Fenomén singles aneb žijeme sami!

Vztahy / 23.3.2013

Jsou lidé, kteří žijí spokojeně, jsou atraktivní, finančně nezávislí, svobodní a také nezadaní! Proč?

Kdo jsou vlastně singles? Jsou to podivíni? Samotáři? Staré panny a zoufalci na ocet? Kdepak! Zkrátka se jen rozhodli, že nebudou jako ostatní. Budují kariéru, cestují, poznávají nová místa a partnera po svém boku nepotřebují. Single ženy rozhodně netouží po uslintaném dítěti a po pendlování mezi plotnou a počůranými plenami. Zkrátka nemají potřebu se vázat a žít život jako ostatní a ke štěstí jim partner nechybí!

Podle studie českého statistického úřadu tvoří singles  30 % českých domácností. Je to málo, nebo moc?

Jak je vnímá okolí? Opravdu někdo může být šťastný, i když je sám? Není to jen klišé a pod slupkou spokojeného hrdiny se skrývá smutný člověk, který žije v prázdnu a nic ho dostatečně nenaplňuje, protože mu stále někdo po boku chybí?

Já patřím k těm, které  by  singl život zabil. Nedokážu si to představit. Když mám vedle sebe správného člověka, tak rostu, nutí mě to být lepší a lepší. Nehledě na to, že se sama v noci bojím. Osobně neznám nikoho, kdo by byl singl rád, dlouhodobě a dobrovolně. A když už se tak někdo tváří, je to jen póza do doby, než najde někoho, s kým se snese. Možná pokud má člověk vážné trauma nebo psychické problémy atp., ale podle mě je člověku přirozené se družit,“ řekla nám editorka Bára.
Láska? Díky, nechci! Jsem spokojená sama. Zdroj: Foter.com

Láska? Díky, nechci! Jsem spokojená sama. Zdroj: Foter.com

Láska? Ne díky, nechci!

Je láska nemoc, nebo lék? Opravdu se tito lidé nedokážou zamilovat, nebo je někdo z předchozích partnerů zradil tak, že se bojí dalšího zklamání? Myslím si, že rozhodnutí žít sám nevzniká ze dne na den a dost možná mu předchází nejeden nevydařený vztah. Někdy se může jednat o dočasnou potřebu být sami. Možná se i vám stalo, že jste nějaký čas po rozchodu najednou cítili blažený pocit naplnění sebe sama. Proč se tedy znovu zamilovávat, stavět vzdušné zámky a být znovu zklamáni? Není lepší se netrápit a být sami?

„Mně osobně to zrovna teď vyhovuje, protože prostě nemám na vážný vztah čas, ale doufám, že s tím brzy skoncuji, poněvadž už na mě leze jaro a zapalují se mi lýtka. Takže já myslím, že je to fajn krátkodobě, kdy člověk tak nějak hledá sám sebe. Ale dlouhodobě to prostě nejde, člověk je společenský tvor,“ myslí si redaktorka Zuzka.

Velká rodina není snem a cílem většiny sigles lidí! Zdroj: Photl.com

Velká rodina není snem a cílem většiny sigles lidí! Zdroj: Photl.com

Síla svobody!

Když řekneme, že jsme svobodní, znamená to, že víme, co děláme. 

Will Durant 

Singles jsou vlastními pány svého času. Nemusí se  přizpůsobovat ostatním. Když něco chtějí, prostě si za tím jdou. Mohou jednat naprosto spontánně a měnit svá rozhodnutí bez zbytečných hádek a vysvětlování. Cítí se volní, plní energie, kterou všechnu investují pouze sami do sebe do plnění vlastních snů a přání.  Bez váhání mohou třeba přijmout zajímavou pracovní nabídku, případně odjet studovat do zahraničí, aniž by museli váhat, jestli to bez partnera půl roku vydrží, nebo co by si o tom myslela jejich drahá polovička všeobecně. Zkrátka mají možnost plně se seberealizovat a užívat si život naplno.

Singles výhody:

 • Nikomu nemusíte vysvětlovat, kde jste se zdrželi, aneb konec žárlivých scén.
 • Nemusíte po nikom uklízet, vařit, když se vám zrovna nechce atd.
 • Můžete brečet u svých oblíbených filmů a seriálů a nikdo se vám nebude smát, že se na to díváte už posté.
 • Když se ráno vzbudíte po párty, nemusíte se děsit toho, jak vypadáte, co jste to proboha celý večer prováděli a celý den třeba nevylezete z postele.
 • Můžete si užívat náhodné známosti.
 • Flirtují s vámi  vaši nezadaní kamarádi, kolegové z práce atd.
 • Minimálně částečně vám závidí, vaši zadaní přátelé.
 • Můžete si byt zařídit naprosto podle svého vkusu.

I když  mám přítele, tak tenhle způsob života naprosto chápu, sama jsem dost nezávislá a potřebuji spoustu volnosti k rozletu a ne každý je schopný tohle přijmout po zkušenosti z předchozího vztahu, kdy jsem si přišla jak zavřená ve zlaté kleci a nemohla pořádně nikam a s nikým, aniž bych si pak vyslechla žárlivou hysterickou scénu, že jsem sobecká a radši trajdám s kamarádkou/učím se/jedu na výlet s rodiči, než abych seděla doma na zadku a čekala, až se vrátí z práce, jsem byla přesvědčená, že než něco dalšího v tomhle stylu, radši budu sama do konce života a umřu s kočkou na klíně. Tohle byl sice extrém, ale asi bych neuměla žít ani v klasickém vztahu. Se současným přítelem si žijeme víceméně každý svůj život vedle sebe a tolerantní jsme nejspíš víc, než je obvyklé. Za mě single život ano a myslím, že to jde i dlouhodobě. To, že je někdo „single“, nemusí hned znamenat, že je od společnosti izolovaný,“ prozradila nám svůj názor redaktorka Jana.

žena, postel

Jsem sama, no a co? Zdroj: sxc.hu

Singles nevýhody:

 •  Není tady nikdo, kdo na vás čeká, když se vracíte domů. ( Dobře, může se na vás těšit pes, ale není to to samé.)
 • Nemá vás kdo obejmout, když je vám smutno. (Ano vím, že existují přátelé, ale ti mají své partnery, svůj život a nejsou s námi 24 hodin 7 dní v týdnu.)
 • Nikdo vám za celý den nenapíše, protože na vás nikdo nemyslí! (Pomineme-li operátory, rodiče a přátele).
 • Nemáte se s kým dělit o radostné i smutné zážitky. Vše, co žijete, děláte a prožíváte, je jen na vás.
 • Nikdo vám neradí, pokud ho o to nepožádáte. Jste sami při důležitých rozhodováních, na které většina ostatních mívá partnery.
 • Nikdo vás nepřekvapí vůní teplé večeře při příchodu domů, nikdo vám nenabídne, že vám udělá masáž nebo zajde místo vás nakoupit. Co si neuděláte, to nemáte.
 • Neustále vás někdo lituje, protože si myslí, že jste osamělí.
 • Vyhýbáte se oslavám, plesům a podobným událostem, protože se na vás okolí dívá skrz prsty, protože byste neměli doprovod.

Věřím tomu, že se najde mnoho lidí, kterým tenhle způsob života vyhovuje. Ať už dočasně, nebo dlouhodobě. Každý z nás by si měl uvědomit, jestli není lepší být sám, než se třeba trápit v nefungujícím vztahu a vynakládat spoustu energie do hádek a zbytečně si komplikovat život. Ve dvou se to lépe táhne, ale jen v případě, že se máte na koho spolehnout. A je jedno, jestli je to partner nebo třeba přátelé.

Jaký zastáváte názor na tento životní postoj vy?

 

Zdroj perexové fotografie: Photl.com

 

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentářVaše názory

 • alex

  názor, že je jenom pózou být rád single, je absolutně mimo… Pokud člověk ještě nenašel nikoho, koho by měl rád a snesl s ním v partnerském vztahu, tak co má dělat? Má chodit s každým druhým, který mu zkříží cestu? Momentálně jsem taky single a nic divného na tom nevidím. Lidmi jsem obklopená pořád, do společnosti chodím pravidelně a na absenci krátkodobých flirtů si taky nemůžu stěžovat. A klidně budu sama ještě dlouho, než chodit s někým jen čistě kvůli faktu, abych s někým chodila. Tohle mi přijde jako póza a kolik takových lidí bych ve svém okolí našla. Po několika letech v takovém vztahu pak člověk pochopí, že ho s tím druhým vlastně vůbec nic nespojuje, že je víc nešťastný než šťastný a následuje rozchod. Takže ano, radši budu single, dokud nepotkám někoho, s kým si budu na 100% jistá. Dnešní společnost je bohužel vztahy posedlá. Musíš prostě někoho mít, musíš si někoho po pár letech vzít a hlavně proboha nesmíš být sám, to si pak divnej. Přitom i spousta mých kamarádů je single, nic si z toho nedělá a, světe div se, netrpí ani „važným traumatem“, ani nemají „psychické problémy“. Takže keep cool a neodsuzujte druhé jenom proto, že sami bez druhého člověka být nedokážete.

 • Kristýna Szkanderová

  Děkujeme za Váš komentář. Jistě máte pravdu, že svobodní lidé, kteří jsou sami na to mají nárok a neznamená to, že trpí traumatem nebo mají jiné psychické problémy.

  Kristýna Szkanderová, editorka sekce

 • Šárka Lacinová

  Sdílím stejný názor…než být s někým nesprávným, raději sama…a být s někým jen pro ten pocit, že někoho mám ,abych byla jako všichni ostaní a nepoukazovali na mě, je špatná volba…pocit svázanosti je pro mě jasný impuls…

 • Anna Krejzová

  Jsem single zatím jen rok a musím říci, že nesouhlasím s některými tvrzeními v článku. Nejsem single proto, že bych nechtěla děti nebo mi nějak vadily. Vůbec ne. Děti jsou skvělé a těším se, až si nějaké pořídím. Ale rozhodně by mi vadilo mít k těm dětem ještě nějakého chlápka, který v pozdním odpoledni dorazí z práce nebo z hospody a bude mi vykládat, jak je neuvěřitelně utahaný. Rozhodně by mi vadilo skákat okolo dospělého člověka, který by měl být partnerem jako okolo dítěte nebo nemohoucího chudáčka. Nejsem ničí posluhovačka a ani já to od partnerů nepožaduji.
  Nejvíc mě fascinuje, jak všichni naivně věří, že když budete mít partnera, tak nebudete osamělí, vždy budete mít někoho, kdo Vás utěší, pohladí, kdo pomůže, zařídí. Ale je to skutečně tak? Kde je ta jistota nebo garance. A když potom podotkněte, že tomu v tom Vašem případě není, tak si vyslechnete rčení jako máš, co chtěl nebo jaký sis to udělal, takové to máš.
  Myslím, že lidé by se měli nejdříve zamyslet nad tím, že mít partnera neznamená automatické štěstí. Ono to nepříjde samo. Singles jsou stejně dobří lidé jako všichni ostatní a je už na čase, aby si společnost zvykla na to, že je to jejich volba a mohou být úplně stejně šťastní nebo nešťastní jako všichni ostatní. Singles nejsou rozhodně jediní, na které je nazýráno skrz prsty. Třeba dobrovolně bezdětní jsou na tom podobně. Ale každý člověk má právo se sám rozhodnout, jak chce žít a to i bez zavádějících článků.

 • Tlapka

  Když jsem single, mohu život nezávisle vnímat a dělat co chci, a nikdo mi nezavazí a nemanipuluje. Prostě svoboda. Když se cítím „sama“ domluvím si schůzku s přáteli. Většinou mají Singles hodně přátel a mohou si je vybírat na rozdíl od jednoho stacionárního partnera.