Nechte se unést Pěnou dní

Literatura / 4.3.2013

Pěna dní vtrhla na českou divadelní scénu, režisér Michel Gondry ji uvede na plátna kin, ale jaká je knižní předloha?

[two_third]

Boris Vian

byl příkladným francouzským existencialistou 40. let. Psal, hrál jazz, byl členem kolegia patafyziky (umělecké hnutí bojující proti hlouposti ironií a humorem) a zemřel v raném věku 39 let, zřejmě kvůli vrozené srdeční vadě.

Na rozdíl od většiny vrstevníků se na autorově tvorbě nepodepsala válečná zkušenost. Některá díla vydal pod pseudonymem Vernon Sullivan, vlastní jméno uváděl pouze jako překladatel. Tato hříčka ho nakonec dovedla až před soud, nicméně u čtenářů sklidila úspěch. Jeho knihy jsou plné extrémního citového prožitku, který se objevuje v radostných i smutných chvílích. Svou bohatou fantazii si zřejmě pěstoval již od dětství – jeho chatrné zdraví mu neumožnilo chodit do školy a stýkat se s dětmi stejného věku.

[/two_third]

Dokonalý pár

Pěna dní vypráví příběh pohádkové lásky mezi Colinem a Chloé. Chloé je křehká dívka s porcelánovou pletí, modrýma očima a s kaštanovými vlasy, které jí dosahují na ramena. Colin je mládenec atletické postavy, jeho hezkou tvář mu často zdobí úsměv a mimo jiné je to opravdový gentleman. Oba se touží zamilovat. Jejich první setkání proběhne na večírku u společné přítelkyně Isis, kam se vydá Colin se svým přítelem Chickem. Vezmou se, svatba je nádherná, nákladná a plná absurdit typických pro Viana (Hrkání židlí po dláždění znělo velice harmonicky.).

230377281_0680c8b0af_o

Colin a Chloé spolu nastoupí na kolotoč lásky
Zdroj: foter.com

Nic netrvá věčně

Žijí v Colinově pohádkovém bytě, kde celý prostor osvětluje zvláštní, nikdy nepohasínající záře. Doma jim dělají společnost malé přátelské myšky a jejich osobní kuchař Nicolas.

Na svatební cestě se novomanželka rozkašle (snad se jen nachladila, doufá čtenář společně s Colinem). Chloé po návratu domů ulehne na lůžko, slábne. S každým novým lékařem přichází jiná diagnóza. Po několikáté návštěvě nemocnice je ortel vyřčen – má na plicích leknín.

Jistě, lze to léčit, ale riziko je vysoké, procedury drahé. Uzdraví se Chloé? Proč se pověstné světlo v celém bytě začalo ztrácet, místnosti se zmenšují a začínají působit tísnivě? Už i domácí myšky mají smutné oči…

Odpovědi na tyto otázky najdete v románu od Borise Viana, který nyní dočkal i dramatického zpracování v pražském divadle La Fabrika.

V knize je velmi dobře zpracovaný milostný příběh ústředních dvou postav. Ač se jedná o romanci, díky autorovu podání nesklouzává k přílišné přeslazenosti. Láska je zpodobněna jako ze skečů od Montyho Pythona. Tragické chvíle knihy jsou vyvedeny ad absurdum, čtenář neví, jestli má plakat společně s Colinem, nebo se nechat strhnout slovními hříčkami, které na tyto momenty vrhají úplně jiné světlo.

Nezapomenutelná kniha

Nacházím mnoho důvodů, proč tento román přečíst. Příběh je neotřelý, poutavýspisovatel využil klasického námětu jako je láska a vdechl mu naprosto nový rozměr. Dalším důvodem je rozhodně použití jazyka.

V jaké jiné knize církevní hodnostáři točí řehtačkou a vřískají latinské verše a pozvání na schůzky se nacházejí v rozkrojeném koláči? Při čtení se budete smát i plakat, někdy obojí najednou. Že je to absurdní? Ale jistě, je to přece Boris Vian.

Zdroj perexové fotografie: paris-museums.org

Nina Weissová

Nina Weissová

Zanechte komentář