Sluchátka v ruce

I Česko a Slovensko má svou rapovou scénu!

Hudba Kultura / 14.3.2013

Představujeme několik rapových autorů, kteří dobyli českou a slovenskou rapovou scénu.

Pokud si říkáte, že pravý rap pochází jedině z úst amerického občana, který musí zaručeně nosit plandavé kalhoty a barevnou “snapback“ (kšiltovka) na hlavě, mýlíte se. I my máme určitou pozici v rapu.

Ego

Mluvíme o muži, který si říká Ego, který odstartoval svoji kariéru se skupinou Kontrafakt a o kterého se (hlavně) mládež začala zajímat až po 21. červnu, kdy vydal okamžitě úspěšný hit Žijeme len raz společně s Robertem Burianem.
Ego je pověstný svojí neustále dobrou náladou a do svých textů se většinou snaží dát nějaké poselství. Je pro něj typický styl „snaž se, vyplatí se ti to“.

Rytmus

Máme k výběru i Patrika Vrbovského, více známého jako Rytmuse, který se proslavil právě svým kontroverzním výstupem a mediálními skandály. Tento raper začal také původně u Kontrafaktu a v současnosti říká, že to byla jeho nejlepší léta. Jeho CD se prodávají v obrovském množství a koncerty mívá zpravidla vyprodané chvilku po zahájení prodeje. Můžeme od něj znát písničky jako Technotronic flow, Príbeh (ft. Tina), Sám, Zlatokopky.

Raego

Dalším zajímavým, nyní už českým raperem je Raego. Ještě před rokem ho skoro nikdo neznal, avšak chytlavou písničku Jedu Facebook jeli skoro všichni. Zanedlouho na sebe znovu upozornil další písní Ty a já, kterou nazpíval společně s Christinou Delaney. Je to opravdu skromný a spravedlivý kluk, který neprožil příliš šťastné dětství, a tyto zkušenosti vkládá právě do svých songů. Se svými fanoušky má neobvyklý vztah, komunikuje s nimi přes svůj facebook, kde komentuje všechny své denní trable.

Majk Spirit

Posledním velmi důležitým aktérem tohoto článku je Majk Spirit. Svoji kariéru začal ve skupině H16 (čti: há jedna šest), kde stále účinkuje. Jeho písničky jsou plné emocí, které by vás měly chytit za svědomí, a vsadím se, že jeho textům propadnete stejně jako já. Mezi jeho nejznámější písničky patří Som aký som, Ženy treba lúbiť, Hviezdy.

To jsou ale pouze čtyři z nich. Můžeme k nim zařadit třeba umělce jako Tafrob, Lipo, Ektor a mnoho dalších. Je jen na vás, jestli vás tento hudební styl zaujme. Svůj vzor si musí najít každý sám!

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Andrea Ježková

Andrea Ježková

Studentka oboru Mediální komunikace na SOŠ pro administrativu EU v Praze. Baví mě horory (jak knižní tak filmové), psí sport agility a poslech hudby.

Zanechte komentář