Poznejte divadelní zákulisí

Divadlo Kultura / 9.4.2013

Navštivte Městská divadla pražská a čtěte náš seriál z divadelního zákulisí. V obou případech nebudete litovat.

Občas se nám stane něco výjimečného, pro nás divadelní nadšence to může být třeba dobře zinscenovaná hra, setkání s oblíbeným hercem nebo přečtení dobrého dramatu. Když se nám naskytne příležitost podívat se do divadelního zákulisí, neváháme ani minutu. Nemohla jsem se dočkat, co mě čeká a co vše mi divadelní zákulisí odtajní. Nastala pondělní noc a já se vydala vstříc zákulisí jednoho z výborných pražských divadel, divadla ABC.

Uvaděč naši malou skupinku přivítá a usadí nás na balkon. Zatímco sledujeme přípravu kulis na zkoušku, která se má konat následující den, je nám vyprávěna historie divadla. Ve zkratce se dozvíme snad vše podstatné. Poté je nám vysvětlena práce zvukařů a osvětlovačů. Není překvapením, že v dnešní době má hlavní úlohu počítač, není tomu jinak ani v práci se zvukem a světly. Člověk ale musí práci počítače bedlivě střežit. Nechceme, aby počítač zkazil dokonale nazkoušené představení.

Zákulisí divadla

Scénické osvětlení dotváří představy o ději, čase, ale i náladě a pocitech. Zdroj: sxc.hu

Prkna, co znamenají svět

Po této úvodní instruktáži se konečně vydáváme do divadelního zákulisí. Procházíme úzkou temnou uličkou a dostáváme se na opravdová prkna, která znamenají svět. V divadle ABC jsou totiž stále ta původní, na kterých stával Jan Werich. Jedná se o kvalitní prkna z olše, jejíž vlastnosti se skvěle hodí pro divadlo, například se při jakémkoliv navrtání opět zatáhne a drží tvar. Dále přicházíme do kanceláře ředitele Ondřeje Zajíce. Kancelář je útulná a dýchá historií, jedná se o původní kancelář Jana Wericha, je v ní umístěn i jeho  nádherný dřevěný stůl.

Celí fascinovaní si jdeme prohlédnout šatny herců. Překvapují mě výstřižky z novin či vzkazy na zrcadlech jednotlivých umělců. Ze šaten jen nahlédneme do maskérny a garderobiéry. Místnosti jsou malé, ale spíš na mě působí útulně a cítím z nich jakousi domácí pohodu. Cestou dolů se zastavujeme v takzvané kuřárně, která se nachází blízko jeviště, herec si zde naposledy přečte text, odpočine si a poté jde na scénu.

Pohled z jeviště vás učaruje

Dále prohlížíme malý a velký sklad rekvizit včetně dílny, naším okem vidíme obrovské a neuspořádané skladiště věcí, uvaděč nás ale ujišťuje, že je za tím propracovaný systém. Ze skladu velkých rekvizit se ocitáme na jevišti, pohled do hlediště z forbíny je naprosto úžasný. Po mé levé ruce se na jevišti nachází prostor pro sufléra. Nečekejte nápovědu jako z reklamy, pouhý stůl, scénář a šálek kávy stačí. Na pravé straně pak obdivně prohlížíme malinkou budku pro jednu z nejdůležitějších osob v divadle, pro inspicienta.

Zákulisí divadla

Postavte se na jeviště a vychutnejte si tu jedinečnou atmosféru. Zdroj: sxc.hu

Na úplný závěr se dostáváme do orchestřiště, které občas slouží i jako sklad různých rekvizit. Poté se jdeme posadit do malé scény divadla ABC, do takzvaného Abíčka, kde nám uvaděč sdělí poslední informace o hospodaření divadla. Po rozloučení odcházíme domů učarováni divadelním zákulisím a plni krásných dojmů.

Městská divadla pražská pořádají prohlídky divadelního zákulisí pravidelně. Několikrát měsíčně se za malý peníz můžete podívat do zákulisí obou scén. Tak neváhejte a poznejte divadlo tak, jak ho divák z hlediště nemůže znát. Ani my nejsme pozadu, chystáme pro vás seriál z divadelního zákulisí, dozvíte se například o náplni práce inspicienta či sufléra, módní duše potěší článek o kostýmech a spoustu dalšího. Pojďte se s námi podívat za oponu.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář