Recenze kurzu: Prezi od Andrey Pelouškové

V obraze / 31.7.2016

Je internetový software Prezi nástrojem, který vám při tvorbě prezentací pomůže, nebo se z něj jen točí hlava?

Prezi. Aplikace, na kterou jsem slyšela již nepřeberné množství různorodých reakcí. Pro některé je to „skvělá tool“, „konečně dobrá alternativa starého Powerpointu“, na druhé straně se některým z Prezi „jen točí hlava“ (hádám, že se jedná o narážku na velké množství pohybových animací, které má Prezi v základní nabídce). Jak bychom tedy měli Prezi vnímat? A proč navštívit kurz, který se na jeho správné využívání zaměřuje?

andrea_mini

Zdroj: andreapelouskova.eu

O lektorce

Andrea Peloušková vede kurzy na webu Naučmese.cz a školení pro firemní týmy i jednotlivce. Má za sebou dvacetiletou praxi v oblastech, které jí očividně baví a naplňují ji. Začínala jako lektorka anglického jazyka, následně se věnovala výuce a zdokonalování tzv. soft skills, v současnosti se zaměřuje na nástroj Prezi, internetovou aplikaci umožňující jednoduchou tvorbu prezentací s velkým množstvím různých vychytávek, které… vaší prezentaci buď dodají ten správný náboj, nebo její obsah a celkový dojem naprosto zničí. Ale nepředbíhejme.

S Andreou Pelouškovou jsem se setkala v jedné z brněnských kaváren, aby mě v rámci kurzu naučila s Prezi zacházet. Kurz je určen pro úplné začátečníky, kteří na web Prezi.com ještě nikdy nezavítali, ale i pro ty, jež už základní dovednosti v aplikaci zvládají.

Pár prezentací jsem již v Prezi pro školní účely vytvořila, ale proces jejich vzniku bych popsala metodou „pokus-omyl“. Na prozkoumání všech vychytávek člověk potřebuje větší množství času a také trochu trpělivosti.

O kurzu

Od Andrey jsem očekávala, že mi systematicky odkryje další – náročnější – funkce Prezi a jednoduše mi vysvětlí, jak na ně. A mé očekávání se i splnilo. Během kurzu jsme měly pár technických defektů – výpadků internetu – které plynutí kurzu narušovaly, ovšem takovým věcem se dá jen ztěžka předejít (kavárenské wifi jsou kavárenské wifi). Andrea mě ale dokázala nadchnout svým přístupem. Pokud váháte, zda byste Prezi ve svém soukromém či profesním životě vůbec využili, jsem si jistá, že lektorka vám nějaké využití ráda pomůže najít.

Obsah kurzu je přizpůsoben znalostem daného účastníka, tedy vám. Klidně si můžete na počítači otevřít svou rozpracovanou prezentaci, stejně tak bez obav můžete pracovat na té, jež máte na svém „to-do listu“. Krůček po krůčku se pak společně budete dostávat k takové podobě vaší práce, abyste s ní byli spokojeni vy i vaši budoucí posluchači. A aby vypadala k světu.

Prezi_logo_2012

Zdroj: wikimedia.commons.cz

Mé vlastní dojmy

Prezi je to dobrý sluha, ale i zlý pán.“ Samotný software nezaručí, že lidé budou vaší prezentaci tleskat ve stoje. K úspěchu práce budete stále potřebovat estetické cítění, základní pravidla pro tvorbu prezentací, kreativitu a pytel nápadů. Výhodou je, že Prezi má v nabídce tolik možných funkcí, že se rozhodně nebudete muset spokojit s výsledkem, který se jen přibližně podobá vaší původní představě. Mě osobně nadchlo velké množství ikon a obrázků, které výklad oživí a třeba si z něj posluchači odnesou něco více. Myšlenky vyjádřené vizuálně oko diváka vždy zaujmou. Ale opravdu dbejte na to, abyste to ve svém tvořivém „rauši“ s množstvím animací příliš nepřehnali. Jednoduchost rovná se krása. A to v případě prezentací platí dvojnásob.

Pokud byste se od lektorky chtěli naučit něco více, v nabídce od Naučmese.cz se můžete zapsat ještě na kurz tzv. Mind Mappingu – tvoření myšlenkových map. Ty vám mohou pomoci například se studiem a zápisy z přednášek nebo zachránit zkouškové období. Pokud přijdete na to, jak je správně používat, ulehčí vám biflování dané látky, poslouží také k utřídění vašich myšlenek či pomohou při vymýšlení nového projektu nebo startupu. Minimálně to stojí za pokus. A kurz Andrey Pelouškové vám k tomu všemu nabídne dobré zázemí.

Plusy a mínusy kurzu

  • + nadšená lektorka, přátelský přístup
  • + vysvětlování krok za krokem, hodně praxe
  • – pro pokročilejší uživatele Prezi by obsah dvouhodinového kurzu již nemusel dostačovat

Recenze kurzu vznikla na základě spolupráce s portálem Naučmese.cz. Navštívit můžete též osobní web Andrey zde. Ukázku její práce v Prezi si můžete prohlédnout pod tímto odkazem.

Kurz se uskutečnil v prostorách kavárny Práh v Brně.  Jedná se o tréninkovou kavárnu sdružení Práh, kde obsluhují lidé s duševním onemocněním. Více info na Cafeprah.cz.

Zdroj úvodní fotografie: pexels.com

Zdroj miniatury: andreapelouskova.eu

Zdroj videa: youtube.com

Markéta Popelářová

Markéta Popelářová

Na světě je plno věcí, které mě dokážou nadchnout. Ale když začnete konverzovat na téma vzdělávání, věřte mi, jdete na jistotu. Stejně tak si ale s vámi ráda popovídám o cestování, jazycích, zajímavých lidech, hezkých kavárnách a minimalismu. Nejen prostřednictvím článků se pokouším přispět k tomu, aby se lidé dozvídali o nových projektech a myšlenkách, které by je mohly inspirovat k cestě za svými vlastními cíli. Protože na dělání toho, co nás baví, není v životě nikdy pozdě.

Zanechte komentář