OHLÉDNUTÍ ZA FEBIOFESTEM II: Válka, imigrace, muslimská výchova i baskický šmajchlplac

Film Kultura / 22.3.2016

Čtyři filmy ze čtyř zemí. Z Belgie život utečenců, z Rakouska novinářské drama, z Francie oscarová nominace a ze Španělska hledání svého místa.

Druhé festivalové ohlédnutí je tady a s ním slíbený výlet do artovna. Převažovat bude stále aktuální téma imigrace a války, podíváme se ale také na hravou dramedii o dvou milencích hledajících soukromé místo a na pozadí výchovy dívek v muslimské kultuře.

Bomby s díky vítáme!

thank_you_for_bombing_5 - kopie

Tiskové konference v Afghánistánu se příliš neliší od těch ve zbytku světa, akorát v nich chybí známá holubí letka. Zdroj: Lotus Film

THANK YOU FOR BOMBING

drama

Rakousko, 2015, 100 min

Režie: Barbara Eder

Hrají: Erwin Steinhauer, Manon Kahle, Raphael von Bargen a další

Válka má na každého jiný vliv. V ostříleném novináři Ewaldovi zanechala duševní otřes, v cílevědomé Laně zase pocit méněcennosti. Pro Cala se stala životem. Rakouská filmařka Barbara Eder přibližuje různé podoby válečných traumat ve třech povídkách, jejichž hlavními aktéry jsou novináři. Každý trochu jiného zaměření, jiné národnosti i s jinými zkušenostmi.

Práce ve válečném prostředí není žádná legrace, proto ani její dokumentace do humornějších pozic mnohokrát nezabloudí. Vyprávění o paranoidním zpravodajském veteránu z Bosny, ctižádostivé americké reportérce v genderové nevýhodě a britském novináři, který se nebojí oživit pro něj už nudnou válku o nějakou tu manipulaci, jsou podaná v podobě osobních sond do vědomí, svědomí a přesvědčení.

Bomby s díky vítáme se nedrží zpátky se surovostí výkladu. Vsází na jednoduchý příběh, který získává emoční napětí tím, co zobrazuje. Sleduje lidi, kteří se snaží ovládnout válku a nestačí si přitom uvědomit, že je válka samotná už dávno pohltila.


Hotel Problemski

problemski hotel 3

Takové normální třídní schůzky pro rodiny uprchlíků. Zdroj: Cassette for Timescapes

PROBLEMSKI HOTEL

dramedie

Belgie, 2015, 110 min

Režie a scénář: Manu Riche

Hrají: Evgenia Brendes, Gökhan Girginol, Lydia Indjova a další

Belgický hotel pro utečence, kteří si v něm snaží krátit čas, než jim neodvratně přijde úřední dopis zamítající jejich žádost o azyl. Pro mnohé diváky zcela jistě nepříjemné téma. Utečenci jsou snad trnem v oku současné společnosti, pohled do jejich života ale proto není o nic méně důležitý či zajímavý.

Hotel Problemski představuje útočiště a pro mnohé přechodný domov. Nepsaně zvoleným tlumočníkem mezi obyvateli belgického Babylonu je Bipul, který si nepamatuje, odkud pochází, ale na rozdíl od většiny příchozích rozumí většině světových jazyků. Zprostředkovává proto pro ostatní soudní jednání, práci i schůzky s učiteli ve školách, které navštěvují jejich děti.

Životy imigrantů se ale neodvíjí pouze po formální stránce. Igor například fanaticky zbožňuje cvičení a učí se francouzsky, aby se dostal do legií. Martina se snaží zbavit nenarozeného dítěte – otěhotněla, když ji na hranicích znásilnili separatisté. Mahsun touží po belgické manželce a zkouší své potenciální družky sbalit v hromadné dopravě na brazilské tance. Lidia utíká do Londýna a lže matce, že se stěhuje na adresu Downing Street 10.

Hotel Problemski jde proti populárnímu trendu dehumanizace uprchlíků, kteří se na předních stránkách novin denně mění na statistiky, a vyprávěním jejich příběhů jim navrací lidskost. Dělá to sestavou zajímavých postav a komických situací, s černým humorem a přístupem, který nechce moralizovat, pouze vyprávět.


Mustang

MUSTANG

Francouzský snímek byl mezi favority na Oscara za cizojazyčný film. Zdroj: Artcam

MUSTANG

drama

Francie, 2015, 97 min

Režie: Deniz Gamze Ergüven

Hrají: Günes Sensoy, Doga Zeynep Doguslu, Elit İşcan, Tugba Sunguroglu, Ilayda Akdogan

Francouzské drama nominované na Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek a ověnčené mnoha cenami z festivalů sice není žádný oddych, vaší pozornosti by ale rozhodně uniknout nemělo. A přitom začíná tak poklidně. Mladičké osiřelé sestry Lale, Nur, Ece, Sonay a Selma si jednou jdou po škole zablbnout k moři s pár kamarády a netuší, že to všetečné dámy z vesnice vše tajně pozorují a hlásí jejich babičce, která je společně s jejich strýčkem vychovává. Ta se rozhodne „zkažené“ slečny naučit dobrému chování a promění jejich dům v jakési vězení/převýchovné centrum na správné, tradiční muslimské manželky.

Přes veškerou bezvýchodnost situace si sestry zachovávají soudržnost a vzdorovitost, když ale dojde na domlouvání ženichů, končí tím pro ně všechna sranda. Režisérka Deniz Gamze Erguven přináší pohled do života, který se nám může zdát naprosto nepředstavitelný, života, kde se hodnota ženy odvíjí pouze od jejího neporušeného panenství a umění připravit čaj.

Příběh, který je z velké části inspirovaný právě životem mladé režisérky, jež v podobné vesnici skutečně vyrůstala, je chvílemi komický, šokující i fascinující zároveň. A celý je vyprávěn očima nejmladší ze sester Lale, která nedokáže pochopit, proč by žena neměla mít svobodnou vůli a nosit, říkat a dělat si, co se jí zlíbí. 

Snímek Mustang uvede do českých kin distribuční společnost Artcam. Premiéru bude mít 24. března.


Pikadero

Pikadero

Život v Baskicku není žádný med. Zdroj: Caravan Cinema

PIKADERO

dramedie

Španělsko/VB, 2015, 98 min

Režie a scénář: Ben Sharrock

Hrají: Bárbara Goenaga, Zorion Eguileor a další

„Hej Iñaki, pamatuješ se na tu holku včera z baru?“ – „Co, vzals ji na pikadero?“

Oblíbeným tématem festivalových snímků jsou často různé formy hledání. Hledání sebe sama, hledání svého místa ve společnosti, hledání toho pravého protějšku. V případě režisérského debutu britského režiséra Bena Sharrocka a jeho ústřední dvojice milenců Ane a Gorky jde o hledání vhodného místa na pikadero. A pokud jste o tomto výrazu ještě nikdy neslyšeli, věřte, že za jeho nejlepší český překlad lze považovat slovo šmajchlplac.

Sharrockův ušatý protagonista Gorka představuje jasnou náladu současné baskické mládeže, které se nedaří v zemi získat práci a vybudovat si budoucnost. Pocity zklamání a snaha seberealizace se zrcadlí v touze mileneckého páru najít si místo, kde by mohli být sami a dát prostor svým vášním. Což ovšem o to, Gorka a Ane své pikadero naleznou několikrát, nikdy ho nedokáží využít k jeho nabízenému potenciálu. Do cesty jim totiž pokaždé vstoupí život, který představuje zelená španělská krajina kontrastovaná s industriálním městem, matky hovořící o přípravách na vnoučata a neplacené stáže v průmyslových továrnách.

Pikadero nabízí humorný příběh s melancholickým nádechem, který je veskrze reálný a absurdní zároveň. Sharrock si pohrává s vizuální komedií ve stylu svého rodáka Wrighta. Využívá plně kreativity, kterou mu záběr nabízí, a baví pouhou kompozicí. Co mu však chybí k dosažení kvalit zkušenějšího Wrighta, je kvalitnější scénář.

Recenzi na film Mustang napsala Karolina Tomšová.

Zdroj náhledové fotografie: koláž Artcam / Sony Pictures / Pathé / Falcon

Zdroj videí: Youtube

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář