Síla ženského spojení aneb Jak jsem tančila ve Stromovce

Osobní rozvoj / 19.4.2017

Pozorovat ženu při tanci je jako pozorovat život sám, s oblibou podotýká Dita Koucká, která loni v červnu podruhé zorganizovala taneční setkání žen v Praze. A já byla u toho!

Rozhodla jsem se, že se s vámi podělím o krásný ženský zážitek. Obracím se přitom především k ženám, protože věřím, že právě je inspiruje. Je to už skoro rok, co jsem doma probírala skříň a hledala dlouhé vzdušné sukně a šaty, abych podpořila svoji ženskost při tanečním setkání, na které mě pozvala Dita Koucká, jedna z autorek seberozvojového projektu pro ženy La qué sabé. Dojmy však stále doznívají… Byl to krásný den, v němž proudila ženská energie a sounáležitost, radost a uvolnění. A já si při tom uvědomila, jak moc dnešním ženám tohle všechno chybí. Jak moc samy sobě zakazují být ženské, radovat se, užívat si života a být tady a teď.

Aby byl svět v harmonii…

Bylo slunečné ráno a já se vypravila na vlak do Prahy s batohem, ze kterého čouhaly volánky, cípy šátků a květiny do vlasů. Po cestě jsem si pouštěla hudbu, na kterou jsem pár dní před tím nacvičovala několik jednoduchých tanečních sestav, a těšila se, až je budu moct prožít naplno a společně s ostatními ženami, které na taneční setkání dorazí. Co na tom, že žádnou z nich vlastně neznám. Všechny jsme ženy a to nás spojuje. Jen je škoda, že si v běžném životě nedovolíme tento pocit sounáležitosti a blízkosti s druhými ženami více procítit.

Cesta ubíhala a já přemýšlela, jak moc by náš uspěchaný a rozbouřený svět potřeboval zahrnout něžným ženským principem. Ženy svou energii v dnešní době často potlačují a nedovolují jí, aby se projevovala. Svět, v němž žijeme, je založený převážně na mužských principech, kterým se ženy podřizují. Není divu, že se spousta žen v tomto nastavení cítí svázaná a nesvobodná. Mužský princip po nich žádá, aby potlačily své ženské pudy a chovaly se stejně jako muži, byly stálé, výkonné, vytrvalé, budovaly, vydělávaly, dobývaly, soutěžily, bojovaly, aby mířily přesně na cíl, uvažovaly logicky a rozumově a nezabývaly se malichernostmi, jako jsou intuice, city, péče o druhé, krása, láska, plynutí. V honbě za úspěchem, pokrokem, bohatstvím, postavením není na takové věci čas. A tak ženská energie stagnuje a neproudí.

Slovy Dity a Judity „se žena v dnešní době stává výkonným strojem na peníze, dosahování výsledků a úspěchu, z jejího života se vytrácí radost, lehkost, smích a tanec…“ A často nemá ani dostatečný prostor a čas věnovat se naplno tak základním ženským činnostem, jako je péče o blízké, vytváření láskyplných vztahů a domova.

Buďme si vědomé svého ženského nastavení…

Ženy se automaticky přizpůsobují situacím a pravidlům mužského světa, bojí se vybočovat, být jiné, divoké, nestálé, citlivé, zranitelné, neperspektivní, plynoucí, jemné, rozevláté, bez cíle, nevýkonné, intuitivní, tak nějak ženské. Bojí se žít svou podstatu, v radosti a v souladu s ženskými hodnotami. Mají strach uznat svoji odlišnost a začít na ní stavět. Ale dokud to neudělají, svět nebude v harmonii. Nebude zde vyváženost mužského a ženského principu.

Pokud ženy budou působit a vystupovat jako muži, mnoho mužů bude možná tímto nesouladem nuceno stavět se do rolí ženských. Pokud v sobě však ženy svou ženskost prohloubí, budou se moct i muži posílit ve své mužnosti. Aby byl náš svět v harmonii, je důležité dominující mužské hodnoty (rozum, řízení, výkon, vytrvalost, moc, boj, pokrok) vyrovnávat těmi ženskými (cítění, komunikace, láska, podpora, spolupráce, harmonie, plynutí). Věřím, že pokud si ženy dovolí být skutečně ženami, pokud nechají promluvit svoje ženská jádra, bude celý svět o něco vyrovnanější a šťastnější.

Probuzený ženský živel

Když jsme se s ostatními ženami bosé roztančily na trávě v parku, bylo cítit, jak ženská síla mohutní a zaplavuje celý prostor. Bylo to tak silné, stmelující a radostné. Kolemjdoucí se zastavovali a pozorovali, co se děje. Že by se znovu probudil ženský živel? Ženy a tančí? Takhle na veřejnosti? Takle nespoutaně? Co se stalo? Kdekomu se možná i zatajil dech.

Zkuste sami procítit, co to s vámi dělá, když ženy tančí:

V dávných dobách vytvářely ženy obdobná sdružení přirozeně. Společně v nich uctívaly svoji sílu, uvědomovaly si svoji vnitřní moudrost a krásu. Navzájem se v ní podporovaly, tančily a uctívaly svoji jedinečnost. V tanci prožívaly svoji ženskost. Dnes taková setkání mohou působit jako z jiného světa, ale přitom je to čistá ženská přirozenost, která byla pouze potlačena.

Během tanečního setkání jsem pocítila hlubokou vděčnost za to, že může i dnes žena něco takového sama sobě dopřát díky tanečním ženským kruhům, které se začaly pomalu rozmáhat se vzrůstající potřebou žen naplnit své potřeby, znovuutvářet sesterství, cítit sounáležitost a léčit svoji potlačenou ženskost.

Celodenní ženské kruhy a taneční setkání pořádají v Praze autorky projektu La qué sabé Dita Koucká a Judita Berková. „Semináře jsou koncipované tak, aby hýčkaly ženské tělo i duši. Jejich program se skládá z bloku uvolněného tance, koučování, přednášek a cvičení jógy. Účastnice mají prostor pro vnímání sebe sama a svého těla, sdílení v kruhu žen, uvolnění se a čerpání inspirace.“ (Více v rozhovoru nebo na laqs.eu.)

Tanec je žena

Proč jako žena tančit? Tanec je krásným klíčem k znovuobnovení a probuzení ženskosti, ale i čisté životní radosti. Je jedním z nejpůvabnějších a nejvášnivějších projevů, jaké má žena k dispozici. Její pánev je přímo uzpůsobená k tomu, aby se vlnila. Její boky dokážou i při chůzi strhávat pozornost a odvádět myšlenky mužů od všedních záležitostí. Tanec a svůdný pohyb je pro ženu neskutečně vyživující. Napomáhá ženě vnímat svoje tělo, svou ženskost, být sebevědomá a plynout…

Tak proč si tak málo žen tanec dovolí? Proč se tak málo žen vlní při chůzi v bocích? Proč jsou tak strnulé a znehybnělé? Spousta žen netančí, protože si uvykly se tělesně neprojevovat, své pohyby potlačují, snaží se být statické, hýbat se jako muži. Přitom však umrtvují svoji ženskost a živost a ztrácejí kontakt se svým tělem.

Tanec je ženskou přirozeností.

Jako malé skotačíme, třepetáme se, trylkujeme. Když dospějeme, často jako kdybychom to zapomněly, těsnáme svoje těla do dopravních prostředků, za volant svého auta, na pracovní židli, do křesla k televizi. Divíme se pak, že v našem životě není radost, lehkost, že nejsme energické, vášnivé, že našemu životu chybí šťáva. Přitom není třeba se tance bát, učit se složité choreografie a korigovat pohyby. Tanec vychází z nás, je o uvolnění, o spočinutí v rytmu hudby. Důležité je být autentická, projevit své přirozené pohyby, vnímat extatickou sílu tance.

Žena potřebuje tančit volně, lehce, bez choreografie, bez srovnávání se, bez touhy po výsledku. (laqs.eu)

Tancem můžeme probudit svoji sexuální energii, nádherně oživit svoje tělo, dopřát více zdraví svým ženským orgánům, začít víc vnímat a prožívat, vnést do života víc vášně a radosti. A právě nyní je na čase si to dovolit. Dovolit si být ženou. Dovolit, aby ženská energie proudila a léčila svět, který je možná v disharmonii… Nechte se unášet rytmem a na chvíli zapomeňte na hmotný svět a na všechny starosti, které řešíte. Oprostěte se od všech svých myšlenek a soustřeďte se jenom samy na sebe. Vaše ženské tělo si zaslouží být milované a vyživené. Tak si to dopřejte.

Tímto článkem děkuji za krásně strávený den nabitý ženskou energií a čtenářky srdečně zvu na seberozvojové a taneční ženské kruhy La qué sabé, které mohu vřele doporučit. Dita s Juditou jsou těmi nejlepšími průvodkyněmi do světa ženskosti. Nebojte se je následovat a probudit v sobě zapomenutou životní radost a vášeň!

Zdroj videa a všech fotografií v článku: HOHAN-ART, Ing. Jan Hanzlík

Štítky

Petra Pospíchalová

Petra Pospíchalová

Jako studentku bohemistiky mě fascinuje, co všechno může být skryto v proudu slov. Jsem milovnice veršů, mouder a příběhů a ráda je i sama tvořím. Když zrovna nejsem zalezlá doma s knížkou nebo nepíšu článek, najdete mě v přírodě. Její krása a harmonie mi vždycky dodá vnitřní klid, inspiruje mě a naplní mě radostí. A ještě lépe, když mám přitom vedle sebe nějaké svoje lidské miláčky, které ze všeho nejradši láskyplně podporuji. :-)

Zanechte komentář