Skotsko, země mnoha tváří

Cestování / 15.5.2016

Nahlédněte s námi do některých skotských měst.

O Edinburghu, hlavním městě Skotska, jsme už kdysi psali. A co dalšího nabízejí skotská města? Udělejte si s námi malou exkurzi.

Šedivý, ale přesto pozoruhodný Aberdeen

Jedním z měst k návštěvě může být Aberdeen, známý jako stříbrné město. Tuto přezdívku město získalo kvůli barvě mnoha budov postavených ze žuly a kromě toho, že je přístavem, se zde nachází poměrně dost těžařských společností. Vzniklo spojením Starého AberdeenuNového Aberdeenu a dnes představuje třetí největší skotské město.

Mnoho zajímavých staveb se nachází poblíž hlavní ulice Union Street. Mezi takové patří třeba kostely St. Nicholas Kirk, Divadlo His Majesty’s Theatre, druhá největší žulová stavba na světě v podobě Marischal College, katedrála St. Machar’s Cathedral či samotné Aberdeenské náměstí v šestiúhelném tvaru. Aberdeen má i dvě univerzity, které uchvacují svým exteriérem i interiérem a díky nim se město stalo centrem vzdělanosti na severovýchodu Skotska.

Zajímavé je též okolí města, které vybízí k procházkám v přírodě a projevuje se v pestré škále barev a tím i příznačnou atmosférou.

Skotsko Aberdeen

Aberdeen je opravdu žulovým městem. Zdroj: Commons Wikimedia, Mkonikkara, CC BY-SA 3.0

Za kulturou směle do Glasgow

Glasgow je největším městem Skotska a díky své nabídce mnoha pestrých kulturních institucí a akcí je velkým lákadlem pro turisty. Koncerty zde pořádalo už mnoho známých kapel jako třeba U2 nebo The Rolling Stones.

Mimo to je zde mnoho center národnostních menšin jako třeba Čínské město. V neposlední řadě nechybí nespočet muzeí s pestrým zaměřením, do kterých je vstup zadarmo. Právě na umění se město postupem času zaměřilo po době úpadku těžkého průmyslu, před kterou bylo známé svými loděnicemiocelárnami. Za některými zajímavými budovami stojí třeba architekt Charles R. Mackintosch.

Kromě nepřeberného množství muzeí a dalších kulturních institucí je zde science centre.

Věda se vyvíjí v Dundee

Město Dundee je pro změnu centrem vědy a výzkumu, rozvíjí se zde biomedicínský průmysl a průmysl nových technologií. Dříve bylo proslulé zpracováním juty, marmeládami a vydavatelskou společností D. C. Thomson & Co, která dodnes vydává mnoho novin, komiksů a časopisů. Mimo to zde v 19. století kvetl lodní průmysl, jehož slávu si mohou návštěvníci připomenout lodí RRS Discovery, která  patřila polárníkovi Robertu Falconu Scottovi. Kromě toho zde sídlí Skotské taneční divadlo a dvě univerzity.

Skotsko Glasgow

Záběr budov v Glasgow. Zdroj: pixabay.com

Poezii lze nalézt v Ayr

Ayr je městem patřícím básníkovi Robertovi Burnsovi. Ten byl zdejším rodákem z příměstské části Alloway a dnes se mohou návštěvníci vydat do jeho rodného domu s několika zachovanými písemnostmi anebo dále do muzea. Nicméně Burns není jedinou známou postavou z města, mezi dalšími jsou třeba modelka Kirsty Hume či fotbalista James Gibson.

Ayr bylo též významným přístavem, dokonce zde nechal Cromwell postavit pevnost na jeho případnou obranu.

Od přístavu je to už jen kousek k písčitým plážím, které se staly velmi vyhledávanými. Kromě válení se na pláži se návštěvníci mohou vydat na dostihové závody.

Co říkáte, kam byste se vydali vy?

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com

Andrea Kovácsová

Zanechte komentář