Dejte šanci kapelám ze Země vycházejícího slunce

Hudba Kultura / 11.3.2013

Zajímá vás, co poslouchají mladí Japonci? Podívejme se spolu pod pokličku tamního hudebního průmyslu a ochutnejme trochu té „východní kuchyně“.

Když se řekne Japonsko

Některým z vás vyvstane před očima idylický obrázek moderní země, která patří mezi světovou špičku v mnoha průmyslových odvětvích. Jiní spíše přilnou k romantičtějšímu pojetí japonských ostrovů. Představí si zemi, kde se o vaše pohodlí postará půvabná gejša a kde muži stále žijí v duchu samurajských tradic.

A pak je tu ještě jedna skupina lidí, na kterou nesmíme zapomenout. Možná že se do ní po přečtení tohoto článku budete řadit i vy. O jaké skupině to vlastně mluvím? No přece o fanoušcích současné japonské hudby!

A co se vybaví vám? Zdroj: sxc.hu

A co se vybaví vám? Zdroj: sxc.hu

すみません、わかりません… (Promiňte, nerozumím vám…)

Mnohé z vás může od poslechu japonské hudby odradit fakt, že daným textům nerozumí. Ano, je sice pravda, že japonština u nás není zrovna nejrozšířenějším jazykem, ale ruku na srdce, kdo z vás si dokázal přeložit třeba korejský celosvětový hit Gangnam Style?  Další ranou pod pás těmto „odmítačům“ je skutečnost, že spousta lidí má problémy i s pochopením písní nazpívaných v angličtině. A to už není tak exotický jazyk, že?

Než budeme pokračovat dále, tak nesmím opomenout skutečnost, že japonský hudební průmysl je (hned po americkém) druhý největší na světě! Proto by bylo prakticky nemožné seznámit vás se zástupci všech hudebních stylů. V následujících ukázkách se zaměříme hlavně na představitele japonského popu a rocku.

Hatsune Miku

Snad nejznámější vocaloid vznikl 31. srpna 2007. Jedná se o uměle vytvořený zpívající syntetizátor s dívčím hlasem. Její oblíbenost dosahuje závratných výšin a na její koncerty, kde vystupuje ve své holografické podobě chodí desítky tisíc lidí (nejen v Japonsku). Jako zajímavost můžu uvést, že známá internetová písnička Nyan Cat byla původně vytvořena právě pro Hatsune Miku.

„Živý“ koncert v Tokiu

Stereopony

Tříčlenná dívčí kapela, která si získala srdce mnoha mladých lidí, hrající převážně popovou a rockovou muziku. Nahrály také několik úvodních písní k oblíbeným anime seriálům či filmům. Ke všeobecnému zklamání se skupina v roce 2012 rozpadla.

Tato skladba zazněla v oblíbeném anime Bleach

Scandal

Dovolte mi představit vám další dívčí kapelu, tentokrát čtyřčlennou.  Počátek Scandalu můžeme hledat v roce 2006 na jedné z osackých středních škol.  Od té doby si děvčata zvládla vybudovat stálou fanouškovskou základnu a „střihla si“ i několik zahraničních tour a koncertů.

Scandal – Shunkan Sentimental

Scandal – Shoujo S ve zkrácené verzi

An Cafe

Známí také pod jménem Antic Cafe. Jde o chlapeckou skupinu, která byla založena v roce 2003. Kromě Japonska se těší velké oblibě v Jižní a Severní Americe. V minulém roce jsme je mohli zaslechnou i v Evropě, přesněji v Budapešti, kde se zastavili v rámci svého evropského turné.

Kapela v roce 2007

miwa

Je mladá začínající zpěvačka a textařka, která si svůj debut odbyla v roce 2010. Díky svému talentu se stala vůbec první sólovou zpěvačkou, která se narodila v období Heisei (po roce 1989) a která se dostala se svým prvotním albem Guitarissimo na první příčku japonských hitparád.

miwa a jejich singl Don´t cry anymore

AKB48

Jak velká může být taková úspěšná dívčí kapela? Nebudu vás zbytečně trápit při hledání odpovědi, tahle kapela má 88 členek, které jsou rozděleny do několika „týmů“. Nejmladším z nich je pouhých 13 let! Kapela se v Japonsku stala doslova fenoménem dnešní doby, prodala přes 20 milionů CD a roční tržby z různých koncertů a vystoupení dělají zhruba 200 milionů dolarů (pouze v Japonsku)!

Už chápete, proč je AKB48 tak oblíbené?

Zdroj perexového obrázku: freewalls.org.

Jakub Martinec

Jakub Martinec

Student žurnalistiky a japonské filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Zanechte komentář