Bojujme za svobodnou literaturu!

Kultura Literatura / 2.3.2013

Věděli jste, že 2. březen je oficiálně ustanoven jako Mezinárodní den boje spisovatelů za mír a svobodnou literaturu?

Svoboda slova. Svoboda pohybu. Svoboda vyznání. To všechno máme. Naše generace si asi jen těžko dokáže představit, jaké to je, pokud tomu tak není. Přesto svoboda kulturního a sociálního života nebyla a v mnoha státech ještě dnes není samozřejmostí.

"Vlast nemůže existovat bez svobody, svoboda bez ctnosti a ctnost bez občanů." - Jean Jacque Rousseau.Zdroj: foter.com

„Vlast nemůže existovat bez svobody, svoboda bez ctnosti a ctnost bez občanů.“ – Jean Jacque Rousseau.
Zdroj: foter.com

Němá společnost = žádná společnost

Představme si společnost, v níž veškeré kulturní dění podléhá cenzuře. Představme si společnost, která zcela vědomě potlačuje uměleckou individualitu, která se zcela vědomě snaží kulturnímu dění přikázat směr.

Nejde vám to? Je těžké si něco takového představit, že? O kolik těžší musí a muselo být v takovém společenství žít. Dnes nám taková představa přijde nemožná a většinou kroutíme hlavou nad tím, jak se to vůbec mohlo stát. A přece to není výmysl.

Někdo možná řekne, že je to jedno. Vždyť literatura dnes nikoho nezajímá, vždyť už skoro nikdo nečte. Ovšem člověk, který jen trošku vidí do kulturního života národa, si jistě uvědomuje její důležitost.

Když ne ničím jiným, je literatura jednou z oblastí kultury, součástí kulturního dědictví národa. Jakékoli zásahy ze strany ideologie ji ničí. A nejen ji…

Slovo jako zbraň?

Česká literatura už se svazujících šablon pro tvorbu zbavila. Ale je tomu tak všude? My máme to štěstí, že mohou vycházet knihy, časopisy a periodika nejrozličnějších oborů a zaměření. Važme si toho.

Svoboda slova nesmí být utlačována. I za ni PEN kub bojuje.Zdroj: foter.com

Svoboda slova nesmí být utlačována. I za ni PEN klub bojuje.
Zdroj: foter.com

Literatura je zbraň papírová.

Jan Sobotka

Pro hodně lidí literatura neznamená mnoho, pro někoho vůbec nic. Není to škoda, když máme takové možnosti? Co by za to jinde dali…

V mnoha zemích světa je svoboda slova snem, který se asi jen tak nesplní. Proto byl dnešní den ustanoven jako Mezinárodní den boje spisovatelů za svobodu slova. Svátek byl ustanoven v červenci 1984 PEN klubem, který sdružuje spisovatele z celého světa

Anglicky Poets, Playwrights, Editors, Essayists, Novelists – odtud název klubu, tedy ti, kdo bojují perem. Klub se zasazuje o svobodu slova a spolupráci všech spisovatelů z celého světa.

Literatura v totalitním společenství kontrolovaném státní mocí nežije, jen živoří. A čeká, kdy se bude moci probudit k dalšímu vývoji. Jen aby se toho dočkala.

Nezapomeňme, že nejen literatura, ale i veškeré umění je živou oblastí, kterou nelze tlačit někam, kam sama nesměřuje. Nechme ji, ať se vyvíjí sama a dokáže, co dovede.

Zdroj perexové fotografie: atlantainjurylawyerblog.com

Hanka Fílová

Hanka Fílová

"S otevřenýma očima prošel jsem touto zemí. Je krásná! Vždyť víte. Byla mi možná víc než všechny lásky najednou a její objetí trvalo celý život." - Jaroslav Seifert, Morový sloup

Zanechte komentář