Stalking: Když city přerostou v posedlost

V obraze / 18.2.2013

Autor:

Vlivem stalkingu se váš život může velice snadno a rychle proměnit doslova v peklo.

S bývalým přítelem jsme se rozešli před rokem a půl. On to ale neunesl. Začal brát nějaké prášky a po pokusu o sebevraždu skončil u psychologa. Několik týdnů nato mi začal psát maily, esemesky a volat i několikrát denně. Když jsem nereagovala, změnil si číslo, od té doby už třikrát. Volal mi i do práce, protože kromě toho, kdy mám směnu, věděl i to, že jako barmanka musím hovor vzít. A když jsem si do svého mobilu pořídila novou SIMku, nedělalo mu problém si za mnou zajít do práce osobně. Skoro vždycky to skončilo hádkou; kvůli stresu jsem pak byla často nepříjemná i na ostatní hosty. Vrcholem bylo, když mi jednou zavolal do práce pár minut před zavíračkou s tím, že mi tam posílá partu chlapů a přeje mi příjemnou zábavu. Zamkla jsem a dvě hodiny se potmě krčila v rohu chladné šatny. Naštěstí ‚jen‘ vyhrožoval. Začala jsem mít strach z vlastního zaměstnání a snažila se radši zůstávat doma tak často, jak to jen šlo. Po pár týdnech jsem tedy celkem logicky dostala výpověď. V tu dobu už jsem byla několik dní na antidepresivech a telefon i s novým číslem mi už zase zvonil každou chvíli…

Čtyřiadvacetiletá Markéta se nedobrovolně zařadila mezi 8% žen, které se staly oběťmi opakovaného úmyslného pronásledování a obtěžování – stalkingu. Jevu, který může pod rouškou zdánlivé prvotní nevinnosti začít až děsivě jednoduše, ale proti němuž se lze jen obtížně bránit a kterého je téměř nemožné se zbavit. Z výsledků studií provedených ve Spojených státech vyplývá, že v téměř 90 procentech jsou pachatelé stalkingu (stalkeři) muži. Stalking ale není zaměřen výhradně proti ženám – určitou formu intenzivního obtěžování potvrdila i zhruba dvě procenta mužů. Oběťmi se nejčastěji (v 52 %) stali lidé ve věku 18-29 let.

Hranice mezi milou pozorností a stalkingem je velice tenká (Two and a Half Men, zdroj: fanpop.com)

Hranice mezi milou pozorností a stalkingem je velice tenká (zdroj: fanpop.com, Two and a Half Men)

Stalking pramení zpravidla ze dvou pohnutek – pronásledovatelé chtějí se svojí obětí vztah buď navázat, nebo naopak (častěji) nejsou schopni přijmout a unést jeho konec. V prvním případě jde většinou o vyhledávání veškerých informací o dané osobě a posléze stále bližšího kontaktu, zejména pak fyzického, a to buď maskovaného za náhodné setkání, či naopak naprosto neskrývaného. V případě druhém jde o neustávající telefonáty, nezřídka výhrůžného charakteru, poškozování majetku a omezování na osobní svobodě. Pronásledovatelé chtějí mít o své oběti dokonalý přehled, mít nad ní moc a kontrolu nebo ji zastrašovat.

Stalking vám převrátí život naruby

Silný stres a neustálý strach vyvolávají v obětech bezmoc a beznaděj a nezřídka přerůstají v těžké psychické problémy, intenzitou srovnatelné s posttraumatickým šokem po přežití letecké katastrofy. Tito lidé se začínají vyhýbat svému okolí, zažívají záchvaty paranoie, mají potíže s opuštěním domova. Z dotazovaných obětí přestalo v důsledku obav ze setkání se svým pronásledovatelem chodit do zaměstnání 7 %. Zhruba dvě procenta případů skončí vraždou. A to vše mají ve většině případů na svědomí osoby, které se s oběťmi velmi dobře znají – přibližně 70 % pachatelů pochází z jejich blízkého okolí.

S lehčí formou stalkingu se setkala i naše redaktorka Lucka:

Jednou za mnou přišel do krámu jeden kluk, co pracuje v blízkém fastfoodu, rozdával letáčky na jejich novou akci. Náš dialog vypadal asi takhle:

On: „Můžete přijít třeba s přítelem, jestli jste ještě spolu.”
Já: No… jsme, no…
On: To už budou tak tři roky a něco, ne?
Já: Jak to víte?!
On: Prostě vím.

S přítelem jsme spolu tři a půl roku… Vím, že to nic neznamená, ale přijde mi to divné, nikdy jsem s ním nemluvila, vídám ho jen občas, když nám takhle donese nějaké letáky se slevou nebo když si do fastfoodu zajdu na kafe.

Co na to zákon?

Od začátku roku 2010 je v České republice dle §140 stalking trestným činem. Jakkoliv to ale zní nadějně, realita je podstatně horší, neboť stalking je u nás bohužel stále ještě poměrně často podceňován a bagatelizován. V mnoha případech nemá policie dostatek prostředků (času, personálu, důkazů), aby se problémem hlouběji zabývala. Nezřídka je proto problematika stalkingu řešena pouze na úrovni civilního správního řízení, které jej klasifikuje jako přestupek, a v lepším případě dojde k nařízení zákazu styku a kontaktu.

Skutečně postihnutelným trestným činem se stalking stane bohužel až tehdy, když dojde k prokazatelnému ublížení na zdraví, případně smrti. I tak je ale trestní sazba žalostně nízká – jedná se o trest odnětí svobody v maximální délce trvání jednoho roku. Výjimečný (až tříletý) trest pak může být uložen v případě užití stalkingu vůči dítěti či těhotné ženě, se zbraní nebo spáchaném více pachateli. Oproti tomu například v Indii, kde došlo po nedávné sérii brutálních znásilnění ke zpřísnění zákonů, může být stalking nově trestán i smrtí.

10 rad jak se bránit

  1. Nezvěřejňovat osobní informace a fotografie na sociálních sítích
  2. Jednoznačně a razantně odmítat jakýkoliv kontakt či návrhy na setkání se stalkerem
  3. Změnit svoje každodenní návyky – často měnit čas a trasu cesty do zaměstnání, nakupovat v jiných obchodech; používat jiné telefonní číslo a e-mailovou adresu, nepřijímat hovory ze skrytého či neznámého čísla
  4. Svěřit se rodině či známým
  5. Vyhýbat se osamělým místům
  6. Mimo domov se pohybovat v doprovodu důvěryhodné osoby
  7. Pořídit co nejvíce detailních důkazů – SMS zprávy, e-maily, výpisy hovorů; podrobně zaznamenávat i všechny ostatní související události
  8. Pozorně kontrolovat byt, automobil apod.
  9. Pořídit si zařízení pro zabezpečení majetku a prostředky osobní ochrany (např. pepřový sprej)
  10. Důvěřovat svým smyslům a intuici, včas vyhledat pomoc odborníků (např. Bílý kruh bezpečí), případně policie

Zdroj perexového obrázku: telegraph.co.uk

David Eršil

David Eršil

Vystudovaný počítačový grafik se závislostí na internetu a moderních technologiích, momentálním zaměstnáním například vývojář mobilních aplikací pro operační systémy Android a Windows 8 Metro. Vášnivý cestovatel, cyklista, fotograf a příležitostný psavec jednadvacáté generace. --Máte námět na článek? Napište mi na david.ersil@generace21.cz.

Zanechte komentář