Hon na nejhledanějšího muže planety skončil

Film Kultura / 19.3.2013

Autor:

11. září 2001 spáchala teroristická organizace Al-Káida útok na World Trade Center. V jejím čele stál Usáma bin Ládin, který se později k útoku přiznal. V Zero Dark Thirty sledujeme odhodlání hlavní hrdinky, dopadnout tohoto muže a zamezit tak podobným útokům.

ZERO DARK THIRTY/ 30 MINUT PO PŮLNOCI

Drama/Historický/Thriller

USA 2012

Režie: Kathryn Bigelow

Hrají: Reda Kateb, Jessica Chastain, Kyle Chandler, Jeremy Strong

Děj filmu odráží dobu, která uplyne od výše zmíněného útoku po dopadení a eliminování nepřítele. Maya (Jessica Chastain – Madagascar 3: Europe’s Most Wanted (hlas postavy Gia), The Tree of Life), pracovnice CIA má za úkol určit polohu, kde se bin Ládin skrývá. To ovšem není nic jednoduchého. Během let se u ní střídají jak úspěchy v podobně nalezení dalších vodítek, která ji posunout blíže k cíli, ale i ztráty, když umírají její známí. Přes všechna příkoří se jí nakonec podaří objevit místo, kde by se vůdce organizace mohl skrývat. A odtud je to jen pouze krůček k tomu, aby se vyplatila několikaletá dřina.

ZERO-articleLarge

Maya (Jessica Chastain) bezprostředně poté, co se Američanům podařilo dopadnout bin Ládina Zdroj: nytimes.com

 

Díky postupnému pátrání se společně s hlavními postavami dopracováváme k odhalení místa, kde se terorista skrývá. K tomu ale vede složitá cesta plná těžké práce v podobě výslechů, množících se teroristických útoků a problémového vedení.

Rozhodně musím vyzvednout zpracování mučení vězně Ammara (Reda Kateb – Treasure Island). Waterboarding (navozování pocitu topení se), ponižování, zacházení s člověkem jako se zvířetem – to vše je ve filmu zobrazeno. Na Maye, která je mučení přítomna, je vidět, že jí toto jednání nedělá potěšení. Ovšem je možné si odůvodnit takové zacházení s člověkem tím, že zlomím jednoho, ale zachráním miliony jiných?

Rovněž poslední víc jak půlhodina filmu diváka doslova přiková k židli. I když každý ze zpráv ví, jak film dopadne, přesto se tvůrcům podařilo vybudovat slušnou dávku atmosféru a záběry ze zásahu elitního komanda vypadají velice autenticky.

Snímek je zajímavý tím, že je rozložen na kapitoly, které na sebe navzájem navazují a dohromady právě tvoří celek, který popisuje pátrací akci a její jednotlivé body.

Co bych ovšem filmu vytknul, je paradoxně právě hlavní hrdinka. Jako divák jsem se s ní nedokázal ztotožnit, nefandil jsem jí a také mi nepřišla sympatická.

Ovšem o tom, že Zero Dark Thirty je kvalitní snímek, vypovídá nejen několik nominací na Oscara, ale hlavně to, že jednu sošku dokonce získal – a to za zvukové efekty.

Zajímavosti:

-„Zero Dark Thirty“ je vojenský termín, který značí 12:30AM

-Film byl původně o neúspěšném 10ti letém pátrání po bin Ládinovi. Scénář byl kompletně přepsán poté, co byl terorista zabit

-Jamesovi Cameronovi, ex-manželovi režisérky, bylo nabídnuto režírování tohoto film, on však odmítl kvůli natáčení pokračování hitu Avatar

-Akce k zneškodnění bin Ládina trvá ve film 25 minut – jen o něco méně, než tomu bylo ve skutečnosti

-Stealth helikoptéry zobrazeny ke konci filmu jsou ve skutečnosti upravené Sikorsky UH-60 Black Hawks

Zdroj perexové fotografie: letstalkfilm.com

Zdroj videa: youtube.com

Martin Vrána

Martin Vrána

No co říct :) Asi to, že miluju filmy, seriály a bez hudby bych nedokázal přežít ani den.

Zanechte komentář