Načerpejte oblačnou naději s Jaroslavem Rudišem

Literatura / 9.3.2013

Také nevíte kudy a kam? Objevte nad mraky skrytou naději a zbavte se strachu ze změny ruku v ruce s Grandhotelem.

Snad kdokoliv z nás alespoň jednou pocítil strach z toho, že to čím je, nelze změnit a vše, co udělá, je vlastně zbytečné, neboť mu v jakémkoliv kroku či změně něco brání. Nebo jsme to snad my samotní, kdo si brání v novém začátku?

Život vám nabízí jen dvě cesty. Jedna vede nahoru. Druhá vede také nahoru. Ale oklikou přes spodek. Přes vaše osobní nekonečno.

Kniha ,,Grandhotel“ z pera Jaroslava Rudiše, která vyšla v roce 2006 v nakladatelství Labyrint, je jasným oponentem tohoto pocitu lidské stagnace a beznaděje. Je to s nadsázkou učebnice pro všechny, kteří předem, jak by se dalo lidově říci, „házejí flintu do žita“ a pomyslně tak zavírají dveře před novým začátkem.

Román, kde kromě lidského outsiderství nechybí ani láska, touha a naděje, je zápisem jednotlivých obrazů, které Rudiš roztříštil do samostatných kapitol. Čtenáři se zprvu může zdát čtení chaotické a připadat mu, že je ochuzen o některá fakta, neboť zde Rudiš předhazuje myšlenky, které nedokončí. Naopak se směle a se svižnou dynamikou pustí do převyprávění zcela jiné. Trpělivý čtenář však dostane odpovědi. Totiž Rudišova schopnost všechny roztříštěné myšlenky poskládat a vše dokonale vypointovat čtenáři doslova proplete před očima celistvý životní příběh hlavního hrdiny – amatérského meteorologa, outsidera Flesichmana.

"Román nad mraky" zasazený skutečně nad mraky u Ještědu. Zdroj:skyscrapercity.com

„Román nad mraky“ zasazený skutečně nad mraky u Ještědu. Zdroj: skyscrapercity.com

Meteorolog outsider jako knižní potenciál

Ten se snaží opustit dosavadní život, rodné město, ale svou zatížeností toho není žádným způsoben schopný. Když si k tomu pak přičteme fakt, že Rudišova kniha má i filmový potenciál, a proto se snaží zapůsobit na co nejširší pole obecenstva, musí nám být jasné, že na této románové ploše před sebe čtenář nedostává nijak složitou a náročnou četbu. Na druhé straně nás ona Rudišova jednoduchost a lehkost nutí číst jedním dechem dál a dál.

V jednoduchosti se skrývá kouzlo i past. Postavy jsou jasné až papírové, děj je komorní, vše plyne svým daným časem. Mínusem pro autora tak může být na první pohled až přílišná schematičnost a jednoduchost zračící se například již na strohé syntaktické stránce. Rudiš by se pak svým pohledem a kresbou dal zařadit do škatulky moderní současné literatury, která obletí nesčetné množství lidí, ale zůstane v paměti jen u mála z nich.

[two_third]

Anotace knihy

Hlavní postavou „románu nad mraky“ je třicetiletý samotář Fleischman. V životě se mu nedaří. Nikdy nic nedokázal. Nikde nebyl. Neměl žádnou holku. Ale rozumí mrakům, tlakovým výším, nížím a směrům větru. Jeho životu dává řád graf s počasím a postupem času i Franz, starý sudetský Němec, který jezdí do Liberce pohřbívat své spolužáky. Fleischman, který nezná ani vlastní křestní jméno, pracuje jako holka pro všechno v Grandhotelu na Ještědu. Při pozorování oblohy na magickém místě mezi nebem a zemí zjistí, že cesta ven z obklíčeného města i jeho vlastního života vede jedině skrz mraky. Do jeho plánu ovšem vstoupí servírka Ilja, která se jednoho dne objeví v hotelové recepci. Rozhodnutí opustit město za každou cenu už ale není možné vzít zpět. Podle námětu knihy vznikl scénář pro film Davida Ondříčka Grandhotel (2006).

Zdroj: kosmas.cz

[/two_third]

Lidská bída jako časté klišé?

Pro úplnost však musíme vzít v potaz fakt, že Rudišův román je prostoupen i skrytou filozofií, která může čtenáři přinést i hlubší prožitek z četby. S onou kapkou vybroušené filozofie ale pozor, neboť svým námětem může při hlubším zpozorování sklouznout do škatulky klišé.

Celá velká filozofie totiž spočívá již v tolik propírané a zachycované lidské bídě, lidské pomíjivosti či lidských snech o naději v lepší zítřky.

Někdy mám pocit, že lidi jsou jako mraky. Taky se furt proplítaj. Ztrácej. Opouštěj. Naházej.

Naopak plusové body si Rudiš může odnést za poutavou myšlenku, dynamické dialogy či komickou stránku některých pasáží. Čtenáře také do děje určitě vtáhne využití poměrně mladého jazyka, který dává knize větší pocit realističnosti, a proto se kniha může snadněji číst.

Rudiš kreslířem lidské povahy

Svoji propracovanou téměř až s nadsázkou studii lidské povahy, jejích abnormalit, lidského údělu outsiderů vůbec zasadil do mlhavých prostor libereckého Ještědu, kde mají lidé blíž k mrakům. Ne nadarmo nese román podtitul „Román nad mraky“.

V mracích autorova hlavní postava sleduje prapočátek všeho dění.

Všechny události si pamatuju podle mraků, podle počasí, protože s počasím souvisí úplně všechno.

Tam někde vysoko snad sídlí odpověď na všechny otázky, řešení všech strastí hlupáka Fleischmana, anebo třeba dokonce i každého z nás… Zde blízko nebi postavy, které jsou plné svých nadějí a představ, hledají, ztrácejí a znovu nalézají startovní čáru k novému životu, nové etapě.

A to je právě to, co je na románu tak atraktivní a mělo by čtenáři knihu připoutat do rukou, ona naděje, sny a Rudišovské kouzlo lehkosti života, neboť dalo by se říct, že každý si zde může nalézt střípek ze sebe sama, střípek návodu na cestu, jak dál…

RUDIŠ, Jaroslav. Grandhotel: Román nad mraky. 1.vyd. Praha : Labyrint, 2006. 173 s. ISBN 80-85935-58-9.

Zdroj perexové fotografie: wdr3.de

Jana Hybnerová

Jana Hybnerová

Jsem absolventkou vysokoškolského bakalářského programu Mediální a komunikační studia se zaměřením na Jazykovou a literární kulturu. V současné době se studiu věnují dále, a to navazujícím magisterským studiem Dějin kultury se zaměřením na Dějiny literární kultury. Ráda čtu, píšu a ještě více tvořím hodnotné věci, a proto doufám, že se jednou naše sekce Literatura dostane vysoko a najde si spoustu čtenářů.

Zanechte komentářVaše názory

  • Zuzana Holmanová

    Tuhle knihu jsem četla jako povinnou četbu. Nejdříve mě to docela nudilo, ale ten příběh je hezky napsaný 🙂