Nechovejte se ke starým lidem špatně

Osobní rozvoj Vztahy / 10.3.2013

Lidé se občas chovají jako hyeny. A co je horší, ne ke svým vrstevníkům, kterým závidějí, ale ke starším lidem. Proč?

Důvodů je asi nevyčíslitelně mnoho, otázkou je, proč si člověk starších generací neváží. Představit si, že jste v jejich kůži, to není jen tak.

• Důchodci hrozně zapáchají.

Ano, starší lidé nevoní po pomněnkách, ale to je přirozená věc, jelikož jejich těla nejsou mladá, ale už své zažila, teď už dosluhují. Ale za to člověk nemůže, tak je za to neodsuzujte! Druhý extrém je to, když někdo voní až moc (především dámy) – jejich těžké parfémy jsou až jako dusící zbraň.

• Pořád si na něco stěžují.

Starší lidé už jsou takoví. Ale není to tím, že by byli rozmazlení. Právě naopak, vědí moc dobře, jak se vše (stát, lidé i názory) měnilo po celá desetiletí. Takový člověk už je tak zničen měnícím se světem, že se mu jednoduše nelíbí už raději vůbec nic. A někteří rezignují a všechno je jim jedno, to je taky možnost.

Ta panička prostě chtěla sedět na mém místě! Zdroj: photl.com

Ta panička prostě chtěla sedět na mém místě! Zdroj: photl.com

• Chtějí sedět za každou cenu v tramvaji na vašem místě.

Znáte to taky? Sedíte unavení v tramvaji, jedete z práce, brigády a nějaká starší panička se baví s druhou ženou podobného rázu, jaká je to hrůza, že ti studenti pořád jen sedí a starší lidé si nemůžou sednout (z toho rozhovoru je naprosto jasné, že jsou to narážky na vaši osobu), ale ony nevědí, že už nejste studující, že už nesedíte v lavici každý den, ale jste unavení z práce, kde jste si odpracovali dokonce i přesčas, a tak máte právo sednout si. A to, že vypadáte mladě – berte jako kompliment! Naprosto chápeme, že starší lidé už mají bolavé klouby, svaly, ale ať nenapadají ostatní, když nevědí, zda to jsou opravdu žáci nebo nikoli. Navíc vás tohle může naštvat, protože v tramvaji sedí několik dětí, které chodí možná na první stupeň základní školy, ale za žádnou cenu se nezvednou. To je teda spravedlnost!

• Stojí fronty na slevy v obchodě.

Chcete jít pro rohlíky do obchodu, ale než se k nim dostanete, musíte se prvně prodrat davem bláznivých důchodců, kteří čekají ve frontách i tři hodiny, jen aby dostali ten hrnec za stovku a ne za dvě (protože je ve slevě!). Ale tomu se taky nemůžete smát, vždyť je to hrůza. Všechno se zdražuje a zvláště starší generace to pociťují, mají malé důchody, velké výdaje (léky za 3000 Kč měsíčně byste ani vy nechtěli) a mladí se je snaží ještě okrádat.

• Jsou protivní.

Jak už bylo řečeno o pár řádků výše, ani se jim nemůžete divit. Už mají své roky. Chtějí svůj klid. A prožili si toho už tolik, že se tomu nedá už ani nikam utéct.

• Mají zastaralý pohled na svět.

Na jednu stranu si říkáte, že váš mladý pohled na svět je mnohem lepší. Ale když se zamyslíte více, staří lidé mají občas sice zastaralé názory, ale jsou výstižné a mají vás chránit před možnými problémy a starostmi. Protože nic není jen černé nebo bílé.

Staří lidé se bojí nových věcí, no a? Zdroj: photl.com

Staří lidé se bojí nových věcí, no a? Zdroj: photl.com

• Bojí se nových věcí.

Vy byste se nebáli? Kdyby před vás dali najednou nějaký přístroj, který bliká, zvoní a ještě se z něho ozývají i hlasy, a přitom není nikde připojený? Myslím, že byste se toho ani nedotkli, kdybyste doposud znali jen telefon, který je stále zapojený do elektřiny a vypadá jako hrající krabička. Zamyslete se nad tím.

Ale existuje (naštěstí) i mnoho pozitivních důvodů, proč si naopak starších lidí mladší generace váží.

• Předávají nám dlouholeté zkušenosti.

Nejen zkušenosti ve vztazích, ale i v práci. Mnoho rodin žije po generace ve stejném domě a mají rodinný podnik, který je stále předáván synům a dcerám těch synů a tak dále.

• Jen oni umí tak pěkně vyprávět pohádky svým vnoučatům.

Zeptali jste se někdy dětí, kdo by jim měl číst před spaním pohádky? Určitě by mnoho z nich řeklo, že babička nebo dědeček. Možná si i vy pamatujete, jak se vám babička s dědečkem věnovali, protože byli rádi, že mají vnouče a že se o něj můžou starat. Tak teď prokažte tu službu jim a starejte se o ně vy!

•Jen starší lidé nám mohou vyprávět příběhy z války, abychom se z jejich chyb poučili.

Bez starších lidí by to nešlo. Určitě jste se učili o světových válkách. Ale to jsou formality, data. Ale od nich slyšíte autentické příběhy, zajímavosti, které v učebnicích, knihách ani skriptech nenajdete. A o tomhle to je.

Co byste bez těch babiček dělali? Zdroj: photl.com

Co byste bez těch babiček dělali? Zdroj: photl.com

• Co byste bez babiček a dědečků dělali?

Možná už máte rodinu a krásné děti. Ale co s dětmi, když si někam chcete zajít s partnerem/partnerkou? Nejsou to rodiče, komu voláte, zda by vám vaše miláčky nepohlídali? Když jste unavení, chcete si odpočinout od toho věčného běhání, povídání a hraní s dětmi, kam je dáte, hm? Zamyslete se nad tím.

• Milujeme jejich obsáhlé knihovny se starými knihami.

Už jste byli u starších lidí? Mají většinou nejlepší knihovny plné skvělých knih. A to těch nejstarších! Můžete některé využít na referáty, jiné do seznamu povinné četby a některé si můžete přečíst jen proto, že vás zaujaly. A nemusíte si knihy prodlužovat jako v knihovně. Prostě se s babičkou domluvíte, že jí knihu vrátíte trošku později, protože jste měli hodně práce nebo úkolů do školy. No ne?

• Buďte starším nablízku.

Starali se o vás nebo ještě stále starají vaši rodiče nebo i prarodiče? Proto byste se jim měli postupem času také věnovat vy. Nenechávat je samotné. A rozhodně je nevyužívat jen proto, že od nich dostanete peníze nebo dárečkyNavštěvujte je. Dávejte jim najevo svou vděčnost i lásku. Protože přesně tohle dělali oni, když jste byli malí, teď je řada na vás.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář