Pryč s nezodpovědnými pejskaři!

V obraze / 24.2.2013

Miluji psy. Dokonce mám raději psy než některé lidi. Co mi ale vadí, jsou nezodpovědní pejskaři.

Každodenní procházka s pejskem je pro mě milá povinnost. Člověk si při venčení provětrá hlavu, udělá něco pro zdraví své i pro to psí a třeba v náročném zkouškovém období uleví namáhané mysli. Je prostě skvělé procházet se po boku veselého psíka, radovat se z pěkného počasí a sem tam si přehodit vodítko z jedné ruky do druhé. A právě to je ten problém – vodítko.

Můžete si toho psa zavolat, prosím?

Zrovna dnes ráno jsem na tento nešvar narazila znovu. Při venčení už z dálky registruji psa, který si volně pobíhá okolo svého páníčka, v poklidu si čmuchá, dokud nezpozoruje mě a mou čtyřnohou společnici na vodítku. V očekávání všeho možného si fenku přitáhnu blíž k sobě, abych mohla snáze zakročit, kdyby jí něco hrozilo. A pak už jen s obavami čekám a sleduji, jak se ten cizí pes žene za námi.

Naštěstí se mi nikdy nestalo, že by se do mě nebo do mého psa cizí zvíře zakouslo, ale už ten pocit, že by mohlo, je svazující. Můj pes vycítí, že se bojím, a automaticky začne na cizího psa vrčet a cenit zuby. Ten to možná vezme jako hru, začne se ohánět, otravovat a je z toho mela, dokud se k nám nedoloudá nezodpovědný páníček se slovy: „To voni si jen tak hrajou, že jo?“.

Na takové věty jsem alergická. Rozhodně netoužím po tom, aby si můj pes hrál tak, že by z toho měl vypelichanou srst a utržený kus ucha. Ale i na to mají tito pejskaři odpověď: „Každej pes potřebuje jednou za čas vyprášit kožich.“ Takže ne. Děkuji. Já ani můj pes kožichy vyprašovat nepotřebujeme.

Nasazujte psovi vodítko, prosím! Zdroj: photl.com

Nasazujte psovi vodítko, prosím! Zdroj: photl.com

Každý pes, jiná ves

Nechápejte mě špatně, samozřejmě vím, že se psi potřebují občas pořádně proběhnout. Tak jen do toho! Vezměte je na odlehlou louku nebo někam do lesa a pusťte je, ať si běhají. Někde, kde nehrozí srážka s cizími lidmi a s cizími psy.

Také vím, že existují psi, kteří jsou ukáznění, poslechnou na zavolání a cizí zvířata ignorují, nebo za nimi alespoň splašené neletí v očekávání veselé družby. Takoví psi ať si chodí na volno, kde se jim zamane. Nikoho neohrožují, nechtějí vyprášit kožich, tudíž nevidím důvod, proč jim volnost nedopřát. Můj pes bohužel takhle poslušný není. Právě proto ho na veřejných místech držím zkrátka.

Kynofobie

Mějme na paměti, že jsou i lidé, kteří trpí kynofobií, což je strach ze psů. V minulosti je nějaké zvíře pokousalo, napadlo, a tak teď v přítomnosti psů, zvlášť těch větších plemen, psychicky trpí. Vše se ještě znásobí, přidá-li se k tomu fakt, že je pes bez vodítka a má volné pole působnosti a může kdykoliv zaútočit.

Možná teď vrtíte hlavou a říkáte si, co za odpůrkyni zvířat asi jsem, ale opak je pravdou. Mám psy moc ráda. Jenomže neznám ty cizí, nevím, jak se zachovají a jak by reagovali na mou fenku, kdyby se s ní setkali tváří v tvář bez vodítek. Proto nic neriskuji.

Pejskaři, buďte prosím tak hodní a ohleduplní a respektujte, že existují různí lidé, různí psi, různé povahy. Ne každému je příjemné, když se na něj žene obrovský pes a tlapami mu přistane na hrudi. I když ho jen radostně vítá. Venčete své mazlíčky, pouštějte je z vodítka na odlehlých místech a všechno bude v pořádku. Jo, a uklízejte jejich exkrementy! Ale o tom zase příště…

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Zdroj videa: youtube.com

Lucie Bekeová

Lucie Bekeová

Dříve editorka sekce Krása, dnes síto, přes které neprojdou žádné hrubky a překlepy v článcích. Vedu korektornu Generace 21 a pokud si při pobíhání mezi domácností, prací a školou najdu čas, sepíšu nějaký ten článek o tom, co mě zrovna štve, těší či děsí.

Zanechte komentářVaše názory

  • kohlíčková

    Pryč s nezodpovědnou veřejností

    Jdu s fenou na vodítku po chodníku. Bohužel pro mě mám „líbivé“ plemeno, takže se mi nesčetněkrát stalo, že si mého pejska chtěl protijdoucí člověk pohladit. Začal pomlaskávat a vydávat „ňuňavé“ zvuky. Proč?

    A nebo se k nám nekontrolovatelně přihnalo malé rozdováděné děcko. Rodič opodál. Můžete si to dítě zavolat prosím? Fena na takové způsoby není zvyklá a bojí se.

    Veřejnosti, buďte prosím tak hodní a ohleduplní a respektujte, že existují různí lidé, různí psi, různé povahy. Ne každému je příjemný váš zájem o psa.