V Kašparu vám jeden muž sdělí jeden příběh

Divadlo Kultura / 1.3.2013

Divadlo v Celetné uvádí další titul ze sedmi inscenací z programové řady nazvané Kašpar.noir – Někdo to rád hořké!

Hru s příznačným názvem Baterka Miki napsala francouzská autorka Natacha de Pontcharra před dvaceti lety, svého plnohodnotného uvedení na české scéně se tato inscenace dočkala až nyní v pražském Divadle v Celené. Baterka Miki vám nenabídne plnohodnotné dialogy ani obrazy plné náročných pohybových scén, jednoduše se usadíte v hledišti a zhlédnete neobyčejný příběh hlídače Mikiho, který svůj osud vypráví s grácií sobě vlastní.

Láska mezi odpadky

V inscenaci se setkáváme s hlídačem parkoviště kamionů Mikim, který je mužem z okraje společnosti, také trochu blázen. Jeho pohled na svět není běžný, dívá se na věci z různých úhlů. Možná je jeho svět jeden velký pytel s odpadky, tak různorodý, tak barevný. Napjatě sledujeme jeden velký příběh, ve kterém nechybí láska ani špetka humoru, přesto cítíme, že tento příběh je jiný než ostatní, je velký a procítěný.

V jediné roli můžeme vidět Petra Lněničku, jehož projev je úctyhodný, už jen pro obrovské množství textu, které se herec musel naučit. Navíc jeho herecký výkon umocňuje vnímání tak jiného příběhu. Režisérsky ho vedl jeho herecký kolega z Kašparu Lukáš Jůza, jedná se o jeho režisérský debut, který je opravdu výborný.

I jevištní nepořádek sklidí velký potlesk

Scéna je přizpůsobená opuštěnému parkovišti, nalezneme zde i popelnice a několik pytlů s odpadky, pomocí nichž  Miki vytvoří na jevišti neskutečný nepořádek. Samozřejmě to do inscenace zapadá. Vzhledem k názvu hry chválím i používání baterky, jejíž jediné světlo v některých obrazech hry podporovalo intimitu i napětí příběhu.

Jako celek inscenace působí skvěle, přesto bych ji spíše doporučila opravdovým divadelním labužníkům. U Baterky Miki se nejspíš trochu pobavíte, ale spíše vás zasáhne silný příběh muže, který vám ho chce sdělit prostřednictvím svých jedinečných vyjadřovacích prostředků. Pokud jste alespoň trošku po přečtení této recenze zvědavi, neváhejte a navštivte divadelní spolek Kašpar. Ostatně po premiéře se inscenaci dostalo obrovského potlesku.

Inscenace: Baterka Miki
Autor: Natacha de Pontcharra
Divadlo: Divadlo v Celetné
Režie: Lukáš Jůza
Herecké obsazení: Petr Lněnička
Cena: 150 Kč, cena po slevě pro studenty 100 Kč

Zdroj perexové fotografie: divadlovceletne.cz
Zdroj videa: youtube.com

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář