Sedm principů spokojeného manželství

Osobní rozvoj / 11.12.2015

Kniha Sedm principů spokojeného manželství by měla být základní výbavou každých novomanželů a všech, kteří chtějí žít ve spokojeném partnerském vztahu.

John M. Gottman
(* 1942)

john-gottman

Je přední výzkumník v oblasti rodiny a manželství, emeritní profesor na washingtonské univerzitě a ředitel laboratoře pro výzkum vztahů. Obdržel řadu prestižních ocenění za své výzkumy v oblasti rodiny, manželství a duševního zdraví. Publikoval celkem 42 knih a více než dvě stě článků v odborných časopisech. Časopis Psychotherapy Networker jej nedávno zařadil mezi deset nejvlivnějších psychoterapeutů posledního čtvrtstoletí.


Nan Silverová je bývalá šéfredaktorka časopisu Health (Zdraví) a spoluautorka Gottmanových knih Proč manželství vzkvétají a krachujíCo dělá lásku trvalou.

Nejsem vdaná, a i přesto jsem s chutí sáhla po knize Sedm principů spokojeného manželství. Proč? Protože jsem věřila, že se dozvím spoustu zajímavých informací ohledně spokojeného soužití v páru a musím říct, že rozhodně nejsem zklamaná. Právě naopak!

Kniha mě toho naučila mnoho. Otevřela mi oči ohledně některých situací, které člověk v partnerství denodenně zažívá.

Pokud jste zrovna single nebo si říkáte, že žádné problémy v partnerství či manželství nemáte, i tak vám toho kniha může hodně nabídnout.

Profesor Gottman je odborník na slovo vzatý. A není se čemu divit – vždyť má za sebou výsledky výzkumů, které trvají již přes 42 let! Mnohé informace v této knize pocházejí z jeho výzkumů, které prováděl v tzv. laboratoři lásky, což je výzkumná laboratoř v podobě bytu, kde manželé tráví určitou dobu, jsou natáčeni a podrobováni testům jejich fyziologických reakcí.

Na první pohled kniha lahodila už mému oku. Obálka je vkusná a její matný design s lesklými prvky mě těšil pokaždé, když jsem ji vzala do rukou.

Proč žít raději ve spokojeném soužití než naopak

Určitě vás zaujme stejně jako mě, že nespokojené manželství (nebo dlouhodobě nespokojené soužití v páru) zvyšuje pravděpodobnost onemocnění o zhruba 35 procent a zkracuje život v průměru o čtyři až osm let“. Je to velmi zajímavý fakt, který poukazuje na to, jak důležité je věnovat pozornost a péči našim vztahům.

John Gottman vypracoval na základě svých dlouholetých výzkumů teorii, na základě které dokáže během patnáctiminutového pozorování rozhovoru partnerů určit, zda se rozvedou, či ne.

Já se domnívám, že tyto poznatky lze aplikovat i na nemanželské soužití a to zejména v případě, že se svým partnerem či partnerkou žijete ve společné domácnosti.

Čtyři jezdci apokalypsy a další příznaky rozpadu vztahu

Základem této teorie je výskyt tzv. čtyř jezdců apokalypsy spolu s dalšími třemi příznaky.

Mezi čtyři jezdce patří kritika, pohrdání, defenzivnost a zazdívání. Nenechte se ale mýlit, protože čtyři jezdci se vykytují i u párů, kterým rozvod nehrozí. Důležité je totiž to, jak se daný pár těmto jezdcům postaví.

Mezi tři příznaky patří hrubý nástup. To znamená, že pokud hádku začne jeden z páru s určitým důrazem a afektivitou, je tato hádka předurčena k neúspěchu. Dalším příznakem je zaplavení. Zaplavením nazývá Gottman fyzický a psychický pocit, kdy je jeden z partnerů paralyzován tíhou ničivé a náhlé zloby svého partnera. Posledním příznakem je řeč těla, což jsou fyziologické reakce, které nastávají u partnerů v průběhu konfliktního rozhovoru. Typickou fyziologickou reakcí je například zrychlení srdečního tepu či vyplavení adrenalinu, který má za následek reakci typu útok, nebo útěk.

sedm principů spokojeného manželství

O tom, jak se daným příznakům a jezdcům postavit, už vám psát nebudu, protože bych vám prozradila příliš a vy byste se tak možná ochudili o možnost zlepšit si vztah díky přečtení této skvělé knížky.

Troufám si říct, že mně osobně kniha hodně pomohla. Začala jsem se více dívat očima lásky a uvědomuji si, že některé věci není dobré říkat, některé je naopak dobré říkat jinak, a často také pozoruji čtyři jezdce ve svém okolí a hned mi v hlavě blikne, jak by bylo lepší danou věc říct či vyřešit.

Každá kapitola obsahuje nejen testy, které vám pomohou odhalit, jak na tom ve vašem vztahu jste, ale také cvičení, díky kterým se na daných problematických místech naučíte pracovat.

Nemusíte se bát toho, že byste něčemu v knize neporozuměli. Je psaná srozumitelně a díky útržkům partnerské konverzace budete přesně vědět, o čem je řeč. Doporučuji přečíst – stojí za to.

SEDM PRINCIPŮ SPOKOJENÉHO MANŽELSTVÍ

Autor: John M. Gottman, Nan Silverovásedm-pricipu_spokojeneho-manzelstvi

Z anglického originálu The Seven Principles for Making Marriage Work přeložil Marek Procházka a David Krásenský

Nakladatelství: Jan Melvil Publishing, 2015

Počet stran: 328

Cena: 269 Kč

Žánr: Naučná literatura – Rodina

Více informací o této knize najdete na stránkách nakladatelství.

Děkujeme nakladatelství Jan Melvil Publishing, které poskytlo knihu k recenzi.

Zdroj úvodní fotografie: Petra Tabarová, Generace 21

Zdroj fotograxií v boxíku: databazeknih.cz

Petra Tabarová

Petra Tabarová

Baví mě psaní, potřebuju pořád získávat nové informace, baví mě je šířit dál a mojí vášní je vše okolo osobního rozvoje a naší duchovní stránky. Věřím tomu, že jaké si to uděláš, takové to máš.

Zanechte komentář