Korutany jsou rájem nejen pro fotografy

Cestování / 12.3.2013

Na celé Korutansko vám dovolená stačit nebude, ale to nejlepší z tohoto kraje stihnete během prodlouženého víkendu a zážitky jsou zaručeny.

Sníh nám konečně mizí a naopak sluníčko začíná plnit den. Jaro je již na dosah. Lyže schovejme na půdu a vydejme se za turistikou. Přinášíme vám tip na jarní prodloužený víkend v Rakousku. Korutany jsou spolkovou zemí na jihu Rakouska, jež nabízí mnoho sportovního, kulturního i relaxačního vyžití. V následujících řádcích nenajdete výčet všech možností, pouze výběr toho nejlepšího.

Nejkrásnější rakouské vodopády

Ačkoli je Rakousko plné vodopádů, za ty nejlepší jsou považovány Raggaschlucht, poblíž městečka Mallnitz. Cesta nahoru, dlouhá zhruba čtyři kilometry, vede po dřevěných lávkách a schodech v těsné blízkosti hlučných a mohutných vodopádů říčky Ragga. Zhruba po hodině se s lehce namoženými stehny doberete na vrchol rokle, kde se před vámi otevřou hory a srdce každého milovníka přírody zaplesá.

Vodopády Raggaschlucht. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Vodopády Raggaschlucht. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Sníh je zde celoročně

Za vidění jistě stojí mnoho korutanských míst, avšak jste-li zde jen na pár dnů, nezapomeňte navštívit ledovec Mölltaler Gletscher vysoký tři tisíce metrů. Za chladnějšího počasí nasaďte čepici a vyrazte nahoru nejdelší pozemní kolejovou lanovkou, která téměř pět kilometrů zvládne skrze skálu za pouhých osm minut.

Mezistupeň při cestě na ledovec Mölltaler Gletscher. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Mezistupeň při cestě na ledovec Mölltaler Gletscher. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Na konci se ocitnete ve výšce 2 200 metrů. Je to hranice, kde přestávají růst stromy a oblast je poseta jen jezírky. Můžete si připadat, jako v zemi nikoho. Mimo vody, kamenů a mraků tu nenajdete nic. Poté pokračujte ještě výš. Šestimístná kabinková lanovka vás během okamžiku odveze do výšky 2 800 metrů. Nicméně na úplný vrchol se bez lyží nepodíváte. Jen pár metrů před vámi se rozprostírá sjezdovka s lanovkou, která funguje celoročně, a jen co se rozhlédne po okolí, spatříte vrcholky mnoha „třítisícovek“.

Ledovec Mölltaler Gletscher. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Ledovec Mölltaler Gletscher. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Nezapomenutelné zážitky na vysokohorské silnici

Do třetice vám představíme vysokohorskou silnici vedoucí po vrcholcích Vysokých Taur a zároveň kolem nejvyšší rakouské hory Grossglockner, tedy to nejlepší, co Korutansko nabízí. Na asi čtyřicet osm kilometrů dlouhé cestě je několik zastávek a každá z nich nabízí jiné pohledy a jiné možnosti trávení času. Na několika z nich můžete navštívit muzea a naučné stezky, na jiných se jen nabažit přírodou rakouských Alp a výhledy či si dát něco dobrého k jídlu nebo pití. A co víc, přes léto zde není nejmenší problém spatřit sviště.

Grossglockner Hochalpenstrasse. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Grossglockner Hochalpenstrasse. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Je jen na vás, zda se zastavíte na všech stanovištích, která silnice nabízí, či si vyberete jen ta nejatraktivnější. My vás seznámíme se zastávkou nejoblíbenější, která si tento titul vysloužila právem. Na Edelweissspitze spatříte na třicet třítisícových hor. Celé Taury vám leží na dlani. Údajně je tu ten nejhezčí pohled, jaký vám tato cesta může nabídnout. Snad každému se z toho nádherného výhledu zatají dech, avšak největší blaho zažívá fotograf. Troufáme si říci, že se zde naleznete na nejvíce fotogenickém místě v celých Korutanech.

Grossglockner Hochalpenstrasse. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Grossglockner Hochalpenstrasse. Zdroj: Eliška Marková, Generace21.cz

Budete-li mít to štěstí a Grossglockner Hochalpenstrasse navštívíte, všimněte se, jak během pár metrů dokáže příroda změnit ráz. Chvilku před sebou vidíte lesy, jen pár okamžiků poté nic, jen kámen a možná trochu mechu, následně vodopády, potom pro změnu sníh a takhle se prostředí mění po celé trase. Ideální tip pro zážitky plné nadšení.

Zdroj perexové fotografie: Eliška Marková, Generace21.cz

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentář