Martin přešel od cyklistiky ke kulturistice a zpět 2. část

Sport / 17.3.2013

Je tu pokračování rozhovoru s Martinem, který přešel od cyklistiky ke kulturistice a zpět. Jak na to? Čtěte dál a dozvíte se.

Jak tě napadlo přejít od cyklistiky ke kulturistice? Je to přece úplně rozdílná činnost a každá je zaměřená na jiné dominantní svalové skupiny.

Od roku 2009 jsem přes zimu trávil hodně času v posilovně. O trénink jsem se začínal zajímat celkem vědecky a s tím samozřejmě přicházela na řadu i strava. Tyto věci mě zajímaly natolik, že jsem si udělal školení na trenérství II. třídy. Tam jsem získal spoustu cenných informací.

Martin na soutěži. Zdroj: Jaroslav Trnka.

Martin na soutěži. Zdroj: Jaroslav Trnka.

O další roky později mě to zaujalo tak, že v sezóně 2012 jsem začal aktivně cvičit. Po cvičení se mi rozšířila záda a pomalu jsem se nevešel do dresu. Cyklisté ze mě začínali mít srandu. Trénink vlastní vahou byl úmyslný, bral jsem ho systematicky na objem, a tak mě napadlo přihlásit se na podzimní kulturistické soutěže.

V září jsem kolo začal eliminovat a věnoval se kulturistické přípravě v posilovně.

Ano, jedná se o úplně rozdílné sporty. V cyklistice jde o vytrvalost a být lehký, v kulturistice zase hraje velkou roli striktní strava, počet opakování, precizní technika cvičení a odpočinek. Každý sport má něco do sebe. Bohužel nelze být dobrý v obojím. Každopádně jsem chtěl udělat změnu a hecnout se v i jiném sportu.

V čem jsi viděl motivaci přejít ke kulturistice, tedy své tělo změnit?

Baví mě to, jsem do toho zapálený (smích). Hlavně jsem typ člověka, který má rád občas změnu. Každá změna může být i dobrá výzva a zpestření života. Vede ke zdokonalování se, učení se novým věcem, zlepšuje se sebevědomí. Chci vytvářet pro lidi různé inspirace a v každém probudit nějakou motivaci.

Tyto věci vedou k určité spokojenosti v životě každého z nás. Kulturistika pro 80 % lidí není hezký sport, souhlasím, ale to neznamená, že člověk takto vypadá pořád. Každý závodník v tomto extrémním období vypadá tak jen chvíli. Pak se zase nají a vypadá normálně. Každopádně vystupování na pódiu byl pro mě neskutečný zážitek a za tu dřinu to stálo.

Co to pro tebe znamenalo? Určitě změnu jídelníčku i tréninkového programu, že?

Martin před soutěží. Zdroj: archiv Martina.

Martin před soutěží. Zdroj: archiv Martina.

Byla to dobrá změna, získal jsem cenné rady a zkušenosti. Co se týče stravy, první měsíc jsem zařadil do jídelníčku více masa a rýže, občas si dal i nevhodné jídlo, protože mám rychlé spalování.

Další měsíc před soutěží byl o něco náročnější. Držel jsem dietu ve formě sacharidových vln. Strava se skládala hlavně z kuřecího masa. Maso bylo mojí základní kostrou. Sacharidy jsem dávkoval pouze v omezeném množství.

První dva týdny byly celkem v pohodě, ale pak už tělo bylo dost unavené. Měl jsem nekvalitní spánek, trpěl jsem hlady. V noci se mi zdály sny jen o dobrých jídlech, ve snu jsem vždycky podlehl a pochutnal si na něčem dobrém. (smích) Poslední týden probíhala super kompenzace a to může ovlivnit až 90 % úspěchu. To jsou nejnáročnější chvíle celé přípravy před soutěží. Teprve pak se ukážou tvrdé chvíle a na co člověk má a nemá.

První 3 dny jsem byl pouze na kuřecím mase a zelenině, k tomu ještě náročné tréninky. Sotva jsem vstal z postele, šel jsem cvičit do posilovny.

Nakonec mě tyhle tréninky bavily, protože jsem si uvědomil, že takových magorů, jako jsem já, je tady fakt málo (smích) a ještě více jsem se hecl. Poslední dva dny do soutěže jsem začal cukrovat ve formě rýže, každou hodinu pytlík rýže, abych se do soutěže co nejvíce napumpoval. V těchto zbývajících dnech jsem už odpočíval a trénoval pózy před zrcadlem.

Martin pokořil výzvu. Zdroj: archiv Martina.

Martin pokořil výzvu. Zdroj: archiv Martina.

Držíš nějaké speciální diety? Jak dlouho dopředu před změnou těla ke kulturistice? A jak vypadá ten přechod zpět k cyklistice?

Celý rok se snažím jíst kvalitně a hlídat se na přiměřené váze. Na druhou stranu si občas dovolím dát věci, které do kvalitní stravy nepatří. Hřeším na zákusku, omáčce a v pohodě zajdu s partou na pivo, protože mám rád společnost. Svoje tělo už moc dobře znám a vím, co si mohu dovolit. Člověk si v tomto musí najít určitý systém a umět s tím vycházet.

Cvičím už více let, tak je svalstvo už naučené. Když to rozvedu dále, tak po delší pauze, opět po prvních návštěvách posilovny, člověk rychle přibere, takže od cyklistiky mi to trvalo necelé dva měsíce. Každý správný trenér by měl vědět, co s tělem udělat, na co tělo reaguje. Pokud chci být dobrý opět v cyklistice, vím, jak na to… Tělo je neskutečný mechanismus a je pěkné s ním umět manipulovat.

Martin na soutěži, uprostřed. Foto: ronie.cz

Martin na soutěži, uprostřed. Foto: ronie.cz

Jak to vidíš do budoucna?

Příští rok to vidím tak, že kolo nebudu tolika stíhat. Každopádně na kolo nezanevřu a na nějakém závodě se objevím, chci utužovat cyklistickou partu a nechci ji ztratit. Cyklistika patří časově mezi nejnáročnější sporty.

Jak vypadá tvůj všední den?

Můj den nevypadá nějak neobvykle. Ráno si dám kvalitní snídani, pak trávím hodiny v práci. Mezi tím pravidelné svačiny a v poledne o pauze si dám místo oběda trénink. Celkem mi tento systém vyhovuje. Pokud mám volno, tak trénink v odpoledních hodinách.

Na co v životě jsi na sebe nejvíce pyšný?

Martin na školení. Zdroj: ronie.cz

Martin na školení. Zdroj: ronie.cz

Jednak jsem pyšný na svoji práci, která úzce souvisí s mými aktivitami. Tohoto si velice vážím, protože prosadit se v něčem, co člověka zároveň naplňuje, je v dnešní době celkem těžké.

Abych všechno zhodnotil, pokud člověk má o něco zájem, musí být beran a jít si zatím, hodně věcí si nechávat pouze pro sebe a nenechávat si kecat od ostatních do svých věcí. Člověk musí pouze naslouchat a udělat si svoje názory, ale zase se nestát sobcem.

Z jakého umístění či úspěchu jsi měl největší radost?

Co se týče cyklistiky, jsem rád za úspěchy v sezóně 2010. Nejlepším závodem byl finálový závod na Prachově. Sešli se tam borci z Prahy, Mladé Boleslavi, Krkonoš, z Jičína, Hradce a Liberce. Bylo nás celkem 60 účastníků a opravdu skvělých jezdců. V této nabité konkurenci jsem obsadil  absolutní 2. místo. To byla fakt super forma, pro mě neskutečná pecka a zážitek!

Další zážitek byla kulturistická soutěž, moje první. Rezervy tam byly, hodně věcí jsem se naučil a budu vědět, jak na ně příště.

Zdroj perexové fotografie: archiv Martina.

Zdeňka Kousalová

Zdeňka Kousalová

Ráda čtu a dělám mnoho jiných věcí, zde mám prostor o nich i psát. :o) A vy mi můžete napsat na zdenka.kousalova@generace21.cz :-D

Zanechte komentář