Závislačka

Být cool, nebo radši nebýt vůbec

Divadlo Kultura / 23.2.2013

„Celý svet je poriadne úchylný a furt naň musím nadávať, ale jakživ mi nebolo lepšie…“ řekla jedna ze Závisláků z Divadla v Dlouhé.

Děláme ze sebe billboardy, jsme ochotni si reklamu nechat vytetovat na čelo. Pryč jsou časy, kdy se název značky skrýval do švu na rubu oblečení. Dnes logo nosíme hrdě na prsou, zahrnujeme ho do své identity. Jsme posedlí vlastnictvím, chceme víc a víc a ignorujeme, co nás to stojí.

Hra Závisláci je dalším představením ze série scénických čtení pořádaných Divadlem v Dlouhé. Text Viliama Klimáčka, napsaný podle studie Naomi Klein No logo, nastudovali slovenští herci místního ansámblu, a tak se i celá inscenace odehrává ve slovenštině. Nebojte se, mládežníci narození po roce 1990, rozumět budete. Ta hra je přece o vás.

 „Na Slovensku je fajn, ani sopky sú tu není, ani vojna, nie sme ani úžasní, aby sme si vyskakovali, ani takí blbí, aby sme mali z toho depky… čo?“

Čtveřice herců ve složení Martin Matejka, Peter Varga, Martin VelikýMagdalena Zimová rozjíždí zábavu na celém jevišti, brodí se rozsypanými plyšáky, jejichž nakupováním je posedlá hrdinka jedné z prvních scén. Machrují svým oblečením i telefony (Pcha, Samsung. Já mám iPhone!). Během ukázky moderní školní výuky překřtí významného slovenského básníka s pseudonymem Hviezdoslav na pro teenagery stravitelnějšího Stargloryfiera.

,,To be cool or not to be?" ptá se Martin Matejka

,,To be cool, or not to be?“ ptá se Martin Matejka
Zdroj: Irena Vodáková, Divadlo v Dlouhé

Hra je plná hlášek a vtípků, které rozjasní i scény, při kterých vás ze začátku mrazí a úsměv tuhne na tváři. Třeba při scéně s monologem thajské pracovnice, která šije všechny ty úžasné značkové věci, na které jsme tak pyšní. Nebo při popisu betléma na vánočním trhu, kdy je možné vedle tradičních slovenských specialit a biopotravin spatřit postavu Marie oblečenou do značkového funkčního „hávu“ od sponzora.

Představení je sice označeno jako scénické čtení, ale nečekejte sedící herce, kteří se krčí u lampičky a předčítají usínajícím divákům. Žádná nuda se nekoná, naopak se budete perfektně bavit. Do té doby, než si uvědomíte, že se vlastně vysmíváte sami sobě.

Všechno je tak absurdní, ale zároveň docela pravdivé. K pláči, ale vlastně neskutečně směšné. Tak se běžte zasmát sami sobě a době, ve které žijeme. Stojí to zato!

Inscenace: Závisláci
Autor: Viliam Klimáček
Divadlo: Divadlo v Dlouhé
Režie: Magdaléna Zimová, Martin Matejka, Peter Varga, Martin Veliký
Herecké obsazení:  Magdalena Zimová, Martin Matejka, Peter Varga, Martin Veliký
Cena: 160 Kč, studentská sleva po předložení průkazu (140 Kč)

Zdroj perexové fotografie: Irena Vodáková, Divadlo v Dlouhé

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář