Milujeme braky! Ale proč?

Literatura / 18.3.2013

Jednoduchý obsah, přebal přitahující pozornost. Seznamte se s brakem!

Brakových knih vychází spousta. Většinou se jedná o triviální děj, obálka je vyvedena v zářivých barvách, ideálně doplněna větou jako je například: Zvítězí láska, nebo nenávist? či snad: Nejlepší příběh všech dob!

Cena bývá příznivá, pohybuje se kolem 150 Kč. No nekupte to, když je to nejlepší příběh všech dob. Už jsme zaplatili i víc za naprosto průměrné příběhy a ani nám nikdo pořádně neřekl, jestli zvítězila láska či nenávist. Jednou za čas se však objeví paperback, který se stane bestsellerem. Kniha, na které se dá naprosto neliterárně zbohatnout.

Jepičí život

Těžko říct, jak probíhá cesta na výsluní populární literatury. Autor prostě musí splnit poptávku trhu a být v pravý čas na pravém místě. Trefit se do přesné chuti své cílové skupiny je výhodou. Ani tak nezáleží na síle příběhu, jako na náhodě. Pokud při něm budou stát všichni svatí, dočká se dílko filmového zpracování.

Hlavní role zastanou herci, kteří jsou momentálně in, jako třešnička na dortu se objeví cena Zlatý glóbus, případně jiné ocenění nevalné hodnoty. Za rok bublina splaskne, vše zmizí v propadlišti dějin. Ano, možná vám to celé zarezonuje ve vzpomínkách, když uvidíte DVD s filmovou adaptací románu v trafice za cenu 39 Kč.

brakoviště

Některé knihy by opravdu měly skončit na tzv. brakovišti … Zdroj: foter.com

Útěk do světa fantazie

Proč se nám však braková literatura tak líbí a tím pádem ji umožníme kralovat žebříčku prodejnosti v knihkupectvích, o rezervacích na měsíc dopředu v knihovně ani nemluvě?Mají v sobě cosi zakázaného.

Velice nenáročnou a pro všechny pochopitelnou cestou nás odvedou do světa, kde nikdo nemusí ráno vstávat do práce, zkoušky ve škole zvládá bez mrknutí oka (v červené knihovně díky rozparku u sukně, ve fantasy nechá autor proletět profesora stropem), účty se platí samy a vše je téměř dokonalé. Pokud se objeví problémy, hlavní hrdina/hrdinka je bravurně vyřeší a pokud možno u toho získá partnera či partnerku na celý život.

Bestsellerem se prostě stane ten brak, který dokáže postihnout fantazii co největšího množství lidí.

Nic proti ničemu

Většinou se jedná o snadno čitelný příběh bez nějaké větší výzvy na účast mozku čtenáře. Brak vás neprovází životem, věty z něj vám nevyvstanou v mysli v určité situaci a pravděpodobně si na jeho název či hlavní postavy za pár měsíců nevzpomenete.

Na druhou stranu je to pro někoho ideální čtení na dovolenou a pro chvíle, kdy potřebujete prostě vypnout. Jen je potřeba brát takový příběh trošku s rezervou.

Zdroj perexové fotografie: Jana Hybnerová, Generace 21

Nina Weissová

Nina Weissová

Zanechte komentář