Obdivovaný a nenáviděný Michael O´Leary

Cestování / 21.2.2013

Majitel letecké společnosti Ryanair nás asi nikdy nepřestane překvapovat!

Narodil se v irském Mullingaru a v březnu oslaví své 52. narozeniny. Po studiích na prestižní Trinity College v Dublinu začal pracovat jako daňový poradce a seznámil se s Tonym Ryanem, majitelem tehdy krachující aerolinky. V roce 1987 se O´Leary stal jeho osobním finančním poradcem a začal sbírat zkušenosti na poli cestovního ruchu. Od roku 1994 je výkonným ředitelem Ryanairu, úspěšné letecké společnosti, která létá do více než 160 evropských destinací.

Ceny proklatě nízko

Průměrná cena letenky se společností Ryanair se pohybuje okolo 45 €. Jak je to možné, když například u British Airlines je to až 268 €?

Boeing 737-800

Společnost Ryanair létá zásadně s letadly Boeing 737-800. V současnosti jich má 275. Zdroj: curimedia, Wikimedia Commons

Michael O´Leary razí teorii, že létání nemusí být komfortní, ale především levné. Jakkoli jsou ceny za letenky skandálně nízké, chcete-li se na palubě občerstvit, připravte si pořádnou sumu peněz. Během letu je také cestujícím nabízena možnost ubytování či pronájem auta v cílové destinaci.

Nejnenáviděnější aerolinky?

Nespokojenost jednoho ze zákazníků dokonce vedla k založení stránek I hate Ryanair.

Letenky na stání

Obdivovaný a nenáviděný Michael O´Leary rozhodně nešetří kontroverzními nápady! Podle britských deníků by ve svých letadlech nejradši zavedl místa na stání, stejně jako je tomu ve vlacích a autobusech. A odůvodnění? Bezpečnostní pásy při havárii letadla stejně nikoho nezachrání a turbulence nad Evropou bývají minimální. Na palubu se tak vejde větší počet cestujících a letenky budou ještě levnější.

Na palubě Ryanairu

Podle Michaela O´Learyho jsou letadla pouze autobusy s křídly! Zdroj: Ruthann, Wikimedia Commons

Další možnou inovací je zpoplatnění či omezení počtu WC, a to nejen pro zákazníky, ale také pro členy posádky. Kritici se však do O´Learyho tvrdě opřeli a společnost Boeing, jejíž letadla Ryanair využívá, zatím nepřipravuje žádné plány pro změny v interiérech.

Provokace = inovace?

V roce 2011 byl Michael O´Leary pozván na konferenci Evropské unie Innovation Convention, kde potvrdil, že je opravdu “ve formě“. Pokud se zajímáte o cestovní ruch v Evropě, jeho projev v Bruselu (s českými titulky) rozhodě musíte vidět!

Patříte mezi O´Learyho obdivovatele, nebo jeho drzé nápady nemůžete vystát? Uvítali byste levnější letenky a nižší komfort? Diskutujte o tom s námi!

 Zdroj perexové fotografie: ilovemyirishculture.com, Wikimedia Commons (upraveno)

Aneta Zachová

Aneta Zachová

Studuji žurnalistiku a mezinárodní vztahy na MU v Brně, ráda se učím cizí jazyky a cestuji. Již od dětství hraji volejbal, jezdím na koních a s radostí opečovávám všechna zvířata, která se mi dostanou pod ruku. Můj život je hektický, krásný a šťastný. Snad je to tím, že jsem blázen.. :-)

Zanechte komentář