8 základních těst, která zvládnete připravit doma

Na talíři / 17.2.2013

Aneb je na čase se v tom konečně zorientovat.

Jaký je rozdíl mezi lineckým a listovým těstem? Které je nejnáročnější na přípravu? A jak jednotlivá těsta využít? Tohle všechno a ještě víc se dozvíte v dnešním článku.

Křehké těsto

Těsto typické pro sušenky a koláče. Je vhodné připravovat jej z másla, ne z margarínu. Na vymazání formy ale použijte rostlinný olej, aby se těsto nepřipeklo. Také není vhodné dávat na něj mražené ovoce, protože pak by byl koláč rozmáčený. Důležité je ho před použitím dobře vychladit a péct ho klidně na 220 °C. Křehké těsto se skvěle hodí na letní ovocné koláče či drobné sušenkové tvary. Skvěle také chutná naslano se sýrem a bylinkami.

Křehké těsto je skvělé na sušenky.

Křehké těsto je skvělé na sušenky.

Kynuté těsto

Klasikou (nejen) české kuchyně je jistě těsto kynuté. Jeho příprava nepatří k nejlehčím, ale při troše cviku ho zvládne každý. Důležité je použít čerstvé mléko a kvasnice, aby se kvásek podařil, jak má. Kynuté těsto je časově náročné, na jeho přípravu si vyhraďte alespoň hodinku a půl. A pečte ho vždy v dobře vyhřáté troubě, jinak by nepěkně splasklo. Z variant kynutého těsta můžete připravit knedlíky, chleba, koláče a další potraviny.

Víte, že…

Pokud před krájením namočíte  nůž do studené vody, moučník se na něj nebude lepit.

Už se vám někdy stalo, že se těsto nešlo dobře rozválet? Stačí, když váleček obalíte tenkou utěrkou. Tak vám to půjde raz dva.

Jestli se vám piškot upekl příliš nízký, snadno ho rozpůlíte pomocí režné nitě.

Linecké těsto

Co se vám vybaví pod pojmem linecké těsto? Většině z vás asi vánoční cukroví. To je ale škoda, protože linecké těsto má mnoho dalších využití. Je skvělé na křehký koláč, oblíbený mřížkový koláč nebo na křehké čajové sušenky. Je nutné ho zpracovávat rychle, jelikož jeho podstatnou část tvoří máslo (nikoliv rostlinný tuk). Můžete ho vylepšit trochou citrónové šťávy či koření. Po zpracování je dobré ho nechat vychladnout, aby se s ním dobře pracovalo.

Linecké těsto se musí rychle zpracovat.

Linecké těsto se musí rychle zpracovat.

Listové (lístkové) těsto

Ten, kdo umí listové těsto, by zasloužil pochvalné razítko. Jde totiž o nejnáročnější těsto. Jeho podstatou totiž jsou stovky a stovky vrstev z tukového těsta. Vyrábí se z hladké mouky, tuku, žloutků a octa.  Takže se určitě nestyďte skočit si pro tohle těsto do obchodu a připravit si z polotovaru třeba ovocem plněné taštičky nebo slaný závin. A když už budete mít těsto v košíku, nebojte se vyzkoušet i naše smažené listové taštičky.

Odpalované těsto

Chcete si doma připravit větrníčky, jaké mají ve vaší oblíbené cukrárně? Potom je na čase naučit se odpalované těsto. Jeho podstatou je, že při pečení pěkně nabyde a uvnitř přitom bude duté.  Připravuje se z oleje, vody, vajec a polohrubé mouky. Určitě nemusíte být smutní, pokud se vám nepodaří hned na první pokus. Přece jen zde platí, že cvičení dělá mistra.

Odpalované těsto si žádá trochu cviku.l

Odpalované těsto si žádá trochu cviku.

Kvasnice nikdy nerozmíchávejte v příliš horkém mléce, těsto by tak málo nakynulo.

Když potřebujete ořechy rychle zbavit slupek, zalijte je vroucí vodou. Poté to půjde samo.

Aby se náplň při pečení nepromíchala s těstem, nasypte pod ni trošku strouhanky.

Pokud dostanete chuť na štrůdl a jste časovém presu, nebojte se místo složitého taženého těsta použít kupované listové.

Kynuté těsto můžete připravit do zásoby, v lednici totiž v klidu vydrží i několik dní.

Piškotové těsto

Kyprá hmota, ze které se připravují různé rolády a koláče, je tvořena z polohrubé mouky, vejce, cukru a teplé vody. Někdy je trochu kumšt toto těsto připravit správně, protože při pečení rádo tuhne a nepěkně mění tvar. Nejlepší je přidat do něj zvlášť sníh z bílků, aby bylo hezky kypré. A také je vhodné péct ho v troubě na spodní mřížce, aby pěkně vyběhlo. Hodí se pro slavností dorty zdobené krémem či šlehačkou.

Tažené těsto

Tažené těsto se nejčastěji používá na záviny a štrůdly. Je velice křehké, takže je nutné s ním pracovat opatrně. Po přípravě je dobré ho nechat alespoň půl hodiny v teple, aby bylo pěkně vláčné. Při přípravě ho pak prohněťte, jemně rozválejte a potom ho rukama ještě vytahujte do stran. Tak už víte, kde vznikl název tažené těsto? Pokud ho chcete obměnit, můžete vyzkoušet tažené pivní těsto nebo variantu s mákem a ořechy.

Listové těsto je vrcholem kulinářského umění.

Listové těsto je vrcholem kulinářského umění.

Třené těsto

Třené těsto hravě zvládne i kuchař začátečník. Je velice snadné na přípravu a dá se v kuchyni využít na mnoho způsobů. Nejčastěji se třené těsto používá na bábovku, ale lze ho použít i na ovocný koláč nebo na oblíbenou letní bublaninu. Připravuje se z polohrubé či hrubé mouky, cukru, kypřícího prášku, vajec a mléka. Je lepší míchat ho ručně, než pomocí mixéru, aby se nedrobilo.

Zdroj perexové fotografie: photl.com, ostatní commons.wikipedia.org

Zuzana Holmanová

Zuzana Holmanová

Psaní je pro mě skvělým způsobem, jak vyjádřit své názory i pocity. Baví mě jen tak nechat klouzat tužku po papíře (nebo prsty po klávesnici) a těšit se z přibývajících řádků. Mým snem je stát se spisovatelkou literatury pro děti a mládež

Zanechte komentář