, kde auto s logem farmy jistě nepřehlédnete. Ovšem pozor! U Němcových je pokaždé velmi rychle vyprodáno.

Francimel-borůvka 200ml

Mimo mléka, tvarohu a jogurtů vyrábějí Němcovi i velmi oblíbený probiotický nápoj Francimel.

Němcovy produkty jsou prostě geniální. A to nejen pro svou skvělou chuť. Jejich mléčné výrobky díky šetrnému zacházení obsahují všechny potřebné živiny a vitamíny. Jakmile jednou ochutnáte domácí jogurt, jiný chtít nebudete. Vsadím se, o co chcete. Tady se nebavíme o bílé, vodnaté tekutině bez chuti a zápachu, ale o hustém, voňavém a zaručeně pravém jogurtu. Mléčné výrobky z farmy mohou bez obav ochutnat i ti, co musí dodržovat bezlepkovou dietu. Mléko je vždy čerstvé a velmi šetrně pasterované. A že neplácám jen tak z vody dokazuje ocenění Regionální potravina roku.

Jitrnice

V nabídce jsou i takové tradiční dobroty jako jitrnice či jelita.

Ale není to jen sýr, máslo, jogurt či tvaroh, co mají farmáři v záloze. V jejich sortimentu najdete česnek paličák, klobásky, maso, domácí zeleninu a v obchodech také báječné pečivo.

Němcovi prodávají v zálohovaných obalech, které můžete oproti záloze vrátit, což znatelně šetří životní prostředí. A to farmářům připisuje další velké plus.

Objevili jste také prodejce s jedinečným sortimentem? Neváhejte napsat nám na FB a podělit se s ostatními.

Zdroj fotografií vč. perexové: František Němec

Barbora Venháčová

Barbora Venháčová

Obyčejná holka, momentálně máma na plný úvazek a kuchařka tělem, duší a hlavně srdcem. Na vaření nemám papír, ale jídlo, vařečky a plotna jsou mou největší vášní. A největší radostí zase to, když chutná. "Když si člověk počíná pečlivě, když používá správné přísady a všemu dá, co tomu patří, může většinou uvařit něco moc dobrého."

Zanechte komentář