Nastal čas na Svatováclavské slavnosti!

Cestování / 26.9.2016

Konec září se odnepaměti nese v duchu svátku patrona České země svatého Václava. Letos tomu nebude jinak.

Po celé České republice se v průběhu posledního zářijového týdne budou moci mladí, staří, znudění i zainteresovaní zúčastnit akcí spojených s oslavami Dne české státnosti, který připadá na středu osmadvacátého září. Nemusíte se nutně zajímat o historii, v programech festivalůslavností většinou dominují trhy, akce pro děti či hudební koncerty.

Ačkoliv se v okolí vašeho bydliště jistě také nějaká akce najde, doporučíme vám jen několik z nich.

Tradiční Český Krumlov

Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově mají svou tradici již od počátku čtrnáctého století, kdy zde Petr z Rožmberka nechal postavit kapli svatého Václava. S patronem české země se pojí i řada dalších objektů ve městě, mnohem důležitější je však program samotných slavností.

Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově se konají 23. 9. – 28. 9. 2016

Návštěvníci se mohou těšit na svatováclavský jarmark a speciální svatováclavské menu v restauracích, na Mezinárodní folklórní festival a další koncerty, na setkání Václavů a Václavek, Svatováclavskou noc otevřených muzeí a galerií či na různé akce nejen pro děti.

Český lev, znak české státnosti

Znak české státnosti je s 28. zářím neodmyslitelně spjat.

Budeč, toulky historií i přírodou

Ti, kteří se zajímají o historii a o svatém Václavu již něco vědí, si jistě spojí rotundu svatého Petra a Pavla na Budči s místem, kde byl svatý Václav vychováván a vzděláván. A právě poklidné pláně před rotundou stojící na kopci u Zákolan ve Středočeském kraji ožijí i letos Svatováclavskými slavnostmi.

Svatováclavských slavností na Budči se můžete zúčastnit 28. 9. 2016 v čase 10 – 17 hodin

Po celý den zde probíhají řemeslné dílny, aktivity pro děti i dospělé (například lukostřelba), divadelní představeníšermířské souboje. Program obvykle vrcholí příjezdem svatého Václava, jeho babičky svaté Ludmily a následujícími ukázkami starých tanců Regii Caroli regis. Zároveň můžete v průběhu dne navštívit komentovanou prohlídku rotundy, akropole i přilehlého hřbitova.

Stará Boleslav přivítá ostatky svatého Václava

V poněkud pietnějším duchu se koná tradiční staroboleslavská Svatováclavská pouť, jejíž program přímo překypuje zajímavými možnostmi, jako je třeba možnost zúčastnit se mšebazilice svatého Václava, do jejíž krypty se z Pražského hradu tradičně se všemi poctami převážejí ostatky samotného českého patrona.

Národní Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi probíhá 27. 9. – 1. 10. 2016

V prvních dvou dnech oslav se návštěvník může zúčastnit mnoha mší a speciálních slavnostních bohoslužeb, poté se koná spousta koncertůvystoupení. Těšit se můžete na ohňostrojHouštce a na promítání klasických filmů v kině tamtéž. Program zůstává jen s malými obměnami po celou dobu slavností stejný.

Na divadlo a představení s historickým obsahem se můžete také těšit!

Na divadlo a představení s historickým obsahem se můžete také těšit!

Pokud si ještě stále nejste jisti, jak naložit s volným dnem, a chcete vyrazit za kulturou související se státním svátkem, využijte těchto tipů nebo si vyhledejte nejbližší místo Svatováclavských slavností. Určitě to bude stát za to!

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace 21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář