Neverbální komunikace vám pomůže přečíst lidi

Osobní rozvoj / 15.11.2015

Komunikace, to nejsou jenom slova. Určitě jste už slyšeli o pojmu neverbální komunikace. Možná si ale neuvědomujete, že je velkou výhodou, když řeči těla doopravdy rozumíte.

Díky neverbálním signálům už bylo dopadeno mnoho pachatelů trestných činů. Někteří z nich určitě nemuseli ani promluvit a vyšetřovatelé podle řeči těla poznali, že jde o pachatele. Nejedná se ale o techniku, kterou by používali jenom policisté a psychologové. Porozumět řeči těla může každý.

Pozorujte okolí

Neverbální signály můžete vidět všude. Stačí mít otevřené oči a pozorovat lidi kolem sebe. Pokud se chcete naučit „číst“ lidi, tak právě pozorování je základem. Je to ale náročná dovednost. Většina z nás si moc nevšímá okolí a žije ve své „bublině“. Někteří se mnou možná nebudete souhlasit. Vždyť se kolem sebe pořád pečlivě díváte. Ano, díváte se, ale přitom nic nevidíte. Dívat se a pozorovat jsou totiž dva odlišné pojmy. Spoustě z vás unikají maličkosti, které se dějí kolem. Právě pozorování těchto maličkostí vás posune dál.

Pečlivě pozorujte okolí, budete za to odměněni

Pečlivě pozorujte okolí, budete za to odměněni.

Co je neverbální komunikace?

Neverbální komunikace (někdy označována jako řeč těla) je způsob předávání informací bez použití slov. Jako řeč těla můžeme označit gesta, výrazy obličeje, pohyby těla, postoj a další. Neverbální komunikaci využíváme více než verbální. Řeč těla je navíc upřímnější než slovní projev. Za naše gesta a pohyby totiž může limbický systém, který reguluje naše sociální a emoční chování.

Stejně jako naši prapředci kdysi čelili nebezpečí, tak se i my s nebezpečnými situacemi setkáváme nyní. Až na to, že dnes neutíkáme před dravou šelmou, ale místo toho se bojíme například šéfa. Tři základní reakce na hrozící nebezpečí jsou ustrnutí, útěk a útok.

Ustrnutí

Člověk, který se cítí nepříjemně a bojí se odhalení, většinou omezuje své pohyby. Pohyb totiž upoutává pozornost ostatních, a to si dotyčný přeje nejméně. Pokud například hrajete poker, můžete si ustrnutí všimnout celkem často. Někteří hráči jsou celou dobu velmi výřeční, ale když jim dojdou silné karty, rázem zmlknou a přestanou se hýbat.

Útěk

Kdyby se vás někdo snažil napadnout, nejspíš byste co nejrychleji utíkali. Teď si tuto reakci převeďte do realističtější podoby. Jako příklad uvedu firemní poradu. Představte si poradu, kde se řeší nepříjemné záležitosti. V této situaci se asi útěk z místnosti nevyplatí. Podle řeči těla ale můžete jasně poznat, kdo by nejraději odešel.

Útok

Poslední možné řešení je útok. Za útok můžeme považovat i hádku. Místo toho, abyste vašeho šéfa fyzicky napadli, mu zřetelně nahlas řeknete, co si o něm myslíte. Řadí se sem i zlý pohled nebo narušování cizího prostoru.

Neverbální komunikace je velmi důležitá věc. Její znalost vám usnadní život a dá vám komunikační výhodu nad ostatními.

Neverbální komunikaci a neverbálním projevům emocí se věnuje například Paul Ekman. Přečtěte si recenzi jeho knihy Odhalené emoce, kterou jsme nedávno publikovali.

Zdroj perexové fotografie: pixabay.com

Zdroj fotografie: pexels.com

Patrik Kozlík

Patrik Kozlík

Jsem studentem žurnalistiky. Mezi moje nejhlavnější koníčky patří sport, čtení, psaní a technologie. Řídím se heslem: Dělej co tě baví a budeš nejšťastnější člověk.

Zanechte komentář