Jackaby aneb Sherlock říznutý nadpřirozenem

Literatura / 25.3.2016

Podivínský detektiv, který nápadně připomíná Sherlocka z BBC, ale navíc se zajímá o nadpřirozeno? To zní slibně!

Jackaby je debutový román amerického spisovatele Williama Rittera.  Jedná se o směsici young adult fantasy a historické detektivky. Kniha je plná nadpřirozených bytostí, jakými jsou například trollové či banší. Že nevíte, co to je? Nezbývá, než si knihu přečíst.

jackaby1

„Mám nadání, které je, pokud je mi známo, naprosto jedinečné.“

Záhadná vražda

Děj se točí okolo podivínského detektiva R. F. Jackabyho, který po kapsách schovává zvláštní ladičku, na hlavě nosí neobvyklou čapku a knihy ve své knihovně řadí podle barvy aury. Do života se mu jednoho dne připlete Abigail Rooková. Je prototypem ženy, která nechce jen stát u plotny, ale touží po dobrodružství. Jejím prvotním cílem je najít si jakoukoli práci. Proto se nebojí požádat o místo asistenta u detektiva s ne moc dobrou pověstí. A jelikož si Abigail, na rozdíl od Jackabyho, všímá obyčejných věcí, jeví se jako ideální kandidát. První případ na sebe nenechá dlouho čekat. Abigail hned v rámci „přijímacího řízení“ zažívá vše naostro. Vyšetřována je vražda, při které má oběť rozpáraný hrudník. Avšak zvláštní je, že tělo je zbaveno neobvykle velkého množství krve.

William Ritter je mladý americký spisovatel, který vystudoval angličtinu a učitelství se zaměřením na tvůrčí práci a folklor v Oregonu. V současné době se živí jako učitel angličtiny. Jackaby je jeho prvním vydaným románem. Jeho pokračování Beastly Bones vyšlo na podzim v roce 2015 a čeští čtenáři by se překladu měli dočkat ještě letos. Třetí díl Ghostly Echoes má v USA vyjít v srpnu letošního roku.

Dr. Watson v sukních

Celý příběh se dozvídáme ze zápisků Abigail, podobně jako v Sherlockovi, kde si vše zapisuje zase dr. Watson. Celkově je Jackaby Sherlockovi opravdu podobný, možná až přespříliš. Mé čtení se neobešlo bez představování si hlavního hrdiny jako Benedicta Cumberbatche. Román je velice čtivě a nesložitě napsán, nechybí mu humor, ironie a skvěle vykreslené hlavní postavy. Musím vyzdvihnou i krásnou obálku, která mi doslova učarovala.

Z časového hlediska se děj knihy odehrává pouze během pár dnů, a i přesto si mezi sebou hrdinové vytvoří citové pouto, což se jeví přinejmenším nepravděpodobně. Podle mne by knize prospěl větší rozsah, díky kterému by Ritter mohl zápletku více rozpracovat. Chybělo mi totiž více dějových zvratů, více akce. Konec postrádal moment překvapení, protože vraha odhadne téměř každý čtenář ještě před odhalením.

jackaby2

„Celý svět je jeviště, jak se říká a zdá se, že já mám jediné sedadlo, ze kterého je vidět oponu.“

I když mně osobně v knize chyběl onen „aha efekt“, cílová skupina young adult bude dle mého názoru plně spokojená, protože v tomto žánru je Jackaby originálním počinem. Pokračování si tedy určitě přečtu, už jen ze zvědavosti, jestli se mladý autor vyvaroval zmíněných nedostatků. Našlápnuto má totiž obstojně!

Jackabyobalka

Autor: William Ritter

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2015

Počet stran: 276

Cena: 299 Kč

Zdroj fotografií: Anna Straková, Generace 21

Štítky

Anna Straková

Zanechte komentář