Devátý Velký knižní čtvrtek přichází

Kultura Literatura / 8.3.2016

Již 17. března 2016 se ve vybraných knihkupectvích představí zároveň čtrnáct nových titulů. Které to budou?

Velký knižní čtvrtek je dnes již známá akce, kdy se v jeden den objeví na pultech knihkupectví nové tituly, které mají potenciál stát se bestsellerem sezony. I letošní jaro není výjimkou a nabídka je opravdu pestrá. Vyberou si čtenáři napříč věkem i žánry.

Osvědčení autoři

mclainova

Bestseller časopisu New York Times

Jedním z nejznámějších autorů, jehož kniha se dostane na pulty 17. března, je Simon Mawer a jeho Provazochodkyně, což je volné pokračování úspěšného románu Dívka, která spadla z nebe. Koho by spíše zaujal příběh bělošské ženy žijící v Africe, může se poohlédnout po knize Létala jsem za sluncem Pauly McLainové, které je u nás známa díky životopisu Hemingwayovy ženy Hadley – Pařížská manželka.

Asi se všichni shodneme, že islám je v dnešní době velkým tématem. Nemusíme ho však spojovat pouze s terorismem, ale i s bojem za rovnoprávnost žen, kterého se aktivně účastní Abnousse, hrdinka knihy Chomejní, Sade a já.  Válce se nevyhneme ani v další knize Kate Atkinsonové – Bůh v troskách. Popsiuje totiž život ve 20. století prostřednictvím pilota RAF.

Čeští zástupci

Dvorakova_Site_prebal_nova-anotace.indd

Příběhy o tom, jak člověka ovlivňuje nízké sebevědomí

Kdo by se poohlížel spíše po detektivním žánru, může si vybrat dílo Roberta Littella Amatér, popisující pomstu, která nás zavede až do Československa, nebo knihu Jerúldelger Iana Manooka. V pozadí ale nezůstali ani čeští autoři. Například Michael Žantovský představuje svoji knihu Ochlazení s podtitulem Špionážní thriller z blízké budoucnosti. Svůj třetí román vydává i Aleš Palán. Jmenuje se Ratajský les a je založen na skutečných událostech.

Dalším zajímavým počinem je kniha Alice Horáčkové 7x ve vedlejší úloze. Věnuje se totiž sourozencům slavných českých osobností, respektive tomu, jaké je to žít ve stínu slavnějších sourozenců. Další knihou, která čtenáře donutí přemýšlet, je dílo  Petry Dvořákové Sítě – Příběhy o (ne)sebevědomí. Cenu za nejlepší literární debut ze sportovního prostředí získal Richard Askwith, jehož kniha Stopy v oblacích nebude na pultech chybět.

 Pro mládež i malé slečny

Aaronovitch2 obal 01.indd

Pokračování úspěšné fantasy Řeky Londýna

Nakladatelé nezapomínají ani na děti. Ty se mohou těšit na Válku proti Superkrávám A. Audhildy Solberové či Čuníkův supertajný deník Emery Stamp. A pro mládež  je tu kniha z žánru fantasy,  Měsíc nad Soho, pokračování úspěšné knihy Řeky Londýna od Bena Aaronovitche.

Určitě doporučujeme zavítat na stránky akce, kde se můžete podívat, v jakém knihkupectví koupíte vybrané tituly se slevou či se blíže informovat o doprovodných akcích. I ty totiž k Velkému knižnímu čtvrtku neodmyslitelně patří. Letos se 17. 3. v Městské knihovně v Praze můžete setkat s Michaelem Žantovským, Petrou Dvořákovou a dalšími. Totožná akce se poté odehraje o týden později v brněnské Knihovně Jiřího Mahena. Vstupy na obě akce jsou zdarma a navíc si zde můžete knihy pořídit za zvýhodněné ceny.

Tak si 17. březen zapište do diáře a budeme rádi, když se s námi v komentářích podělíte o to, jaká kniha vás nejvíce zaujala.

Zdroj všech fotografií: www.kniznictvrtek.cz

Štítky

Anna Straková

Zanechte komentář