Listy z Provence neboli fiktivní dopisy známým osobnostem

Literatura / 21.9.2016

Oblast francouzské Provence je nezaměnitelná nejen pro svou krajinu, ale i díky osobnostem, které odtud pocházely. A tato kniha vám přiblíží některé z nich.

Spisovatel, herec, režisér

To vše a mnohem více byl autor tohoto díla. Byl i skvělým dramatikem a pohotovým improvizátorem. Miroslav Horníček hrál ochotnické divadlo a neměl žádné herecké vzdělání. Později se ale divadlu věnoval profesionálně. Na pozvání Jana Wericha byl členem divadla ABC. Stal se součástí některých her Voskovce a Wericha. Zároveň hostoval v divadle Semafor a v Hudebním divadle v Karlíně. Mimo divadlo hrál také v mnoha slavných filmech – Kam čert nemůže, Byl jednou jeden král, Táto sežeň štěně  nebo v televizním seriálu Byli jednou dva písaři. 

hornicek

Miroslav Horníček byl významnou osobností nejen herecké, ale i literární oblasti. To ostatně dokládá i tato kniha.

Kromě divadelní a filmové tvorby se zaměřoval na literaturu. Sepsal několik desítek knih. Většinou psal úvahy, fejetony nebo krátké prózy. Ve svých dílech se často zamýšlel nad různými oblastmi, které miloval, například nad hereckým prostředím, ale psal také o vztazích mezi mužem a ženou, věcech z manželského života, o soužití ve dvou a životě vůbec. Jeho spektrum zájmů bylo rozsáhlé a to se odráželo i v jeho dílech.

Kniha fiktivních dopisů

Dílo je věnováno slavným osobnostem pocházejících nebo žijících ve francouzské Provence. Především těm, které spisovatel tak moc obdivoval z jejich umělecké stránky. Autor sepsal fiktivní dopisy několika osobnostem. Mezi nimi se najdou jména jako Tartarin z Tarasconu, Frédéric Mistral, Trubadúr Catelan, Paul Cézanne, Vincent van Gogh nebo jeho oblíbený Gérard Philip. S posledním jmenovaným měl tu čest se setkat a mluvit osobně. O to víc se o této osobě v knize rozepisuje a vzpomíná na společné zážitky a okamžiky, které je svedly dohromady. Mimoto se nezapomněl zmínit a srovnat jména zahraničních velikánů i s českými osobnostmi, které také velmi obdivoval. V knize se objevuje Vítězslav Nezval nebo Karel Jaromír Erben.

vangogh

Fiktivní dopisy osobnostem jsou spjaty také se zajímavými ilustracemi na začátku každého dopisu.

Listy sepsal jako čtyřicetiletý v době, kdy se mu splnil sen a navštívil Provence. A především místa, kde zmiňované osobnosti žily a pobývaly. Kde vytvářely umění, psaly poezii, literaturu, malovaly svá nejslavnější díla. Tam mu bylo dobře, tam měl pocit, jako by se vrátil domů. Tam byl šťastný a děkoval osobám, které ho na jeho cestách provázely.

Celý ten provensálský kraj žije jenom světlem (Alphonse Daudet, Listy z mého mlýna)

uvaha

Kniha je mimo jiné provázena skvělými ilustracemi. Najdeme zde také autorovy úvahy o literatuře – o velkých knížkách, o představování básníka apod.

Dopisy, úvahy, básně

V knize se neobjevují pouze fiktivní dopisy. Najdeme zde několik autorových úvah. Některé směřují ke konkrétním osobnostem, jiné se zaměřují na zcela samostatná témata, která odráží jeho vztah k literatuře a umění. Mimo to jsou jednotlivé texty protknuty básněmi, které jsou spojené s tématikou francouzské Provence. Na začátku je umístěn úvod, ve kterém je shrnuto vše o autorově lásce k této oblasti.

nezval

V díle je několik básní, které zdokonalují celou knihu o Provence. Najdeme zde jak zahraniční, tak české básníky.

Autorovo objasnění, nebo spíše neobjasnění jeho velké lásky k Provence:

Jsou věci rozumem pochopitelné a naopak věci, před kterými, jak se říká, rozum zůstává stát. Pochopit lze například splachovadlo. Nepochopitelná je láska nějakého člověka k zemi, kterou nikdy neviděl… Nechtějte například ode mne, abych vám vysvětlil splachovadlo. Natožpak abych vám zdůvodnil svou léta již trvající lásku k jedné zemi a navíc pak k jednomu kraji této země… Začalo to, myslím, kolem mých sedmnácti let. Začalo to tím, že jsem si opisoval všechno, co kde bylo psáno o Provence, včetně strohých zeměpisných popisů. Opisoval jsem si to s pocity někoho, kdo se dozvídá o svém rodišti, které nikdy nepoznal, o němž s dychtivostí rodáka chce vědět co nejvíc, ne-li vše.

Očima redaktorky

Kniha je sepsána krásným jazykem opěvujícím nádherný provensálský kraj, který si Miroslav Horníček tolik oblíbil. Na knize se mi líbí ta autorova láska k tomuto kraji, která je cítit z každého slova, každé věty a kapitoly, kterou sepsal. Věřím, že kdokoliv, kdo si ji přečte, si kraj ihned oblíbí, aniž by ho jedinkrát spatřil. Nebo si spíše bude přát vydat se tam, co autor tak miloval celé roky a tolik mu přirostlo k srdci. Navštívit každé konkrétní místo, které je zde zmíněno.

Měl jsem to štěstí, že jsem mohl psát na jedné stráni toho kouzelného kraje, pod modrým nebem bez mráčku a doprovázen cikádami…..

Těžké bude možná pochopit, ke kterým známým osobnostem se to vlastně spisovatel obrací. Pokud není čtenář znalý všech umělců, kteří se zde objevují, může se v tom trochu ztrácet. Ale není to nic, co by mělo stát v cestě za dočtením jinak tak krásné knihy.

Já osobně jsem se do tohoto kraje zamilovala jen díky slovům, které tak opěvují tento kraj. Kniha dokáže být silná. A umí člověku ukázat, že něco může být krásné, aniž by to nejprve spatřil. Stačí si o tom přečíst a člověk o tom začne přemýšlet a vnímat. Ihned mě to vtáhlo a donutilo přemýšlet o Provence. O tom, že jednou bych to chtěla vidět i já sama. Tato kniha rozhodně stojí za přečtení.

98502624_listy-z-provence_400

Listy z Provence

Autor: Miroslav Horníček 
Rok vydání: 2016 (originál 1976)
Nakladatelství: Motto
Počet stran: 136
Více informací naleznete na stránkách Albatros Media.

Zdroj fotografií: Veronika Hájková, Generace 21

0 80 100 1
80%
Average Rating

Listy z Provence

Kniha dokáže být silná. A umí člověku ukázat, že něco může být krásné, aniž by to nejprve spatřil. Stačí si o tom přečíst a člověk o tom začne přemýšlet a vnímat. Ihned mě to vtáhlo a donutilo přemýšlet o Provence. O tom, že jednou bych to chtěla vidět i já sama. Tato kniha rozhodně stojí za přečtení.

  • 80%

Štítky

Veronika Hájková

Veronika Hájková

Autorka je absolventka vysoké školy, pocházející z historického města Kutná Hora. Redaktorka v sekci Design a Literatura, kavárenská povalečka a milovnice dobrého vína. Největším snem je navštívit Island, nebo San Francisco.

Zanechte komentář