Co říká Ondra o yoyu? Naučí vás trpělivosti!

Sport / 26.3.2013

Mistrovství České republiky, mistrovství Evropy… O čem je řeč? Přeci o yoyování!

Před několika lety to byla hračka, kterou chtěl každý, a jediným účelem bylo posílat onu plastovou věc po provázku nahoru a zase dolů. Dnes je princip yoyování postaven na stejném základu, ovšem vypadá to úplně jinak! Jaké jsou začátky yoyerovy a jak probíhá mistrovství? Zeptali jsme se Ondry Schmida, mistra ČR v offstringu.

Ondra Schmid

Ondřej Schmid

Narozen roku 1994 v České Lípě, kde zároveň studuje. Mezi jeho koníčky patří bmx, hudba, historie a samozřejmě yoyo. Stal se  mistrem České republiky v offstringu a získal 4. místo na mistrovství Evropy.

Jak jsi přišel na to, že se budeš zabývat zrovna něčím, jako je yoyo?

V létě 2005 jsem si koupil časopis ABC, ve kterém byl o moderním yoyování článek. Velmi mě to zaujalo a hned jsem si na internetu našel stránky české yoyo komunity, přečetl si více informací a objednal svoje první yoyo.

Co tě na tomto „sportu“ oslovilo jako první? Co bylo důvodem toho, že sis řekl: Jo, tak tomuhle se budu věnovat!

Z hlediska pozorovatele mě zaujalo to, co zaujme většinu lidí – jak ladně vypadají složité a rychlé kombinace triků, aniž by se do toho yoyer zamotal. Chtěl jsem být jako ti profíci. Bylo to zrovna období, kdy děti ve škole pořád střídaly nějaké mánie (beyblade atd.), a tak jsem myslel, že ani yoyování mi nevydrží moc dlouho. Ovšem čím víc jsem se učil, tím víc mě to bavilo. A to je to, co mám rád dodnes, yoyování nejenže dobře vypadá, ale také podporuje kreativitu a originalitu.

Co všechno je potřeba k tomu, aby se člověk stal mistrem v oboru?

Cvičení dělá mistra, a proto je nejdůležitější rozhodně trpělivost. Dnešní děti nejsou moc trpělivé, chtějí všechny triky umět hned a být nejlepší. Znám hodně těch, kteří začali yoyovat, ale po pár týdnech s tím skončili jen proto, že se nemohli naučit nějaký trik. A to je podle mě velká škoda. Výhodou je kreativní myšlení a prostorová koordinace, ale to každý může nabýt cvikem.

'Například toto je základ mé sbírky,' říká Ondra

,,Například toto je základ mé sbírky,“ říká Ondra

Existuje určitě mnoho obchodů, kde se dá yoyo pořídit. Jak by mělo kvalitní yoyo vypadat a jak ho poznáš? Je vhodné mít jich více?

Nedá se přesně určit, jak by mělo pořádné yoyo vypadat (každému vyhovuje něco jiného), ale mělo by mít ve svém středu ložisko (díky tomu se liší od obyčejného joja). Pokud by si někdo chtěl yoyo pořídit, doporučuji nakoupit na yoyostore nebo slusny.net. To jsou nejlepší české obchody se zárukou velkého výběru a vysoké kvality. Najdete tam tipy, jak vybrat správné začátečnické yoyo, a také novinky z yoyosvěta. Rozhodně nedoporučuji levné čínské náhražky z hračkářství.

Když se člověk naučí základy a chce přejít na vyšší level, je dobré pořídit si profesionálnější yoyo, které mu umožní provádět složitější triky. Existuje 5 základních stylů yoyování a každý z nich vyžaduje trochu jiný typ yoya. Takže kdo to s yoyováním myslí vážně, určitě bude mít časem víc kousků. Já osobně mám asi 20 yoyí, ale jsou i sběratelé, kteří mají kolem 100 kusů.

V dnešní době je i mnoho turnajů, jak se na takovou akci připravuješ? Co je potřeba udělat?

Příprava na závody začíná už vymýšlením vlastních triků a jejich kombinací. Poté vyberu hudbu na freestyle (= soutěžní vystoupení), který obvykle trvá 3 minuty. Triky uspořádám do hudby a případně vymyslím doprovodnou show. A pak už jen trénuji a trénuji, jak jen to jde, pár dní před závody třeba až pět hodin denně.

Momentálně Ondrovo nejoblíbenější yoyo.

Momentálně Ondrovo nejoblíbenější yoyo.

Kdo všechno se může přihlásit?

Přihlásit se může každý, kdo má s čím soutěžit. (smích)

Jak závod probíhá?

Většinou se začíná už dopoledne kategoriemi pro začátečníky, případně probíhají kvalifikace hlavních kategorií. Poté bývají vedlejší soutěže pro zábavu a pauza na oběd. Odpoledne se soutěží ve finále hlavních kategorií pro pokročilé a večer probíhá vyhlášení. Pauzy mezi jednotlivými kategoriemi jsou vyplňovány zajímavými exhibicemi jiných sportů.

Začátečníci mají předepsaný seznam triků, které mají předvést. Pokročilí si připraví freestyle z vlastních triků a ten je rozhodčími obodován podobným systémem jako v krasobruslení.

Prozraď nám, kde všude jsi byl ty sám a jaké bylo tvé umístění?

Každý rok se účastním mistrovství ČR a dalších menších soutěží. Třikrát jsem soutěžil také na mistrovství Evropy. Mými největšími úspěchy jsou titul mistra ČR v offstringu (styl yoyování, kdy yoyo není připevněno na provázek) a 4. místo na mistrovství Evropy, taktéž v offstringu.

Plánuješ se nějaké soutěže znovu zúčastnit?

Letos se určitě zúčastním mistrovství ČR a několika dalších českých závodů. Příští rok se chystám na mistrovství Evropy a také mistrovství světa.

Máš nějaký svůj vzor? Někoho, kdo tě díky tomu, co umí, nutí na sobě čím dál tím víc pracovat?

Vzorů mám mnoho, ať už z České republiky, tak z ciziny. Jsou to lidé, kteří mě inspirují, podporují a zároveň mezi námi působí zdravá rivalita. Yoyo komunita je úzce semknutá parta lidí, kteří se navzájem respektují, a to mi přijde super.

Dovol nám poslední otázku, jaké jsou tvé plány do budoucna? Chceš se yoyu dál věnovat a zlepšovat se, anebo to vidíš spíš na tvého koníčka, kdy se občas zúčastníš nějaké té soutěže?

Vidím to na takový mix obojího. (smích) Určitě se chci stále víc a víc zlepšovat, je to skvělá zábava a mám dobrý pocit ze svého progresu. Zároveň se snažím nebrat to tak vážně, protože hlavně to musí člověk dělat pro radost.

A co vy? Také záříte s něčím, jako Ondra? Pochlubte se nám!

Zdroj všech fotografií: archiv Ondry.

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář