Svoboda vykoupená krví

Film Kultura / 27.2.2013

Autor:

Statisíce mrtvých, zraněných a nespočet lidí bez domova. Naproti tomu miliony osvobozených. Hrozivá rovnice, která se zapsala nejen do dějin USA, ale celého světa.

LINCOLN

Biografický/Drama/Historický

USA

2012

Režie: Steven Spielberg

Hrají: Daniel Day-Lewis, Sally Field, Joseph Gordon-Levitt, Tommy Lee Jones, Hal Holbrook

Podaří se je přesvědčit?

Abraham Lincoln (16. prezident Spojených států amerických) se vryl do historie Ameriky jako prezident, který zrušil otroctví. Ve filmu Lincoln jej zastihneme ve chvíli, kdy působí ve svém druhém volebním období a hlavní problém, se kterým se musí potýkat, je občanská válka. Snaží se prosadit 13. dodatek, který by zrovnoprávnil bělochy s černochy. Výsledek volby by poté dozajista zahýbal s průběhem války. Tato myšlenka ovšem vyvolá obrovskou vlnu odlišných reakcí, a protože je potřeba předložit návrh do konce ledna roku 1865, začíná závod s časem, protože k přijetí dodatku je potřeba sehnat ještě několik hlasů.

Lincoln11

Abraham Lincoln (Daniel Day-Lewis) při své řeči k vojákům Unie – Zdroj: disneymentor.com

V tomto případě není nutné použít frázi: „ A pokud chcete vědět, jak vše dopadne, zajděte si na film do kina.“ Každý ví, že zákon nakonec projde a každý také ví, že na Lincolna je krátce poté ve Fordově divadle spáchán atentát a později na následky střelného zranění umírá. Přesto se film vyplatí vidět. A to hned z několika důvodů.

V hlavní roli Lincolna se nám představí Daniel Day-Lewis (Poslední Mohykán, Pokoj s vyhlídkou). Ten bravurně ztvárnil prezidenta, jak po vizuální, tak po charakterové stránce. Vyzařuje z něj takové charisma, kterým byl proslulý samotný Lincoln. Je úžasné sledovat jeho proslovy, obhajoby svých názorů. Po jeho boku stojí jeho žena MarySally Field (Forrest Gump, The Amazing Spider-Man), která ztvárnila postavu Lincolnovy ženy a její oddanost manželovi také velice přesvědčivě.

Sally-Field-in-Lincoln-2012-Movie-Image

Mary Todd „Molly“ Lincoln v podání Sally Field – Zdroj: simplybeingmommy.com

Jak již bylo zmíněno výše, celý film se vlastně týká schválení dodatku americké ústavy. V pozadí toho všeho zuří občanská válka a to je podle mého názoru kámen úrazu. Samozřejmě je tato událost nedílnou součástí dějin, ale v tomto případě ustupuje do pozadí a myslím, že kdyby výjevy z bitevního pole (ovšem není jich moc) zmizely, filmu by to nijak neuškodilo. Daleko zajímavěji působí hádky politiků ve Sněmovně reprezentantů, kde jednoznačně vítězí ve svém projevu Thaddeus Stevens ztvárněný Tommy Lee Jonesem (Men in Black I-III, Emperor, Captain America: The First Avenger).

lincoln-tommy-lee-jones

Thaddeus Stevens (Tommy Lee Jones) při debatě ve Sněmovně reprezentantů – Zdroj: simplybeingmommy.com

Film získal hned 12 nominací na Oscara – o zlatou sošku bude bojovat v kategoriích – Nejlepší film, Nejlepší režie, Herec hlavní role (Daniel Day-Lewis), Herec ve vedlejší roli (Tommy Lee Jones), Hudba a v mnoha dalších.  

Fandové historických a biografických filmů si v tomto případě určitě přijdou na své. Pro nás ostatní je film zajímavým nahlédnutím do zákulisí boje o rovnoprávnost. Jediné, co bych filmu vytkl, je paradoxně velká míra politiky. Laik se během chvíle začne ztrácet ve spleti jmen, a když začne boj o hlasy a divák má sledovat, kdo vyměnil demokraty za republikány a naopak, může pak film působit chaoticky, jako tomu bylo v mém případě. Film přesto potěší i ty, kteří nemají americké dějiny v malíčku. O tom, že jde o kvalitní film, koneckonců vypovídá víc jak desítka nominací na Oscara.

Zajímavosti:

– Liam Neeson, který měl původně hrát postavu Lincolna, roli nakonec odřekl, protože se na ni cítil být příliš starý

– Hal Holbrook, který ztvárnil postavu Francise Prestona Blaira, vyhrál v roce 1974 Emmy za zosobnění Abrahama Lincolna v minisérii Lincoln

– Během tří a půl měsíce natáčení se Steven Spielberg snažil dostat herce do jejich rolí takovým způsobem, že Daniela oslovoval „pane prezidente“ a Sally „paní Lincolnová“

– SallyField musela kvůli roli nabrat 11,5 kg

– Tikot Lincolnových hodinek ve filmu odpovídá zvuku, který vydávaly autentické hodinky prezidenta

– Film vznikl na motivy knihy Lincoln od Doris Kearns Goodwin

Zdroj: csfd.cz a imdb.com

 

Zdroj perexové fotografie: examiner.com

Video: youtube.com

Martin Vrána

Martin Vrána

No co říct :) Asi to, že miluju filmy, seriály a bez hudby bych nedokázal přežít ani den.

Zanechte komentář