Seznamte se s Garfieldem

Kultura Literatura / 8.4.2013

Líného a věčně hladového kocoura známe všichni. Pojďme se ale podívat na to, kdy se narodil a jak to všechno vlastně začalo.

Garfield je jednou z mnoha oblíbených komiksových postaviček. Oranžového kočičího tlouštíka zná každý z nás, přesto je to už více než 30 let, co začaly každý den vycházet stripy s jeho příběhy.

První komiks

první strip

Docela poprvé se postava Garfielda objevila v novinách 19. června roku 1978. Autorem komiksu byl tehdy málo známý kreslíř Jim Davis. Po Garfieldově boku se čtenářům představil i jeho majitel, kreslíř komiksů, John Arbuckle. Hned od začátku bylo jasné, že nepůjde o jen tak ledajakou kočku. Davis v Garfieldovi spojil povahy a vrtochy všech koček, které v životě choval buď sám, nebo jeho blízcí.

Další postavy

Pozdější podoba Garfielda

… a takhle se proměnil již za rok: strip z 6. března 1980. Trochu kulatější, ale stále nezvedený, věčně hladový kocour, který vždy prosadí svou.

Davis se záhy rozhodl komiks obohatit o další postavy. A tak můžeme sledovat, jak se Garfield (ne)snaží skamarádit s trošku přihlouplým psem Odiem, který se v komiksu objevil poprvé 8. srpna 1978. Odie je mazlíčkem Johnova souseda Lymana, kterého jsme poprvé poznali 7. srpna 1978.

Jako správný chovatel John pravidelně navštěvuje s Garfieldem veterináře. Doktorku Liz Wilsonovou vídáme od 26. června 1979. O čtyři měsíce později Garfield dostává i svého nejlepšího přítele, medvídka Pookyho. Od 3. září roku 1979 se Garfield potýká i s nesnesitelně roztomilým kotětem Nermalem.

V průběhu let 1980–1983 se v komiksech postupně vyskytuje i Johnova rodina.

Roztomilý kocourek?

Oranžové kouli chlupů nelze upřít notnou dávku roztomilosti, Garfield není hebkou kočičkou – postupnou četbou komiksu je totiž víc a víc jasné, že je to právě on, kdo je pánem domu. A tak to mnohdy vypadá tak, že si Garfield Johna ochočil, aby se o něj staral, než že by byl mazlíčkem.

Myšilov?

Že ale nepůjde o vzorného lovce myší hořícího nezištnou láskou ke svému páníčkovi bylo jasné už od začátku.

Proč zrovna Garfield?

Celkem neobvyklé jméno pro kočku, že? Podobně jako Snoopy dostal jméno podle rodinného pejska, Davis pokřtil komiksovou postavu podle svého dědečka – Jamese A. Garfielda Davise. Nápady pro Garfieldovy stripy bere jednak z vlastních zážitků, kromě toho mu píší fanouškové komiksu, kteří se chtějí podělit o příhody ze života svých mazlíčků.

Každý den nový strip

Je až neuvěřitelné, že každý den vychází nový strip, a to už více než 30 let. Komiks otiskuje přes 2 000 časopisů a novin, u nás je to deník Právo. Kromě toho komiks vychází souborně v sešitových vydáních česky v nakladatelství Crew. Pokud nechcete běhat po knihkupectvích, můžete Garfielda sledovat i online, tam ovšem jenom anglicky.

Jim Davis se narodil 28. července 1945 v Marionu v Indianě. Vyrůstal na malé farmě, kde kromě dalších zvířat s rodiči chovali i 25 koček. Odtud tedy postavička nenasytného kocoura. Předtím než nakreslil první komiks, byl Davis pomocným asistentem v komiksové firmě a ve volném čase se věnoval vlastní umělecké produkci jako kreslíř na volné noze.

Nejen komiks

Samozřejmě že s růstem Garfieldovy popularity se ho chopila reklama, a tak jeho obrázky najdete na hrníčkách, penálech, mikinách. Můžete si koupit Garfieldův kalendář nebo chlupaté kocouří bačkory, plyšáky, povlečení, čepice – prakticky všechno, nač si vzpomenete. A nesmíme zapomenout ani na filmové zpracování a animované příběhy.

Zdroj perexové fotografie: fanpop.com

Zdroj ostatních fotografií: DAVIS, Jim. Garfield fat cat 3-pack. 1.vyd. New York : Ballantine Books, 2003. 286 s. ISBN 0-345-46455-9.

Hanka Fílová

Hanka Fílová

"S otevřenýma očima prošel jsem touto zemí. Je krásná! Vždyť víte. Byla mi možná víc než všechny lásky najednou a její objetí trvalo celý život." - Jaroslav Seifert, Morový sloup

Zanechte komentář