Neseďte s přítelem doma. Zkuste geocaching!

Sport / 27.2.2013

Přemýšlíte s přítelem, jak spolu strávíte nadcházející víkend, a nic vás nenapadá? Zkuste se společně vydat do přírody hledat poklady.

Není nic tak nudného jako vysedávání u televize. Existuje přece spousta možností, jak aktivně strávit čas se svým protějškem, zároveň se nenudit a ještě udělat něco pro své tělo. A pokud nemáte rádi stereotyp, a naopak vás láká objevování nových míst, geocaching je pro vás jako dělaný.

O co se jedná?

Geocaching je volnočasová aktivita, hra na pomezí sportu a turistiky. Nezbytnou součástí této hry je využití navigačního systému GPS, který je v dnešní době součástí většiny chytrých telefonů. Do GPSky zadáte zeměpisné souřadnice, na kterých je schránka neboli cache, česky nazývaná keš, umístěná. Člověk, který provozuje geocaching, se nazývá geocacher, geokačer nebo zkrátka jen kačer. Po nalezení a prohlédnutí schránky se nálezce zapíše do logbooku, případně něco do schránky přidá nebo za něco vymění, vrátí schránku zpět a pečlivě ji zamaskuje.

Mnozí geokačeři jsou schopni pro získání prvně zapsaného logu cokoliv. I odřeknout si pivo!

Schránka neboli keš

Schránku umísťuje zakladatel. Může jím být prakticky kdokoliv, kdo je zaregistrovaný na stránkách www.geocaching.com. Před založením keše je však důležité mít s hledáním keší už nějaké zkušenosti, o to hezčí a důmyslnější schránky pak mohou vzniknout. Na těchto stránkách také kačer po přihlášení nalezne souřadnice hledané schránky. Obsahem keše jsou různé drobné předměty pro výměnu, ale i mince (geocoiny) nebo přívěsky (travelbugy), které mohou přemísťováním z keše do keše procestovat i tisíce kilometrů.

Velikost schránky

Pro snadnější nalezení schránky je dobré vědět, jak velkou schránku vlastně hledáme. Kačer se tím pádem zaměří pouze na místa, kde by mohla být schránka pravděpodobně ukrytá.

 • Micro – velmi malá schránka, která může mít podobu filmovky, krabičky od tic-tacu apod. Díky své velikosti a nenápadnosti je vhodná pro umístění na velmi frekventovaných místech, jako je např. centrum města. Keše jsou většinou ještě opatřeny magnetem pro snazší přichycení na kovových konstrukcích. Její součástí je většinou jen logbook a případně tužka.
 • Small – malá schránka, velikostně srovnatelná s menší plastovou krabičkou. Do této schránky se již dají umístit drobné předměty na výměnu a nezbytný logbook.
 • Regular – středně velká schránka, která může obsahovat větší předměty na výměnu, např. malé plyšové hračky.
 • Large – specializované schránky, které jsou určené pro větší předměty. Za účelem výměny mohou být obsahem schránky i knihy nebo CD.
 • Other – těžko definovatelná schránka. Nespadá ani do jedné z uvedených kategorií.

Schránka z dílny domácího kutila. I takto může vypadat.

Různé druhy kešek

Keše jsou dále odstupňované podle svého charakteru. Zatímco některé keše máte odlovené za pouhých pár minut, další vás při hledání trošku potrápí a jiné vás zase provedou po předem vytyčené trase, což vám zabere víc času. Podle toho se můžete rozhodnout, na co máte chuť.

Základní typy

 • Tradiční cache (tradička) – stačí jedny předem definované souřadnice, kde je keš ukrytá
 • Multi cache (multina) – pro její nalezení kačer musí navštívit několik míst (stagí), na kterých nalezne další souřadnice, které ho postupně dovedou až k cíli (finálce – místě nálezu)
 • Mystery cache (mysterka) – tady je potřeba zapojit mozkové závity. Teprve až po vyluštění hádanky, šifry nebo nalezení správných odpovědí na kvíz, získáte souřadnice, kde keš najdete.
strom

Vykotlaný kmen stromu a v něm ukrytá schránka – velmi častý úkryt pro kešku. Zdroj: Martina Kalousová Generace21

Další typy

 • Webcam cache – bez nálezu vlastní schránky. Záběr z ní slouží jako důkaz nalezení souřadnic.
 • Letterbox hybrid – kombinace GPS a indicií (př. foto). Ojedinělá je tím, že obsahuje i razítko.
 • Eearthcache – bez schránky. Úkolem je návštěva či fotografie určitého geologického místa.
 • Event cache – společná událost, kde se sejdou geocacheři, např. za účelem výměny geocoinů

A může se jít na lov!

Teď, když už se vyznáte v základní terminologii, není nic snazšího, než si vytvořit účet na zmíněných stránkách a vydat se na honbu za poklady. A že jich kolem nás není zrovna málo. Každým dnem vznikají nové schránky, jenom na území České republiky je jich skryto přes 25 000. A nejenom v ČR! Geocachingem žijí lidé po celém světě. Geocaching je zkrátka zábava pro každého. Vyrazit můžete s přítelem, ale i s partou kamarádů nebo s celou rodinou, pokud se pro to nadchnou stejně jako vy, tak proč ne.

Romantika i adrenalin

Při hledání schránek můžete se svým přítelem zažít nejedno dobrodružství, ale i romantiku. Schránky vás přitom mohou zavést na různá místa. Při úporném šlapání do kopce sice budete nadávat, že jste někam vůbec chodili, ale na ten pocit, když se konečně vydrápete nahoru a vám dvěma se naskytne naprosto nádherný výhled do krajiny, už nezapomenete. Existuje opravdu spousta krásných neprobádaných míst, která stojí za to objevit. O to hezčími se však ve vašich vzpomínkách stanou, když je budete poznávat společně s vaším partnerem.

stromek

Při hledání můžou nastat i romantické okamžiky. Zdroj: sxc.hu

Objevujte dosud nepoznané

Geocaching je především o poznávání, objevování a seznamování se s různými místy. Myslíte si, že jste už všude byli a všechno znáte? Geocaching vás přesvědčí o opaku. Může vás přivést na místa, kam by vás nikdy nenapadlo jít, a přitom jsou to utajené koutky, které stojí za to navštívit. Ale nebýt součástí této hry, byli byste o ně ochuzeni, a to by byla zatracená škoda. Rádi trávíte čas v přírodě, ale nebaví vás jenom tak bezcílně bloumat? Geocaching vám ten cíl dá. Navíc je v každém z nás špetka dítěte, které si rádo hraje. Rozzářený úsměv a radostný výkřik: „Mám ji!“ při nalezení schránky je v tu chvíli k nezaplacení.

Směle se vrhněte do objevování nových míst, stojí to za to. S partnerem vás nový koníček ještě víc sblíží, a navíc uniknete ze sítě stereotypně stráveného víkendu.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Martina Kalousová

Martina Kalousová

"Nepřestávej se usmívat, nikdy nevíš, kdo se do tvého úsměvu zamiluje."

Zanechte komentářVaše názory

 • Šárka

  Geocaching miluju. Ale co nemám ráda, jsou články o něm. Čím míň „mudlů“ o něm ví, tím líp…:) Ale jinak pěknej článek

 • Renata

  Možná až moc převzato z wikipedie…

  • Martina Baierová

   Milá Renato,
   co přesně vám přijde až moc převzato z Wikipedie? Velikosti a typy keší jsou všude stejné, proto to možná vypadá, jako převzaté. Můžu vás ale ujistit, že články nepřebíráme, nýbrž píšeme sami. I přesto děkujeme za váš komentář a přejeme hezký den!