Považuju se za optimistického kliďase, říká o sobě Protivná blondýna

V obraze / 22.3.2013

Přinášíme vám rozhovor s autorkou webu Protivná blondýna. Chcete vědět, jak vznikl název stránek nebo jestli se blondýna nechá lehce rozčílit?

Začalo to blogem, který ironicky reagoval na aktuální dění nebo módní výstřelky. Stránky Protivná blondýna však slaví na internetu úspěch, byly dokonce nominovány v Křišťálové lupě a Protivná blondýna v roce 2012 získala pomyslnou bronzovou medaili v kategorii One (wo)man show.

Proč ji čteme my?

Líbí se nám, že blondýna upozorňuje na pochybné výrobky a služby. Kromě toho, že odhalí neuvěřitelné množství informací, píše navíc ironickou a zábavnou formou. A proto jsme ji pro vás tak rádi vyzpovídali.

Máte web s názvem Protivná blondýna. Jak název vznikl?

O názvu blogu jsem měla jasno rychle – hledala jsem něco, co by bylo trochu o mně, ale co by zas nebylo až příliš osobní. Takže blondýna. A protivná proto, že jsem tu blonďatost, na kterou se občas i trochu vymlouvám, chtěla zas trochu shodit.

Jak byste popsala svoje stránky někomu, kdo je třeba nezná?

Protivná blondýna je blog, který se s ničím moc nepáře a občas pořádně naštvává toho, o koho se otře. Když mě něco nadchne, překvapí nebo štve, napíšu o tom. Bývám často ironická. Hodně pracuju s nadsázkou a občas si ráda vystřelím i sama ze sebe.

Kdy vás napadlo založit si vlastní web? Jaký byl prvotní impuls?

Impulsem byly možná mé lehce grafomanské sklony. Ale hlavně okolí. Kamarádce jsem občas psala o tom, co jsem zažila. A často jsem pak od ní slyšela, že bych měla mít blog a psát, protože se moje postřehy dobře čtou. A tak jsem to fakt zkusila, i když mě tehdy ani ve snu nenapadlo, že Protivná blondýna bude mít jednou tolik čtenářů, co má, a že se dokonce prodere i do ankety Křišťálová Lupa.

Komentujete věci a události, které vás nějakým způsobem rozčilují, nebo chcete-li, jsou vám protivné. Rozčílíte se snadno i v životě?

Považuju se za optimistického kliďase. Málokdy mě něco rozčílí tak, že by se mi vařila krev v žilách. I když ironická bývám často.

Protivná blondýna si posvítila i na pochybný titul za necelou tisícovku. Zdroj: sxc.hu (upraveno)

Protivná blondýna si posvítila i na pochybný titul za necelou tisícovku. Zdroj: sxc.hu (upraveno)

Nápady, o čem psát, vám posílají i samotní čtenáři. Co dalšího vás inspiruje?

Běžný život je nekonečný zdroj inspirace. Stačí koukat kolem sebe, projít se po městě, sednout za volant, podívat se do nějakého e-shopu nebo zajít na poštu. Témata se na mě hrnou sama. Mám jich v hlavě tolik, že bych se mohla na půl roku zavřít s počítačem doma a měla bych pořád o čem psát.

Je úžasné, kolik informací dokážete zjistit, když se například objeví na webu pochybný výrobek či služba. Je to náročné?

Zpočátku to náročné bylo. Ale hnala mě zvědavost a zarputilost dopátrat se, co je za výrobkem nebo službou, která na mě působí tak podivně. Časem jsem se naučila, jak a kde hledat informace, a začala jsem se orientovat ve spoustě věcí, které mi do té doby nic neříkaly. Někdy práce na jednom textu obnáší i několikadenní pátrání a snahu pochopit určitou problematiku, abych nepsala hlouposti. Ale zároveň se přitom dozvídám spoustu nového.

Co vás v poslední době nejvíce překvapilo? Že jste si třeba řekla: je tohle vůbec možné?

Tak toho je spousta. Pořád mě překvapuje třeba vystavování fotek nahatých, nemocných nebo zraněných dětí na veřejně přístupných webových stránkách jejich vlastními matkami, které nejspíš touží po soucitu, bez ohledu na to, že dítě i sebe přinejmenším ztrapňují. Nebo děsivá nevkusnost, která na nás kouká z každého rohu, ať už jde o oblékání, bytové dekorace nebo rádoby vtipné dorty zobrazující ženská i mužská přirození nebo porody.

A je něco, co vás rozčílilo?

Pravidelně mě naštvávají různí obchodníci, kteří prodávají nehorázně předražené věci s visačkami firem považovaných u nás poněkud neprávem za luxusní. Hodně mě štvou taky falešné slevy – to, že řada prodejců uvádí původní cenu několikanásobně nadsazenou a zboží pak nabízí za cenu i vyšší než jiné běžné eshopy, ovšem s výkřikem „Sleva 80 procent!“

Mnoho lidí se bojí, že naletí podvodným stránkám. Máte pro ně nějaké tipy, jak se chránit?

Nedůvěřovat, přemýšlet a hlavně prověřovat – ve vyhledávačích zboží, v internetových diskusích, na stránkách zaměřených na podvodné firmy. Většinou stačí zadat název výrobku nebo služby do Google a máte jasno. Těžké není ani vyhledat si nabízené zboží podle fotky. Pak často zjistíte, že ta úžasná značková kabelka za pouhé dva tisíce je ve skutečnosti jen padělek z asijské manufaktury v hodnotě pár desítek korun.

Protivná blondýna neleduje jen pochybné výrobky, ale i služby. Posvítila si i na jedno designové studio. Zdroj: sxc.hu (upraveno)

Protivná blondýna nesleduje jen pochybné výrobky, ale i služby. Posvítila si i na jedno designové studio. Zdroj: sxc.hu (upraveno)

Kromě toho, že upozorňujete na podvodné stránky a výrobky, také často zabrousíte do oblasti módy. Jaký módní prohřešek vám nejvíce vadí na českých ulicích nebo vás nejvíce rozčílí?

Jsou to třeba údajně neviditelná silikonová ramínka k podprsenkám, která rozhodně nejsou neviditelná a hlavně v kombinaci s večerními šaty působí jako pěst na oko. Nebo spodní prádlo vykukující z pod oblečení a okázalé nošení padělků kabelek a oblečení. A pak nesoudnost v oblékání. Taková, kdy se holky nasoukají do bokových džínsů o dvě čísla menších, přes které jim přetékají faldy. Hlavně, že na sobě mají velikost 36! Nebo nošení tepláků jinam než na sport. Vrcholem pak jsou tepláky a k nim lodičky na vysokém podpatku.

Ví lidé ve vašem okolí, že jste zrovna vy Protivná Blondýna? Jak na to reagují?

Ví to jen velmi úzký okruh rodiny a několika nejbližších přátel. Doma o mně věděli samozřejmě od začátku, reakce přátel ale byly většinou stejné: „Tak ty jsi ta Protivná blondýna? Vždyť já tě pravidelně čtu!“

Sledujete a čtete web Protivné blondýny? My vám ho určitě doporučujeme.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Alice Jendelová

Alice Jendelová

Jsem holka plná protikladů. Ačkoliv už věkem přes 20, stejně milovnice pohádek, Hello Kitty a hlavně Harryho Pottera. Ačkoliv už ne studentka, stejně sběratelka lepíků, notýsků, zvýrazňovačů a všelijakých dalších roztomilostí a nutností z papírnictví. Ačkoliv milovnice domova a svého klidu, stejně cestovatelka celým srdcem s mnoha cestovatelskými sny. A ačkoliv kuchtička, co mnohokrát něco připálí a zaneřádí celou kuchyň, stejně redaktorka sekce Na talíři. ♥

Zanechte komentářVaše názory

 • dita

  blondýnu miluju, díky

 • Anet

  PB patří mezi mé oblíbené stránky. Mohu jen doporučit 🙂

 • Alue

  Čtu ji pravidelně a vždy se něco zajímavého dozvím, často i zasměju. Pro poutavé psaní má opravdu talent.

 • Alice Pazderová

  Jsme rádi, že se vám rozhovor líbí. I my Protivnou blondýnu rádi sledujeme! 🙂

 • orange

  Moc fajn blog a dobrej rozhovor:))

 • Berzegr

  Na té fotce na vrchu stránky je opravdu PB, nebo je to jen ilustrační snímek? 🙂

 • Berzeger

  Dobrý, už to vidim na spdoku článku. 🙂