Hledám svoji dceru. Zn.: Je mi čtrnáct.

Literatura / 12.5.2016

Příběh čtrnáctiletého chlapce hledajícího svoji dceru jsme si nemohli nechat ujít. A co vy?


Kniha Pod vlivem Jupiteru je dílem u nás zatím nepříliš známého autora Gary D. Schmidta. Jedná se o dojemný příběh, jehož hlavním hrdinou je čtrnáctiletý chlapec Joseph, který se nastěhuje do nové pěstounské rodiny. Ta mu přinese „bratra“ Jacka, prostřednictvím kterého se seznamujeme s celým Josephovým příběhem. Sám je totiž po příchodu do rodiny zamlklý, nedává najevo emoce. Dospěje to až do bodu, kdy Jack počítá, kolikrát se nový člen jejich rodiny usmál.

IMG_20160506_125952

Jak se Joseph vyrovná s novou pěstounskou rodinou?

Gary D. Schmidt se narodil v roce 1957 v Hicksvillu. Proslavil se jako autor příběhů pro děti a young adult knih. Byl oceněn za výjimečný přínos pro americkou dětskou literaturu prestižní cenou Newberry Honor, ale také Printz Honor. V současnosti se živí jako profesor angličtiny. Jeho nejúspěšnějšími knihami je Lizzie Bright and the Buckminster Boy, The Wednesday Wars nebo Okay for Now.

Celkově kniha čtenáři odhaluje dvě roviny příběhu. První popisuje nově vznikající přátelství mezi Jackem a zamlklým Josephem s pověstí špatného hocha, který se pokusil zabít svou učitelku. Většina lidí tedy Jacka od přátelství s ním odrazuje. Druhou rovinou je samotný životní příběh hlavního hrdiny, který se čtenáři postupně odhaluje a skládá jako mozaika. Joseph je totiž ve svých čtrnácti letech již otcem dcery Jupiter, se kterou se ovšem nevídá a chce to ze všech svých sil změnit. Jenže je ještě sám dítětem, podaří se mu to tedy? Trápí ho ale i vlastní otec, kterému jde spíše o peníze než o syna.
Kniha je určena pro čtenáře od 14 let, ale má co přinést i dospělému člověku. Díky svému malému formátu se vám vejde snadno do kabelky či batohu a je pak milou jednohubkou třeba do autobusu či vlaku. Většina postav příběhu je sympatických, avšak neuškodilo by jim vetší propracování, protože přinejmenším čtrnáctiletý otec odhodlaný najít svoji dceru za všech okolností a zároveň porušit všechna pravidla, není postavou příliš reálnou. Neopomeňte ani fakt, že ve třinácti prožil svoji osudovou lásku, které je též schopen obětovat vše. Na druhou stranu není špatné se při čtení zasnít, postavám věřit a možná si i uvědomit, že i teenageři mohou mít někdy „dospěle“ vážné starosti.

IMG_20160506_125839

Kniha má paperbackový obal a vleze se snad i do kapsy.

Nedokázal si ani představit, že by Madeleine trefil sněhovou koulí. Protože ji miloval. Miloval ji. Nikdy předtím nikoho nemiloval. Nikdy nevěděl, jak moc ho to může naplňovat. Pomyslel si, že vlastně nikdy nic nevěděl.

Gary D. Schmidt prostřednictvím mladého vypravěče Jacka čtenáři podává prostým jazykem dojemný příběh. A právě svým způsobem vyprávění vzbuzuje emoce na každé stránce knihy. Nemůžeme vám tedy zaručit, že nebudete potřebovat při čtení této knihy kapesník.

Pod vlivem Jupiteru65ce566920f6b9970af3edde6cc9e8d2

Autor: Gary D. Schmidt

Počet stran: 141

Nakladatelství: Fragment

Rok vydání: 2015

Více informací naleznete na stránkách nakladatelství.

Zdroj fotografií: Anna Straková, Generace 21

Štítky

Anna Straková

Zanechte komentář