Poznejte cizokrajné pohádky nejen pro děti

Literatura / 28.2.2013

Myslíte si, že už jste staří na tradiční pohádky? Mrkněte se tedy na netradiční příběhy z Indie, které jsou pro malé i velké čtenáře.

Že jste už velcí na pohádky? Zkuste si tedy přečíst trochu jiné než klasické o princích, princeznách, válkách, žábách, polibcích, živé a mrtvé vodě, perníku, přebírání zrní nebo kouzelné dýni, …

Představím vám tedy některé z 33 pohádek pocházejících z Tiberu, Bhútánu, Ladaku a Sikkimu. Nejprve, kde vůbec tato místa leží? Kdo netuší, odpovídám, že v severní, severovýchodní a východní Indii!

Kázání pro lišku

Jednou pastýř Penpa vyvedl své stádo ovcí na svahy hory Čhupar. Zatímco se ovce spokojeně pásly, jako blesk z čistého nebe se objevila liška a začala je honit. Jakmile ovce lišku spatřily, vyděsily se a začaly utíkat jako o život do kopce po svahu na hory. Patýř Penpa nevěděl, co si má počít. Vtom ale přímo před liškou stanul starý mudrc, který na hoře meditoval, zastoupil jí cestu a začal jí dávat kázání. Snažil se jí vysvětlit, že každý čin má své ovoce a že ubližovat jiným je špatné. Po chvíli se liška netrpělivě zeptala: ,,Už jste skončil, mistře? Jestli ne, tak si pospěšte. Protože jinak mi ty ovce utečou.“

Od té doby se v Tibetu říká o lidech, kteří si nevezmou k srdci dobrou radu, že mluvit s nimi je jako dávat kázání lišce.

Z Tibetu

Ukázka z knihy Himalájské pohádky, str. 138.

 

[one_fourth]

Campa – pražená mouka z ječmene

Čang – kvašený nápoj z obilovin, něco jako pivo

Jak – domácí zvíře, něco jako kráva

Nága – bájné zvíře, plaz

Zi – drahé kameny s různými příběhy o jejich vzniku

[/one_fourth]

Kniha sama o sobě i průměrného čtenáře upoutá svojí vazbou, protože je zdobena barevnými ,,nitěmi” (zelenou, červenou, bílou, modrou a žlutou). Zaujme také pěknými barevnými ilustracemi od Lenky Jasanské. Celá kniha je vydána v paperbacku, ale jednotlivé listy jsou z tlustého papíru.

Tyto Himalájské pohádky nejsou klasikou, na kterou jsme zvyklí. V něčem se podobají bajkám, jiné jsou zase pouhým

Přebal knihy pohádek

Přebal knihy pohádek. Zdroj:www.tibinfo.cz

příběhem s poučením a z dalších čiší vychytralost.

Hrdiny jsou zvířata, věci a nebo úplně obyčejní lidé, vesničani.

Pro stručnou představu uvedu pár názvů pohádek: Hvězdy nad klášterem, Jak se zlato proměnilo v písek, O děvčeti, které si za muže vzalo hada, O kouzelné truhličce od krále nágů, Jak se vejce pomstilo, Krev z očí kamenných lvů, O vejcích, která uletěla a další.

Protože pro nás jsou to pohádky cizokrajné, čtenář na konci ocení i slovníček pojmů, které jsou ve vyprávění užity, např. jak, čang, campa, nága, zi. Pro představu se můžete podívat na ukázku z pohádky.

Pošta Miroslav – Himalájské pohádky, 1.vyd., Verzone, Praha, 2012, str.146, ISBN 978-80-904546-9-9.

Zdroj perexové fotografie: www.tipinfo.cz

Zdeňka Kousalová

Zdeňka Kousalová

Ráda čtu a dělám mnoho jiných věcí, zde mám prostor o nich i psát. :o) A vy mi můžete napsat na zdenka.kousalova@generace21.cz :-D

Zanechte komentářVaše názory

  • Alice Muziková

    Pohádky jsou vážně skvělé. Nečetla jsem je všechny, ale ty co jsem četla, byly opravdu výborné. A naprosto souhlasím, že nejsou jen pro děti!