Čaje a přírodní léčivé prostředky aneb Proč sahat hned po chemii?

Na talíři / 16.2.2016

Podpořte bylinkami svoje tělesné i duševní zdraví, jde to! A s tímto knižním pomocníkem to bude hračka, tak proč hned brát léky?

Každého člověka snad někdy trápila nespavost, bolesti hlavy či časté opary. Proč ale hned všechno léčit chemií? Nezapomínejme ani v dnešní době plné vymožeností a nových léků na staré dobré byliny. Ony totiž zvládnou opravdové zázraky. Věděli jste například, že kozlík lékařský pomáhá na nespavost, úzkost a deprese? Nebo že jírovec maďal léčí křečové žíly i kašeljitrocel kopinatý kromě léčby různých zánětů působí i proti průjmu?

Kniha jako nenahraditelný pomocník

Pokud si zrovna říkáte, kdo se v těch všech bylinkách má ale vyznat, vyzkoušejte knihu Čaje a přírodní léčivé prostředky, jejímiž autory jsou Marco Pavesi a Adriana Paolini. Jedná se o opravdu pěkně zpracovanou „příručku“, která se hodí i pro naprosté začátečníky v oboru přírodních léčivých prostředků a bylinek obecně.

ukazka_kniha_caje_a_leciva_sila_bylin

Mišpule, mochyně a další. Vše srovnáno přehledně podle abecedy.

Trochu historie z fytoterapie

Na začátek knihy autoři připravili něco málo z historie fytoterapie neboli bylinkářství. Dozvíte se, jak se s bylinkami nakládalo v Mezopotámii, jak se využívaly ve středověkých klášterech i na jaké objevy poukázali Arabové. Věděli jste, že ve středověku byla založena jedna z nejznámějších lékařských škol?

Hrozí při užívání bylinných čajů a odvarů nebezpečí předávkování, vedlejších účinků, interakce s léky nebo alergické reakce? Jsou to reálná nebezpečí, kterým se lze se zdravým rozumem vyhnout. Například běžná petržel při vysokých dávkách (alespoň jeden kilogram denně po dobu nejméně 1015 dní) může vyvolat potrat. Ale kdo by dokázal sníst jeden kilogram petržele?

Dozvíte se, jak bylinky používat i kdy je sbírat

Autoři samozřejmě nezapomněli ani na důležité kapitoly ohledně používání a sběru bylinek. Dozvíte se, jak je správně uchovávat, sušit i připravovat k vnitřnímu a vnějšímu užití. S touto knihou se naučíte připravovat tinktury, sirupy, masti i různé krémy v pohodlí domova.

Sirup můžete udělat třeba z jitrocele.

Sirup můžete udělat třeba z jitrocele.

Sirupy

Používají se jako příjemné léčivé prostředky pro děti tak, že do výluhu nebo odvaru přidáte až 70 % cukru.

Množství: 500 mililitrů výluhu nebo odvaru, 500 gramů medu nebo rafinovaného cukru.

Dávka: 510 mililitrů třikrát denně.

Pomůcky: hrnec, dřevěná lžíce, lahve z tmavého skla s korkovým uzávěrem, pokud možno trychtýř.

Postup: v hrnci ohřejte 500 mililitrů běžného výluhu nebo odvaru, přidejte 500 g medu nebo hnědého cukru a pečlivě míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Směs nechte vychladnout a nalijte ji do lahví z tmavého skla. Lahve zavřete korkovými uzávěry. Použijte korek, protože sirupy často zkvasí a hermeticky uzavřené lahve by mohly prasknout. Med nebo rafinovaný cukr neslouží ke konzervování výluhů nebo odvarů. Med je výborný zklidňující prostředek a sirup je ideální léčivý prostředek proti kašli.

Následuje podrobný výčet všech bylin, které se mohou nacházet na zahradách i loukách, jejich popis i kresba pro lepší vizualizaci. A že jich je opravdu mnoho. V další části Bylinné čaje a léčivé prostředky bylinkáře je seznam všech nemocí a problémů, které lze pomocí bylinek léčit, a podrobné návody k tomu, jak připravit požadované odvary, výluhy, čaje apod. Vše seřazeno přehledně podle abecedy. Na samém konci knihy pak naleznete klášterní záznamy aneb Zápisník mnichů, ale co se v něm nachází, to vám přeci nebudeme prozrazovat.

Název, kresba i popis. Vše jednoduché na orientaci.

Název, kresba i popis. Vše jednoduché na orientaci.

Pěkná práce, ale…

Kniha je moc krásně zpracovaná, člověk by snad ani neměl co vytknout, ale. Písmo nadpisů v celé knize je zvoleno poněkud nešťastně a upřímně řečeno, u některých bylinek je čtení obtížné. Obzvlášť pokud je rostlinka pro čtenáře opravdu neznámá. Není to ovšem nic, co by zcela kazilo požitek z knihy. Těšit se totiž můžete nejen na krásné vyobrazení jednotlivých bylin, ale i na pěkné ilustrace v dalších částech knihy, které ji dělají něčím neobyčejným. A zvolený linkovaný podklad stránek umocňuje dojem, že v ruce nemáte pouze obyčejnou knihu, ale propracovaný zápisník plný tajemství.

ČAJE A PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ PROSTŘEDKY

caje_a_prirodni_lecive_prostredky_knihaAutor: Marco Pavesi a Adriana Paolini

Nakladatelství: EDIKA, 2015

Počet stran: 199; cena: 260 Kč

Žánr: hobby a ostatní

Více informací naleznete na stránkách knihkupectví.

Zdroj fotografie jitrocele: pixabay.com

Zdroj všech ostatních fotografií: Martina Baierová, Generace 21

Štítky

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář