Jak na povalentýnskou kocovinu

Divadlo Kultura / 19.2.2013

Ze vší té přemíry koncentrované romantiky se musí někdy zvednout žaludek i největšímu srdcaři. Jak se zbytky cukrkandlu mezi zuby nejlépe zatočit?

Přežili jsme další Valentýn, sláva! Ať jste se valentýnských radovánek účastnili aktivně, vůbec si projevů tohoto svátku nevšimli, nebo si nervózně odkašlali, kdykoli jste míjeli pentlemi ověšený regál plyšáků, květin a čokolády, zvládli jste to. A to doufám bez sebemenší psychické újmy.

Přestože sama patřím mezi představitele kombinace druhé a třetí skupiny, ze všech těch sladkostí a romantických filmů, které můj zrak stačil za poslední dny zkonzumovat, cítím ještě nyní v ústech pachuť cukrové vaty. Začala jsem proto přemýšlet, jak si zlepšit chuť – samozřejmě divadlem. Přišla jsem na to, že nejvhodnější by byla hra s následující charakteristikou: černá komedie, bez náznaků romantiky, s pár bitkami a potoky krve. Quentin Tarantino ještě bohužel žádnou divadelní hru nenapsal, ale přesto se dvě inscenace našly.

Pan Polštář

Pan Polštář v Činoherním klubu.

Pan Polštář v Činoherním klubu. Zdroj: cinoherniklub.cz

Říkají vám něco filmy V Bruggách, Sedm psychopatů? Že ano? V tom případě jste jistě seznámeni s humorem autora těchto snímků, britského dramatika a režiséra Martina McDonagha. Pokud ne, jistě si obrázek uděláte z následujícího popisku.

Pan Polštář je hra, kterou ne nadarmo recenzenti MF DNES nazývají „brutální pohádkou pro dospělé“, odehrávající se v „jakési totalitní zemi“, ve městečku s názvem Kamenice (zde přichází chvíle na mé nervózní odkašlání). S využitím svých oblíbených vypravěčských nástrojů jako je ironie a násilí vstupuje do prostředí pohádky, která zcela jistě není určena dětem.

Masakr v Paříži

Krvavá řežba v Disku.

Krvavá řežba v Disku. Zdroj: divadlodisk.cz

Když jsem poprvé zhlédla trailer k tomuto představení, říkala jsem si jediné: „Člověk musí vážně ocenit tyhle herce, když si nechají stříkat do obličeje tolik falešné krve“. Ačkoli tento fakt považuji za hlavní lákadlo hry, jistě se pro návštěvu této inscenace najdou i další, mnohem sofistikovanější důvody. Například fakt, že se jedná o hru Christophera Marlowa, současníka Shakespeara, který, než se nechal při hospodské potyčce zabít, platil za jeho vyrovnaného soupeře. To, že Masakr v Paříži, vyprávějící o krvavé bartolomějské noci, je považován za Marlowovu nejhorší hru, je už věc druhá.

Svůj názor si udělejte po zhlédnutí oficiálního traileru:

Zdroj perexové fotografie: divadlodisk.cz

Zdroj videa: youtube.com

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář