Gossip: Strhující podívaná o bolesti, kterou působíme druhým

Divadlo Kultura / 18.1.2016

Taneční představení pod taktovkou Lenky Vagnerové poutá pozornost, baví a děsí zároveň.

Je to všemocná zbraň, úder s její pomocí bolí jako zásah střelou a zaryje se do duše jako nejostřejší nůž. Není na ni zbrojní pas, a tak se jí může ohánět každý, komu se to zlíbí. Pomluva. Drb. Gossip. Jakmile někomu svěříme své tajemství, dáváme mu do ruky nabitou zbraň. A každá nevhodně sdělená (polo)pravda může ublížit.

Lenka Vagnerová posadila v La Fabrice publikum před taneční zrcadlo jménem Gossip a dechberoucím způsobem mu ukázala, jakou bolest jsou si lidé schopni šířením drbů způsobit. Kolik lidí dokáže poupravená myšlenka zranit a kolik trápení může přinést. Ten, kdo odcházel nezasažen, asi přišel s kamenným srdcem.

LVC_Gossip_01

Všichni tanečníci na scéně.

Dění bylo rámováno atmosférou večírku, přesto se spíše než o plynulé jednolité vyprávění jednalo o jakési výstřižky ze života, úseky večera. Provalovala se skrytá tajemství, rylo se do starých ran a otvíraly se nové.

Velmi příjemná byla kombinace tance s občasnými hereckými vsuvkami, o které se postaral Ivo Sedláček. Tyto hořkosladké pasáže tvořily pomyslnou nadstavbu tanečního vystoupení, nikterak z něj nevyčnívaly a patřily do něj s takovou samozřejmostí jako jakýkoliv taneční krok.

Fanny Barrouquére, Andrea Opavská, Radoslav Piovarči, Branislav Bašista, Michal Heriban i již zmíněný Ivo Sedláček předvedli výkon, při kterém naskakovala husí kůže. Detail každého pohybu byl proveden s nesmírnou precizností a skrýval v sobě mnohé. Naprostá sladěnost, postřeh, ohebnost a rychlost tanečníků, to vše se zdálo být až neuvěřitelné.

Andrea Opavská v popředí

Andrea Opavská v popředí

Choreografie byla vystavěna tak, že divák ani neměl čas se nudit. Ba právě naopak občas nestíhal sledovat, co vše se na jevišti děje. Přitom každý pohyb byl promyšlen do nejmenší drobnosti a pozornost by si zasloužil. Už jen proto by se člověku chtělo vidět představení znovu. A z mnoha dalších důvodů.

Kvůli heroickému výkonu všech. Kvůli výborně vystavěnému a přitažlivému představení. Kvůli aktuálnosti a vlastně nesmrtelnosti tématu.  Jednoduše – tohle představení stojí za to vidět. Zas a znova.

Inscenace: Gossip
Koncept a choreografie: Lenka Vagnerová
Soubor: Lenka Vagnerová & Company (tančí se v La Fabrice)
Premiéra: 24. listopadu 2015
Obsazení: Fanny Barrouquére, Andrea Opavská, Radoslav Piovarči, Branislav Bašista, Michal Heriban a Ivo Sedláček
Cena:
 350 Kč, 250 Kč student

Zdroj všech fotografií: Lenka Vagnerová & Company

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář