Surface: Nový tablet od Microsoftu

Technologie / 18.11.2012

Autor:

Na poli tabletů, které zatím nejvíce ovládá Apple, se objevil další velmi významný hráč. Jedná se o Microsoft, který nedávno představil svůj nový tablet Surface.

Klávesnice - Jeden z hlavních taháků SurfacuAby mohl Surface soutěžit s ostatními tablety, které jsou na trhu již delší dobu, potřeboval přijít s něčím revolučním. To se mu povedlo ve dvou případech. První je nový operační systém Windows RT, který je skoro stejný jako Windows 8, ale funguje na jiném typu procesoru. To bohužel velmi snižuje stavy použitelných aplikací, ale to se Microsoft snaží nahradit svým vlastním ekosystémem Windows Store.

Druhý tahák tohoto přístroje je klávesnice s magnetickým úchytem, která jediným cvaknutím promění tablet v notebook, na kterém se dá velmi obstojně pracovat.  S těmito klávesnicemi si Microsoft vyhrál jak po designové, tak po funkční stránce, protože kromě dotykových klávesnic různých barev plánuje nabízet i klávesnici se skutečnými tlačítky.

Cena

Ačkoliv Microsoft na trh tabletů teprve vstupuje, neodrazilo se to na ceně, jak se před oficiálním uveřejněním přepokládalo.

32 GB model bez klávesnice vyjde na necelých 10 000 Kč. S klávesnicí pak tentýž model již vyjde na o cca 2 000 Kč dráž. Model s dvojnásobnou pamětí přidá na ceně další dva tisíce. Ačkoliv se to může na první pohled zdát hodně, cena je totožná jako u tabletů jiných výrobců, které dosahují těchto kvalit.

Další vývoj

I když už jeden kvalitní tablet Microsoft uvedl, nehodlá usnout na vavřínech, jako se mu již několikrát povedlo. Již oficiálně oznámený je tablet, který bude obsahovat plnohodnotný operační systém Windows 8, a tak nabídne to, co skutečný notebook.

Internetem navíc koluje neoficiální zpráva z údajně důvěryhodného zdroje, že Microsoft chystá i herní tablet, který by pravděpodobně nabral na výkonu a ubral v kancelářské využitelnosti. To ale není oficiálně potvrzeno, a tak se jedná pouze o spekulace.

Tomáš Volf

Tomáš Volf

Student informačních technologií, webový kodér a programátor, vášnivý čtenář a občasný pisálek. Kromě IT se zajímá o NHL, kde fandí týmu Pittsburgh Penguins.

Zanechte komentář