Když peníze hýbou vztahem

Osobní rozvoj Vztahy / 20.2.2013

Milujete se a taková malichernost jako jsou finance, vás přece nemůže rozdělit. Ale co když jsou to právě peníze, co tvoří propast mezi vašimi světy?

Když jste bez peněz a váš partner je vyloženě za vodou, může se to zdát jako velká výhoda. Zaplatí lístky do kina, pozve vás na večeři nebo vám koupí drahý dárek jen tak, protože chce. Ačkoliv vás tato gesta těší, na druhou stranu cítíte, že se získanými dary dostáváte i závazek mu to nějakým způsobem vrátit. Pokud ale váš partner nemá tendenci za vás utrácet a je tak trochu sobec, jste zklamaná, že vás neoceňuje tak, jak byste si přála. Peníze ve vztahu jsou zkrátka problém, který přináší mnoho komplikací a nedorozumění.

Výčitky

I když vás finančně podporuje a platí za vás útratu v baru jako za svou přítelkyni, i přesto se nevyhnete pozdějším výčitkám typu: „Já za tebe platil tohle a tamto…“.  Pokud chce muž koupit své partnerce nějaký dárek nebo za ni zaplatit drink na diskotéce, je to pouze jeho rozhodnutí. „Když nechceš, tak nemusíš, ale tím pádem budeme sedět doma,“ i takto se může partnerka ohradit na svou sebeobranu. A už je hádka na světě! Jedná se o začarovaný kruh. Mnohem víc než peníze je ale ve vztahu důležitá vzájemná sebeúcta a obětování se. On za vás zaplatí útratu v baru, vy mu poděkujete a řeknete, jak je úžasný. Pokud berete tato jeho drobná gesta jako samozřejmost, není to dobře. Muži potřebují být uznáváni a velebeni. Když k němu budete vzhlížet s úctou, vrátí se vám to (nejen na financích).

Můj bývalý přítel byl hrozný sobec. Většinou jsme seděli doma, protože se mu nechtělo utrácet za večeře, kino a vstupné na párty. Nevadilo mi ani tak moc to, že za mě nechce nic zaplatit, ale že se jedná o vztah Co je moje, je moje. I když jsme byli spolu a měli všechno, co ke vztahu patří, přesto jsme nebyli pár. Hodně jsem se pro ten vztah obětovala, ale nemohlo to fungovat, protože on nebyl schopný dát do toho vztahu kus sebe sama.

Klára (22let)

Být samostatný/á

Vypadá to jako ideální vztah, našli jste svou drahou polovičku a jste s ní moc spokojeni. Jenomže co když je na vás závislá?  Nebo spíš na vašich penězích? Víte, že nemá práci, ani ji nehledá, jenom si stěžuje, jak je pořád bez peněz, ale nic pro jejich získání neudělá. V této chvíli nastává otázka, je to ještě láska? Není nic špatného pomoct druhému v těžkých chvílích, ale je zde jakési časové omezení, do kdy to snášíte.

cola

On zaplatí lístky do kina, vy zase občerstvení. Zdroj: Stockvault.com

Vztahy jsou založeny na vzájemném dávání a přijímání. Když obětujete pro druhého příliš mnoho a tato investice se vám nevrací, nemůže vztah fungovat. Tím nemyslím peníze, ale vzájemnou úctu, lásku, pokoru a další morální hodnoty, které vztah přináší. Když jste na někom finančně závislí, ubíjí to vaše ego. Sice se máte dobře, ale ničeho jste nedokázali. A co když se rozejdete? Když si člověk zvykne na určitý komfort, špatně se aklimatizuje do původního, chudého stavu. Ještě horší situace nastává, když jste partnerovi dlužná určitý obnos peněz, který chce mermomocí vrátit, ačkoliv ví, že takovou sumu nemáte. Potom se jedná o rozchod dvojnásobně bolestivý.

Hrdost

Našla jste dokonalého partnera, který by vám snesl modré z nebe, ale vy nechcete. I když jste spolu duševně spjati a máte se rádi, chcete se postarat sama o sebe. Necháte si zaplatit večeři, kino apod., ale váš přítel přijde s tím, že vám koupí společnou dovolenou. Milé, hezké a velice pozorné z jeho strany, ale na tohle prostě nemáte.

prasátka

Společné finance – noční můra nebo řešení?! Zdroj: Stockvault.com

Jak mu tedy vysvětlíte, že takový velký dar od něho přijmout nemůžete? Nebo se dokonce rozhodne vybavit vám byt? Taky moc hezké, ale mimo vaše finanční možnosti. Pokud jste pouze pár a nejste manželé, staví vás peníze do mnoha nepříjemných situací. Například on vydělává více než vy, vyčítá vám tedy, že utrácíte moc peněz za jídlo, vybavení bytu a zbytečnosti celkově. Taková je ale cena společného bydlení. Záleží však vždy na výběru partnera.

[two_third]

Úspěšný muž je ten, co vydělá víc peněz, než jeho žena dokáže utratit. Úspěšná žena je ta, která takového muže najde.

[/two_third]

Nikdy nevíte, co se stane. Buďte tedy raději závislí, co se peněz týče, jen sami na sobě. Budete mít lepší pocit sami ze sebe a zároveň připraveni na budoucnost.

Zdroj perexové fotografie: Photl.com

Marie Kurzoková

Marie Kurzoková

"Každý svou cestou...láska není nic pro nás, slabší povahy...nestaví ani na znamení a život je jen pro vrahy. Zabij mne, prosím! Abych ožil...láska je smrti oslava. Po kapkách krev mi vlévá do žil a po litrech ji odsává." J.H.Krchovský

Zanechte komentář