Odhalené emoce: Naučte se rozpoznávat výrazy tváře a pocity druhých

Osobní rozvoj / 5.10.2015

Díky knize Odhalené emoce od Paula Ekmana se už na mimiku druhých lidí nikdy nebudete dívat jako dřív.

Paul Ekman (*1934)

paul-ekman

Profesor psychologie na Kalifornské univerzitě zasvětil svůj život studiu emocí a jejich projevům v lidské tváři. Inspiroval vznik známého seriálu Anatomie lži a filmu V hlavě. Ekman spolupracoval s FBI, protiteroristickými skupinami a jinými bezpečnostními složkami. Závěry jeho práce využívá společnost Walt Disney.

Ekman se svým kolegou Wallym Friesenem sestavil metodu FACS (Facial Action Coding System – Kódovací systém mimiky tváře). Autoři popsali 43 mikrovýrazů – svalových pohybů v obličeji, které trvají jen zlomek sekundy (přesně 1/25-1/15 sekundy). Tyto výrazy neumíme nijak ovládnout ani zamaskovat. Odtud pramení ona schopnostusvědčit každého ze lži.

Když jsem otevřela balíček od Jan Melvil Publishing a vykoukla na mě kniha s názvem Odhalené emoce s podtitulkem Naučte se rozpoznávat výrazy tváře a pocity druhých, proběhlo mi hlavou několik myšlenek. Že díky této knize poznám přetvářku a lež, byla první z nich.

A jak jsem na tom po přečtení knihy? Teď pro mě bude snazší vyložit si některé výrazy tváře a rozpoznat, kdy se člověk snaží nějakou emoci skrýt. Také už vím, co mohu udělat pro to, abych se vyhnula emocionálním reakcím, které mohou natropit víc škody než užitku.

Trochu jsem se obávala, že kniha bude zahlcená vědeckými termíny a nebude psaná čtivou formou. Opak je ale pravdou. Paul Ekman se studiem lidských emocí zabývá desítky let a díky tomu má spoustu zajímavých příkladů, na kterých čtenářům přiblíží situaci příhodnou pro konkrétní emoci a také poradí, jak se v takové situaci mají zachovat a poznat na druhých různé projevy a stupně intenzity emocí. Kniha je psaná jazykem srozumitelným pro běžného čtenáře, čte se příjemně a bez potřeby hledat v naučném slovníku.

Zajímavé jsou doprovodné fotografie zachycující některé z emocí. Nejčastěji na fotografiích najdeme autorovu dceru Ewe, ale i autora samotného. Nechybí ani fotografie z denního tisku.

Na začátku knihy autor čtenářům doporučuje vyplnění přiloženého testu Jak umíte číst ve tváři druhých. Na test jsem se tedy vrhla před čtením samotné knihy. Protože se výrazy emocí ve tváři objevují pouze na několik desetin sekundy, bylo třeba jen krátce nahlédnout na fotografii a zapsat si emoci, ke které podle mě fotka patřila.

Test se mi nevyplňoval moc pohodlně, protože během tak krátkého okamžiku nebylo jednoduché vyhodnotit emoci, a proto jsem přiřazovala stejné emoce různým výrazům tváře. Z vyhodnocení přesto vyplynulo, že na tom nejsem s rozpoznáním emocí úplně špatně, ale mám jisté mezery, které po přečtení knihy nebudou tak výrazné.

Mohu potvrdit, že se mi po přečtení test dělal daleko snadněji a věděla jsem, na které rysy ve výrazu tváře se mám soustředit.

Zaujal mě zejména fakt, že během emocionálně vypjatých situací člověk prochází takzvanou refrakterní fází, při které nám mysl blokuje přijímání dalších informací, které by mohli situaci uvést na pravou míru. Tato fáze může trvat pár vteřin, ale také desítky minut. Proto je lepší řešit takové situace až s odstupem času, kdy už refrakterní fáze určitě odezněla a budeme na problém nahlížet racionálně.

Pokud vás zajímá, jak zlepšit svou komunikaci v krizových situacích, jak se lépe vcítit do pocitů druhých a nebo co se skrývá za termíny fiero nebo naches, tak je pro vás tato kniha ideálním průvodcem.

ODHALENÉ EMOCE

Odhalene_emoceAutor: Paul Ekman

Z anglického originálu Emotions Revealed peložila Eva Nevrlá

Nakladatelství: Jan Melvil Publishing, 2015

Počet stran: 328

Cena: 319 Kč

Žánr: Naučná literatura – Psychologie a pedagogika

Více informací o této knize naleznete na stránkách nakladatelství.

Děkujeme nakladatelství Jan Melvil Publishing, které poskytlo knihu k recenzi.

Jan_Melvil_Publishing

 

Zdroj perexové fotografie: Petra Tabarová, Generace 21

Zdroj fotograxií v boxíku: databazeknih.cz

Petra Tabarová

Petra Tabarová

Baví mě psaní, potřebuju pořád získávat nové informace, baví mě je šířit dál a mojí vášní je vše okolo osobního rozvoje a naší duchovní stránky. Věřím tomu, že jaké si to uděláš, takové to máš.

Zanechte komentář