Okénko do historie: KORZET

Krása a móda / 25.2.2013

Čím vším si prošel oblíbený módní kousek?

Korzet je typicky ženský oděv, který si během staletí prošel řadou úprav. Jeho základní funkcí je stažení hrudníku, zúžení pasu a zvýraznění prsou. Korzet, jak ho známe dnes, spatřil světlo světa až v 19. století, kdy byl v módě vosí pas. Nicméně korzet jako takový se prvně objevil již kolem roku 1700 před naším letopočtem. Tehdy totiž ženy nosily kolem pasu obruče, aby vypadaly štíhlejší.

Říká se, že pro krásu se musí trpět. V případě korzetů v historii to bohužel platilo snad více než kdykoliv jindy. Korzet totiž způsoboval zdravotní potíže, protože mačkal nejen zažívací orgány, ale také plíce. Zhluboka se nadechnout, to bylo s tímto módním výstřelkem naprosto nemyslitelné. A to nemluvíme o tom, že s takovým propracovaným korzetem si jeho majitelka nemohla ani sednout.

Pro krásu se musí trpět, to u korzetu platí, bohužel, doslova. Zdroj: zenax.cz

Pro krásu se musí trpět – to u korzetu platí, bohužel, doslova. Zdroj: zenax.cz

Korzet však nebyl vždy pouze ženskou záležitostí. V období starověkého Egypta či Řecka nosili s oblibou tento oděv i muži.

Ve 13. a 14. století se začal korzet nosit pod dámské šaty, když se ženy začaly předhánět v tom, která bude mít útlejší pas.

V 16. století se pak korzet stal samozřejmostí všech dam z vyšší společnosti. Zde se objevuje první korzet vyztužený železem. Jistě si dovedete představit, jak nepohodlný musel být! Tehdy korzet bez problému „vykouzlil“ pas o nějakých 38 centimetrech! Společně s ním se nosily rozšířené sukně až na zem, čímž bylo dosaženo postavy ve tvaru přesýpacích hodin.

Korzet v 18. a na konci 19. století.

Korzet v 18. a na konci 19. století. Zdroj: commons.wikipedia.org

V průběhu 17. století se začaly používat zdobenější výztuže ze dřeva či velrybích kostí. Byly však velice nepohodlné, na což tehdy upozorňovali i lékaři. Ke konci století se pak objevily korzety se šněrováním vpředu i po stranách, čímž došlo k vyzdvihnutí ženských předností. Za dob Napoleona se korzet vyráběl nejčastěji z přírodní látky – bavlny. Typické pro něj byly jemnější křivky a těsné šněrování. Byl velice krátký, takže připomínal dnešní podprsenky.

První moderní korzet se zapínáním na háčky a zadní šněrovačkou spatřil světlo světa v první polovině 19. století. Začal se vyrábět sériově z levných materiálů. Nicméně díky tomu si našel cestu ke všem ženám bez ohledu na jejich původ. Už tehdy se objevily i kousky s push-up efektem či drahým zdobením. Nejznámější firmou této doby byla značka Thompson. Secesní korzety už byly mnohem pohodlnější.

Princezna Sisi byla slavnou milovnicí korzetů. Zdroj: m.wien.info

Princezna Sisi byla slavnou milovnicí korzetů. Zdroj: m.wien.info

Na přelomu 19. a 20. století se objevují korzety spojené s podvazky, což ženám usnadnilo spoustu práce. Umožňovaly totiž neomezený pohyb. Některé kousky byly dokonce určeny i pro sport. Kolem roku 1930 pak korzet ze šatníků postupně vymizel a do popředí se dostala moderní podprsenka. Z dříve běžného korzetu se tak stal pouze módní doplněk pro zvláštní příležitosti.

Korzet se u žen stále těší velké popularitě. Zdroj: polyvore.com

Korzet se u žen stále těší velké popularitě. Zdroj: polyvore.com

Dnes seženete nejen korzety, které plní funkci topu, ale i takové, které nahradí spodní prádlo. Na své si přijdou milovnice jednoduchosti, zdobení, ale i módních výstřelků. V současné době je velice módní takzvaný peplum střih. Zdobení krajkou je pak nesmrtelnou klasikou!

Zdroj perexové fotografie: polyvore.com

Zuzana Holmanová

Zuzana Holmanová

Psaní je pro mě skvělým způsobem, jak vyjádřit své názory i pocity. Baví mě jen tak nechat klouzat tužku po papíře (nebo prsty po klávesnici) a těšit se z přibývajících řádků. Mým snem je stát se spisovatelkou literatury pro děti a mládež

Zanechte komentář