Čemu byste dali přednost – partnerovi nebo penězům?

Vztahy / 15.3.2013

Možná kroutíte hlavou a ptáte se, co je to za otázku, protože jste si jistí odpovědí. Ale co na to ostatní?

Vy máte jasno, nebo si musíte nachystat papír a psát si plusy a mínusy? Je vaše svědomí vůči partnerce/partnerovi čisté?

Peníze (ne)jsou přednější

Peníze nejsou nezbytně nutnou součástí našich životů, což dokazuje i film Láska v hrobě od režiséra Davida Vondráčka. Existují tedy nějaké situace, ve které by dal člověk přednost před partnerem penězům? Troufám si říct, že bohužel ano. Doba se mění. Lidé prahnou po milionech, po zlatých cihličkách a neuvědomují si ty pravé hodnoty vztahu.

• Udělám pro tebe cokoliv na světě, ale teď potřebuje kamarád/ka půjčit.

Jste domluvení s partnerem nebo partnerkou na pěkný den. Máte naplánovaný oběd ve vaší oblíbené restauraci, odpoledne si půjdete udělat relaxační chvilku na bazén a večer chcete jít do letního kina. Ale už v 9 hodin ráno se ozve telefon – kamarád vaší drahé polovičky žádá o půjčení peněz a slibuje, že při vrácení přidá půlku navíc. Partner kývá hlavou, všechno potvrzuje. Hm, tak z pěkného dne asi nic nebude. Pokud se partner alespoň omluví, tak se to dá ještě nějak překousnout, třeba chtěl využít této situace, protože nemáte zrovna moc peněz a tohle je možnost, jak získat peníze navíc, abyste se měli dobře. Ale je tady taky druhá možnost. Zaslepenost. Mnoho lidí slyší slovo „peníze“, „zdarma“ nebo „navíc“ a už s nimi není žádná řeč. Ale jedna věc je ušetřit a druhá věc je dát bezprostřední přednost penězům a kamarádům před vlastním partnerem/partnerkou.

• Já tě miluju, ale potřebuju dávku.

Docela pochopitelná situace člověka závislého na drogách. Už nemůže překonat sílu „absťáku“ se svou drahou polovičkou (když nějakou ještě má), protože jeho mozek lásku vytěsňuje a na první místo se dostává dávka. To je priorita číslo jedna. V těchto případech je víc než pravděpodobné, že vyhrají peníze nad láskou. Jsou ale i případy, kdy se člověk právě kvůli svému partnerovi přihlásí na detoxikaci, což má mnohem větší váhu než to, že to člověk jen říká. Peníze mizí a s nimi i vztah.

Když dva se rádi mají... Zdroj: photl.com

Když dva se rádi mají… Nebo milují peníze? Zdroj: photl.com

• Jsem materialista, vím to o sobě a už se nezměním.

A pak jsou tady taky lidé, kteří o sobě vědí, že rádi utrácejí, rádi si kupují drahé hračky, hodinky, telefony, tablety, oblečení, auta, ale vztah je pro ně jen další bankovka v balíku. A v těchto případech se stává, že vztah „bohužel“ funguje. Muž si kupuje ženu. Žena si kupuje muže. Oběma to vyhovuje. Pak to ale není vztah o lásce, ale o penězích. A takový základ se většinou rychle kazí a na tom se nedá stavět.

Partner je přednější

Je dobře, že i v tomhle moři lidí, kteří chtějí mít zabezpečené sejfy a zahraniční konta, se najdou takoví, kteří upřímně milují a dávají to patřičně najevo. Nejen slovy, ale i činy, chováním a jednáním k dané osobě. Pokud si partner peníze vybere, tak proto, že ví, jak je investuje – jsou pro partnera/partnerku!

• Abys byl/a zdravá.

[one_fourth]

Je pěkné, když se dva milují. Nejen ve štěstí, ale taky ve smutku. Nejen ve zdraví, ale taky když jeden je nemocný.

[/one_fourth]

Je mnoho nemocí, které se finančně nedají zvládat (samozřejmě nemyslím chřipku, rýmu, angínu nebo spalničky). Proto připouštím, že tato možnost oprávněně patří mezi ty, kdy si partner vybere peníze kvůli své polovičce. Ne pro potěšení, ale pro uzdravení. A to je dobrý důvod.

• Abychom byli finančně zabezpečení.

Další možností je starost jednoho za celý vztah. Což je taky velmi pěkné. Být zabezpečen dopředu, než si dva lidé koupí společný byt – to je snad sen každého mladého zamilovaného páru.

• Abychom mohli jet na tvou vysněnou dovolenou.

Už samotný nadpis naznačuje, že se peníze zase dotýkají nějakých snů ne toho, co dá přednost penězům, ale toho druhého. I zde je to přípustné, aby partner dal přednost penězům, protože ve výsledku jsou peníze určeny pro upevňování celého vztahu a pro splnění snu jednoho z páru.

• Abych ti mohl/a koupit tvé vysněné auto.

I tady jako u předchozího odstavce je jasné, že partner sice dává přednost penězům, ale znovu je investuje do páru, do snů drahé polovičky.

Ve dvou se to lépe táhne a to i bez peněz! Zdroj: photl.com

Ve dvou se to lépe táhne, a to i bez peněz! Zdroj: photl.com

• Peníze nejsou přednější než ty.

A nakonec je tady možnost, kdy partner/ka nedá přednost penězům vůbec. Jednoduše existuje jen kult opětované lásky a ne kult peněz, jak si mnozí myslí. Tohle byste si asi přáli všichni, ne?

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář