silnicari

A silničáři, ti to jistí z dálky…

V obraze / 22.11.2012

…opření o lopaty

Dovolila jsem si půjčit klasický text Jarka Nohavicy o „silničářích, kteří jsou překvapeni velice, že sníh zasypal jim silnice“ a upravit ho do v České republice momentálně aktuálnější podoby.

Jsem docela velká cestovatelka, do školy z domova dojíždím více než 400 kilometrů, hodně se taky najezdím po Praze. V poslední době jsem si začala všímat prazvláštního fenoménu: Kamkoliv jedu, všude se na silnici/kolejích něco opravuje, přestavuje a renovuje. Je skvělé, že budeme mít všechny ty supermoderní vlakové koridory a megabezpečné tramvajové tratě, ale něco nesedí.

práce na silnici

Značka, která se na našich cestách objevuje stále častěji. Zdroj: Davide Guglielmo, sxc.hu

Nedávno nedaleko mého domova opravovali most. Jednu stranu vozovky vždy uzavřeli a kyvadlově se projíždělo v obou směrech po té zbývající. Co mě zaráží je fakt, že ať jsem tudy jela v jakoukoliv denní dobu, nic moc se na staveništi nedělo. Na tak rušném úseku byste čekali pracovní nasazení jako u pilných včeliček, opak je ale pravdou. Ráno v 8 je na stavbě prázdno, odpoledne kolem šesté už taky nikde ani noha. Během dne klasický obrázek: dva dělníci kouří, dva dělníci svačí, dva se opírají o lopaty a debatují a dva něco řeší v autě.  Nebo: jeden obsluhuje bagr a ostatní postávají kolem a nejspíše posílají pozitivní energii.

Nejsem zaujatá proti manuálně pracujícím, ale při nedávném projíždění Německem mě to trklo. Všude se staví rychlostí blesku, za soumraku vytáhnou světlomety a pracují i za tmy, jen aby bylo všechno brzy hotovo. Všechny silniční i železniční stavby jsou hrazené z daní nás všech a mně se nelíbí, že si vydržujeme stavaře, kteří chodí do práce později než děti do školy, odpoledne už se taky nepřetrhnou a přestávku si mohou udělat v podstatě kdykoliv. Kde je stavební dozor? Takové zaměstnání je luxus, ať si každý říká, co chce.

zdroj videa: youtube.cz

zdroj úvodní fotografie: Bruno Marie, sxc.hu

Agata Hauerová

Agata Hauerová

To, co v životě sníš, vypiješ, přečteš a přefikneš, to už ti nikdo nikdy nevezme.

Zanechte komentář