La Que Sabé: Jen šťastná žena ví, kam směřovat

Osobní rozvoj / 11.1.2016

Projekt La Que Sabé se věnuje osobnímu rozvoji žen. Jeho autorky nám prozradily, proč je pro ženu důležité napojovat se na svou ženskou podstatu.

Když  zavítáte na stránky projektu La Que Sabé [La Kvé Sabé], dýchne na vás hravá, lehká a svěží ženská energie. Není divu, je to místo stvořené pro ženský seberozvoj a odpoutání se od všeho, co je pro ženu svazující. Jeho autorky Dita a Judita se prostě jednoho dne rozhodly podporovat ženy k tomu, aby se navrátily ke své pravé podstatě, začaly vyživovat své ženské jádro a byly šťastné. Pomáhají jim v tom nejen prostřednictvím duševní inspirace v podobě článků a rozhovorů se zajímavými lidmi, ale také pomocí pohybové práce, kdy se ženy vciťují do svého těla a pracují s ním skrze tanec a jógu.

Vlčí žena aneb Co znamená „La Que Sabé“

La qué sabé

Hlavní zdroj inspirace projektu La Que Sabé. Zdroj: knihy.abz.cz

Pokud zrovna neumíte španělsky, asi si název projektu těžko vysvětlíte. La Que Sabé, v překladu Ta, která ví, pochází z knihy Ženy, které běhaly s vlky Clarissy Pinkoly Estés, jejímž obsahem se nechaly autorky projektu inspirovat. Tedy především archetypem ženy „divošky“, která je ve svém duchu i těle svobodná a uvolněná, není svázána společenskými normami a využívá své pradávné ženské instinkty a dary. Je to žena, která žije svou vlastní pravdu, nechává svobodně promlouvat své emoce a respektuje svoje touhy a sny, je vášnivá, ve své podstatě „divoká“, protože se nebojí projevit se navenek taková, jaká skutečně je.

Autorky projektu La Que Sabé se rozhodly tuto společenskými konvencemi potlačovanou část v ženách probudit a znovu v nich vzkřísit nespoutanou vášeň, radost z ženství a chuť do života. Na pomoc si k tomu vzaly ještě další čtyři archetypy antických bohyň, z nichž každá představuje určitý okruh předností a darů, jež vlastní každá žena:

  • Bohyně Afrodita představuje ženskou krásu a záři.
  • Bohyně Athéna připomíná ženám jejich vlastní jedinečnost a inspiruje k naslouchání vlastní niterné moudrosti.
  • Bohyně Artemis nabádá k vykročení na cestu za svými sny.
  • Bohyně Deméter probouzí v ženách potlačenou ženskost, sexuální energii a tvořivost.

S jednotlivými tématy se mohou ženy setkat na celodenních seminářích pořádaných v Praze. Semináře jsou koncipované tak, aby hýčkaly ženské tělo i duši. Jejich program se skládá z bloku uvolněného tance, koučování, přednášek a cvičení jógy. Účastnice mají prostor pro vnímání sebe sama a svého těla, sdílení v kruhu žen, uvolnění se a čerpání inspirace. A o tom je vlastně celý svět La Que Sabé:

Jak je vidmo i z úvodního videa, ženy mohou v rámci projektu navštěvovat lekce jógy a taneční kruhy a mají možnost se zapojit do virtuálního programu Má cesta antických bohyň či se přihlásit do celoroční Akademie. Programy poskytují vzdělávací a inspirativní videa, v nichž promlouvají lidé věnující se osobnímu rozvoji nejenom žen (Richard Vojík, Denisa Palečková, Alice Kirš, Lilia Khousnoutdinová a další). Součástí programů jsou praktické úkoly, vyplňování otázek založených na koučování i tipy pro každodenní život. Ty ostatně naleznete i v e-knihách 4 kroky k životní nespoutanosti nebo Jak se cítit skvěle ve svém těle. Čerpat inspiraci však žena může i nezávisle na nabízených programech přímo z webu, kde se na blogu objevují zajímavé články i video rozhovory. Pohlazením pro ženskou duši jsou Slova štěstí, jejichž prostřednictvím dává průchod své vlastní vnitřní moudrosti jedna z autorek projektu  Judita Berková.

Ztělesněné bohyně ze světa La Que Sabé

La qué sabé

Zdroj: laqs.eu, Judita Berková

Pokud se ptáte, co jsou samy autorky projektu zač, máme pro vás jejich malé medailonky, kterými se prezentují i na svém webu.

Judita a Dita Berkovy jsou sestry, každá z nich je však jedinečná:

Judita je lektorkou power jógy a angličtiny, kromě toho, že studovala v USA, vystudovala psychologii a filozofii na Karlově Univerzitě a celý život se věnuje otázkám seberozvoje.

Dita je taneční lektorkou, vystudovala španělský jazyk, fotí, maluje a z oblasti osobního rozvoje ji zajímají především otázky vnitřní svobody.

Společná je sestrám jejich víra v sílu ženského principu, s kterou tvoří svůj projekt:

Jsme si vědomé obrovského potenciálu, který ženy v sobě nesou. Věříme, že společně můžeme léčit tento svět.

Jaký smysl spatřují samy autorky ve svém projektu, se dočtete v následujícím rozhovoru.

Kam vás posunul projekt La Que Sabé ve vašem osobním životě? A kam mohou posunout podobné seberozvojové činnosti jiné ženy?

Dita: Říká se, že až vykročením na cestu se člověk učí, a tím, že něco předává dál ostatním, se právě může učit nejvíce. Tedy u mě to bylo prohloubení pochopení mého vnitřního světa jako člověka a jako ženy a nalezení toho správného směru pro sebe sama. To znamená vydání se na vlastní cestu, žití svého osobního příběhu – bez kompromisů! Podobné projekty pro ženy mohou ženám pomoci naslouchat opravdovým touhám jejich srdcí, které často nejsou vyslyšeny, neboť jsou tyto touhy až podezřele často zaměňovány s touhami falešnými – společností implementovanými, nadiktovanými.

Judita: To, že tvoříme La Que Sabé, mě každý den posouvá blíže směrem k sobě samé. Prožívám, že dokážu i nemožné, že si svůj život mohu tvořit sama a dívat se na svět jinak. Tvořit a napojovat se na své vlastní myšlenkové konstrukty, šlapat do neznáma a rozšiřovat svůj potenciál. Myslím, že nejlepší na tom všem je, že každá žena si z toho vezme to své unikátní, co právě v tuto chvíli ve svém životě nejvíce potřebuje.

V čem je dnešní svět pro ženu tak svazující? Co podle vás ženám v dnešní době nejvíc chybí?

La qué sabé

Radost, uvolněnost a nespoutanost – k tomu La Que Sabé inspiruje. Zdroj: laqs.eu, Judita Berková

Dita: Dnes jsou na ženu kladeny příliš velké požadavky a skoro se zdá, jako by se ženy snažily být nějakými superhrdinkami zvládajícími spoustu úkolů, chtějíce se zavděčit všem, vyhovět všem tlakům.

Cítím, jako by ženy byly odtržené od svých kořenů ženství, od svých pravých tužeb, od svého srdce. Nechávají si dobrovolně nasazovat pouta – v manželství, v práci, v projevu. Přitom je mohou bez pocitu viny odhodit!

Myslím, že ženám chybí napojení na prakořeny našeho ženství – na sílu a moudrost našeho lůna a srdce. Chybí jim nalezení své pravé podstaty, svého vlastního směru a svého poslání v tomto vtělení. Vnímám velkou odpojenost od našich srdcí – Boha, z čehož pak často vzniká pocit prázdnoty, pro ženu tak skličující.

Judita: Podle mého vášeň. Žena potřebuje cítit, že žije, ne že je jen výkonný článek na starání se o děti a vydělávání peněz.

Máte nějaký tip pro ženu, která se bojí projevit svoji pravou „divokou“ tvář?

Dita: Nejdříve je dobré pochopit a procítit, co mi opravdu chybí, po čem hladovím, a zkusit jít do hloubky toho pocitu, co se za tím skrývá? Často právě ženám chybí ona „divokost“, ale je to pojem, který může být různě interpretován, tedy je potřeba s tím zacházet opatrně. Vnímám ji jako nedílnou součást ženského podvědomí, jako svobodu prožitku a projevu ženství. Forem divokosti může být více. Nemusí to být nutně například divoký tanec, i když ten je třeba pro mě  ideální, ale může to být plný prožitek divokosti uvnitř ženy (zvnitřněný), který jí bude zářit z očí. Důležité je odpojit se od hlavy a jít svým vědomím do těla (tělo je pro ženu obzvláště důležité) a do srdce. Možností projevů je spousta – tanec, zpěv, malba, jiná tvořivá práce, meditace, cokoliv, u čeho cítím život a napojení na mou podstatu. Já například v posledních dnech běhala a tančila po lese (ideálně bosa) a vnímala vlastní nespoutanost – neboť žena je ve své podstatě nespoutaná!

Judita: Heslo zní: krůček po krůčku. Nemusím své hranice posouvat ihned o kilometry, ale mohu začít u milimetrů a pokračovat v centimetrech a jednoho dne se ohlédnu a zjistím, že můj strach je pryč.

La qué sabé

Vydejte se na cestu za sebepoznáním. Zdroj: laqs.eu

Jsem stejného názoru jako Dalajláma, podle něj totiž: „Naše planeta nepotřebuje víc úspěšných lidí. Zoufale potřebuje ty, kteří tvoří mír, léčí, obnovují, vyprávějí příběhy a milují vše živé.“ Mezi ně spadají i Dita s Juditou a jejich projekt, který s láskyplnou podporou navádí ženy, aby si vážily samy sebe a respektovaly své sny, navrací jim sebevědomí, radost a svobodu rozhodování o svém životě.

S touto závěrečnou myšlenkou zároveň děkuji autorkám projektu za poskytnutý rozhovor.

 Zdroj úvodní fotografie: laqs.eu, Judita Berková

Petra Pospíchalová

Petra Pospíchalová

Jako studentku bohemistiky mě fascinuje, co všechno může být skryto v proudu slov. Jsem milovnice veršů, mouder a příběhů a ráda je i sama tvořím. Když zrovna nejsem zalezlá doma s knížkou nebo nepíšu článek, najdete mě v přírodě. Její krása a harmonie mi vždycky dodá vnitřní klid, inspiruje mě a naplní mě radostí. A ještě lépe, když mám přitom vedle sebe nějaké svoje lidské miláčky, které ze všeho nejradši láskyplně podporuji. :-)

Zanechte komentář