Umíme se bavit bez alkoholu?

V obraze / 21.2.2013

Zábava a alkohol je už víceméně tradiční spojení. Dokážeme ještě tyto dvě věci oddělit?

Je to pro nás přirozené, po příchodu na párty, diskotéku, ples nebo jinou podobnou akci automaticky většina z nás zamíří k baru pro něco k pití. Panáky s přáteli střídají pivo. Abstinenty nechápeme. Druhý den si nadšeně vyprávíme, kdo se jak moc opil, kdo kde spadl, co se komu stalo.

Pít, či nepít, toť otázka

Minulý víkend jsem se zúčastnila velké párty na oslavu začátku semestru. Akce to byla velkolepá, střízlivá jsem jako většina lidí nezůstala. Několik mých přátel ale pít z různých důvodů nemohlo a přišlo mi zajímavé, jak to ovlivnilo jejich chování. Zatímco někteří ten alkohol opravdu nepotřebovali a dokázali si večer i tak užít, jiní se tvářili otráveně a evidentně se nudili.

Můj současný spolubydlící odmítá pít alkohol s tím, že se pak lidé chovají divně. Očekávala jsem však, že se umí bavit i za střízliva. Naopak to byl vlastně on, kdo se choval neobvykle. Na párty, kde se tancuje, lidé se baví a smějí, stál uprostřed tanečního parketu jako socha a s nikým nemluvil. Cestou zpátky na kolej se tvářil, jako kdybychom mu byli na obtíž, a věřím tomu, že kdybychom se opili více než, jak se říká, „do nálady“, nedělalo by mu problém nás někde nechat. Podotýkám, že se na párty těšil.

Sama nemám ráda lidi, kteří se umí bavit jen, když se opijí. Ráda posedím s přáteli u vína, ale nepovažuji alkohol za něco, bez čeho bych si zábavu nedokázala představit. Dokážu pochopit, že někdo prostě pít nechce nebo nemůže. Alkohol pro mě znamená setkání s přáteli, v malé míře součást zábavy, společenských událostí. Rozhodně to ale není nezbytná součást mého života a spíše pochopím abstinenta než alkoholika.

Jak se na alkohol dívá pan Špaček, můžete prostudovat v následujícím videu.

Jaký je váš názor na alkohol? Umíte se bez něj bavit?

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář