Základem kvalitního vztahu je…?

Osobní rozvoj Vztahy / 22.2.2013

Každý z nás by určitě chtěl dokonalý vztah, kterému se může naplno odevzdat. Co je základem takového vztahu?

Určitě vám nedáme stoprocentní návod, jak takový vztah získat nebo jak si takový vztah udržet, ale alespoň se pokusíme dát pár tipů, které by mohly pomoct nebo vás nasměrovat určitým směrem – doufáme, že správným.

Základem kvalitního vztahu je DŮVĚRA

Ano, vztah je o důvěře partnerů. Ale to neznamená, že důvěry toho druhého budete využívat. To se nedělá. A když jednou důvěru ztratíte, těžko se získává zpátky. A pokud se do takové situace dostanete, je možné, že vám partner nebude věřit, což je pochopitelné, tak to po něm nevyžadujte, naopak, snažte se všemi možnými způsoby, ať už slovy nebo činy, aby vám nakonec věřit mohl.

Základem kvalitního vztahu je TOLERANCE

Kvalitní vztah má základy postavené i na toleranci, protože když milujete svého partnera, tak snad se všemi jeho nedostatky. Ať už nosí brýle, mastí se mu vlasy, kulhá na jednu nohu nebo je stydlivý a mnoho dalších věcí. Proč? Protože když jste zamilovaní, tyhle věci nevidíte jako překážky. A nosit brýle není přece žádná nemoc a s koupí nějakých stylových obrouček můžete dosáhnout i toho, že váš partner/partnerka bude mít stylový doplněk.

Nelžete svému partnerovi. Zdroj: sxc.hu

Nelžete svému partnerovi. Zdroj: sxc.hu

Základem kvalitního vztahu je UPŘÍMNOST

Bez lhaní prosím! Ve vztahu, kde jeden z partnerů lže, není něco v pořádku a už se nejedná o kvalitní, oboustranný vztah, proto je upřímnost tolik důležitá. Ano, každý máme nějaká svá tajemství, která časem tomu druhému odkryjeme. Nebo taky ne. Ale ty nejdůležitější věci, které nám neublíží (možná taky ano) je třeba říkat včas a s upřímností.

Základem kvalitního vztahu je LÁSKA

Láska je nejdůležitějším atributem vztahu. Dnes sice u mnohých vztahů jde jen o sex (hlavně u celebrit, kdy vztah netrvá ani rok), ale ve vztahu, který je postaven na lásce, najdete tolik pěkných věcí, tolik zázraků, tolik štěstí, tolik věcí, které ovlivňují nejen život obou partnerů, ale také jejich okolí. Kolem nich najednou všechno září a ze zašedlých dní se stávají barevná klubka radostí.

Základem kvalitního vztahu je KOMPROMIS

Nevěříte, že kompromis je ve vztahu důležitý? Je! Když jednou ustoupíte v něčem vy, jindy může ustoupit vaše drahá polovička. A je to fajn, když vztah pracuje na základě takového principu. A možná si to ani neuvědomujete a děláte to taky.

„Kamarád mi jednou řekl, že jsem pod pantoflem, protože s ním a dalšími nejdu na bowling, tak jsem mu odpověděl, že nejsem, protože nedávno ustoupila od něčeho přítelkyně, tak teď já. A stejně se mi nechtělo,“ řekl Marek z Ostravy.

Důležité věci se nesdělují po telefonu! Zdroj: sxc.hu

Důležité věci se nesdělují po telefonu! Zdroj: sxc.hu

Základem kvalitního vztahu je KOMUNIKACE

Komunikujte! To je opravdu důležitý atribut vztahu. Osobně, ne přes SMS. Řekněte všechno, co máte na srdci. Když se vám něco líbí i nelíbí. Váš partner/partnerka vám nevidí do hlavy, neumí číst myšlenky, takže těžko pozná, co vás trápí. A neodpovídejte na otázku Co je ti? – Nic. Pokud se něco děje, tak to řekněte. Neduste to v sobě. Partner je ve vztahu od toho, aby vám byl oporou. A když vás zlobí, taky by to měl vědět, přece se nebudete trápit.

Základem kvalitního vztahu je SPOLEČNÉ ŠTĚSTÍ

Jedině v oboustranném vztahu může vzniknout společné štěstí. Pokud byste chtěli jen brát a nic byste nedávali, tak se nad sebou zamyslete. Ale ani to, abyste jen dávali a ten druhý bral, není dobrým řešením. Oba z vás byste měli dávat i brát. A pokud jste naladění na stejnou vlnu a všechno vám jde tak, jak si přejete – to je počátek společného štěstí.

Doufáme, že se váš vztah bude alespoň odebírat lepším směrem, pokud to teď není optimální a takové, jak byste chtěli. Pokud máte skvělý vztah, ve kterém jste spokojení, pak vám gratulujeme.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář